Jump to content



Εχω τρελαθει με ενα Crypto


krisiun82

Recommended Posts

Λοιπον εχω ενα κρυπτο μοδεμ 56κ εσωτερικο pci 2 best λεγεται αν δεν κανω λαθος..

Δουλευει μια χαρα πανω απο 1 χρονο αλλα εδω και μερικες μερες κανει παλαβα..

Σε μια AMD συνθεση που ετυχε να το βαλω για 1 βδομαδα εμπενε οποτε γουσταρε νετ ενω τις υπολοιπες εγραφε the remote computer did not respond........

Eχτες αγορα μια abit ic7 και προσπαθω ματαια να το αναγκασω να μπει στο ιντερνετ..

Εκανα φορματ μηπως και αλλα τιποτα...

Βαζω win μετα SP1 μετα updates για τα win μετα drivers ,firewall και μετα φτιαχνω συνδεση οριζω να μην περιμενει για το dial tone και παω να μπω....

Τιποτα the remote computer did not respond........

Το κακο ειναι οτι και το καλωδιο της γραμης να του βγαλω την ιδια απαντηση θα παρω...

Τελικα το απεγκαθιστω και το καναεγκαθιστω με τους driver απο το cd της crypto...

Mεχρι τωρα εβαζα τους τελευταιους απο το site της...

Οποτε μου κανει reboot οταν παω να συνδεθω....

Τι εχετε να πειτε???

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις,επειδη εχω και εγω κρυπτο και amd δεν νομιζω οτι ειναι θεμα συνθεσης,αν και ποτε δεν ξερεις...Αυτο το μηνυμα το εχω δει(παθει) και εγω,αλλα μετα απο καμια ωρα το ξεπερναει.Δεν νομιζω οτι φταιει το κρυπτο η ο amd. Αν μαλιστα το τειχος που λες ειναι το zone alarm τοτε εχουμε σχεδον τα ιδια πραγματα στα βασικα...Οσο για τους οδηγους δεν νομιζω οτι δουλευει καν ,αν δεν κατεβασεις τους καινουργιους(στα xp τουλαχιστον...). Εγω δοκιμασα τα παντα σε ρυθμισεις modem και firewall και αποτι καταλαβα δεν φταιει τιποτα αλλο παρα ο provider. Ισως οταν εχει κινηση αντιδρα ετσι κατα το negotiation...Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι σε σενα αυτο το πραγμα κραταει για πανω απο βδομαδα!!! Σιγουρα οι οδηγοι ειναι αυτοι που αντιστοιχουν στο model σου? Τι εννοεις οτι και την πριζα να βγαλεις γινεται το ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ο σερβερ γιατι με το λαπτοπ που ειμαι και τωρα μπαινω οποτε θεπω χωρις προβλημα..

Οσο για την πριζα εννοω την γραμμη του μοντεμ...Ακομα και αν του εχω ξεσυνδεσει την γραμμη δεν το περνει χαμπαρι για να γραψει δεν υπαρχει dial tone αλλα με πεταει στο ιδιο μηνυμα....the remote computer did not respond........

Οσο για ηχους κανει..Οταν δεν εχει συνδεμενη γραμμη κατι αραια τουτ τουτ (οχι σαν αυτα του κατηλημενου) και οταν εχει κανει τους μισους ηχους απο οτι θα εκανε αν συνδεοταν κανονικα μετα βουβενεται και ξανακανει στο τελος ενα θορυβο και μου λεει το γνωωστο μηνυμα.....

Link to comment
Share on other sites

Το crypto δεν τολμαω να το βαλω επανω και μου κανει reboots....Ακομα και να μην μπω νετ με το που μπαινει win μου κανει reboot...

Αυτη τη στιγμη ειμαι με ενα us.Robotics 56k ext που παιζει μια χαρα μεχρι τωρα.....

τι να πω..Παω για νεο μοντεμ??Μπορει να ειναι απλα ασυμβατοτητα με την abit...Θα το τσεκαρω και αλλου..

Τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξέρω τι σου φταίει.

Αφού άλλαξες mobo σημαίνει ότι η συγκεκριμένη pci λειτουργεί στα defaults του BIOS.

Μπες στο BIOS, πήγαινε στο pci configuration και άρχισε να βάζεις σε ένα ένα τα IRQ την επιλογή Legacy ISA . Αν δε σου δουλέψει επαναφέρεις τη προηγούμενη ρύθμιση και πας στο επόμενο IRQ κοκ.

Μάλλον έτσι λύνεται το πρόβλημα.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz [Σήμερα, στις 09:18]

Νομίζω ότι ξέρω τι σου φταίει.

Αφού άλλαξες mobo σημαίνει ότι η συγκεκριμένη pci λειτουργεί στα defaults του BIOS.

Μπες στο BIOS, πήγαινε στο pci configuration και άρχισε να βάζεις σε ένα ένα τα IRQ την επιλογή Legacy ISA . Αν δε σου δουλέψει επαναφέρεις τη προηγούμενη ρύθμιση και πας στο επόμενο IRQ κοκ.

Μάλλον έτσι λύνεται το πρόβλημα.

Καλή τύχη.

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες..θα το κανω σιγουρα παντως...

Για ποιο λογο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.