Jump to content



GA-P67A-UD3P-B3


George35

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας για την GA-P67A-UD3P-B3, δεν έχω σκοπό να βάλω δεύτερη κάρτα γραφικών. Επεξεργαστή θα βάλω τον i7 2600k. δεν έχω σκοπό να κάνω τρελό overclocking.

Επίσης Corsair XMS 4GB DDR3-1600

Είναι καλές για το σύστημα?

Και για cooler να κρατήσω αυτό που δίνει η Intel η να βάλω κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να εδινες ενα 20ρικο παραπανω και να πας εδω Gigabyte GA-P67A-UD4-B3 | Skroutz.gr

Για cooler καλυτερα να παρεις εστω κατι φτηνο παρα να εισαι με το stock της intel πχ

Ψύκτρες Επεξεργαστών - 212 hyper | Skroutz.gr η Ψύκτρες Επεξεργαστών - corsair a70 | Skroutz.gr θα μπορεις να παιζεις τουλαχιστον στα 4.4Ghz χωρις να χρειαζετε ιδιαιτερες γνωσεις overclocking και χωρις κανενα προβλημα με θερμοκρασιες και stability.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα θα τα πάρω από το εξωτερικό και (από ταϊλανδή) δεν είχα σκοπό να κάνω αναβάθμιση αλλά η τιμές που είδα εδώ είναι αρκετά καλές το κακό είναι ότι και UD4 αλλά και η UD5 δεν είναι διαθέσιμες για αυτό η πρέπει να πάρω την UD3 η μην πάρω μητρική και να πάρω μια από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να προβληματισω οσους προτεινουν σε καποιον να "δωσει κατι παραπανω και να παει στην "καλυτερη" UD4".

Παιδια, η UD4 δεν ειναι ΠΑΝΤΑ καλυτερη απο τη UD3...υπαρχουν σεναρια που η UD3 ειναι καλυτερη επιλογη!

Επειδη ολες οι gigabyte κατω απο την UD5 εχουν μονο 2 pci-express x16 (physically), αναλογα με το πως τις διαχειριζετε η μητρικη και τι χρηση θα κανεις μπορει να σε βολευει η μια ή η αλλη.

ΔΗΛΑΔΗ :

Η UD3 δινει ΠΑΝΤΑ x16 (electrially) στην πρωτη θυρα (τα 16 του CPU) και ΠΑΝΤΑ x4 στην δευτερη θυρα (παιροντας απο το p67 lanes).

H UD4 για να μπορεσει να υποστηριξει καλυτερα SLI/xfire, δινει μονο απο τα lanes του CPU στις 2 pci-express, συνεπως ή εχεις 16 στην πρωτη και 0 στη δευτερη, ή 8 στην πρωτη και 8 στη δευτερη, και χρησιμοποιει τα lanes του P67 για αλλα πραγματα (πχ παραπανω usb3).

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι αν δεν προκειται να κανεις multi-gpu (που δεν υπαρχει και σοβαρος λογος να κανεις σε αυτην την πλατφορμα), σε βολευει καλυτερα η UD3!

Γιατι με τη UD4 με το που βαλεις μια καρτα στη δευτερη pci-express αμεσως σου ριχνει την καρτα γραφικων στο 8x !

Εγω πχ που εχω εναν dell perc5 στη δευτερη θυρα, εχω την καρτα στο 8x χωρις λογο...γι'αυτο και οταν την αλλαξω (λογω B3) δε προκειται να παω παλι στην ιδια 100%.

Οποτε μη προτεινετε ετσι αψηφιστα UD4....παιζει ρολο και τι θελει να κανει ο ανθρωπος...

ΥΓ: Αν η διαφορα της UD3P απο την UD3 ειναι μονο το μαυρο χρωμα, πηγαινε στη UD3...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.