Jump to content



Samsung ή Dell laptop;


Ιάννης

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Γενικά η αγορά ενός Samsung laptop είναι ρίσκο, καθώς μόλις πριν λίγο καιρό ήρθε η Samsung στην Ελλάδα με δικά της γραφεία και όχι με αντιπρόσωπο.

Παρολα αυτα απο design τα λαπτοπ της σκιζουν.

Βεβαια το θεμα ειναι να σκιζουν και απο αξιοπιστια..

Αυτο που προσεξα στα samsung ειναι οτι ενω πριν απο λιγο καιρο ειχαν ολα 1 χρονο εγγυηση, πλεον ολα εχουν 2.

Επισης το θεμα ειναι ΤΙ εγγυηση προσφερουν.

Καποια μαγαζια λενε collect and return,ενω τα περισσοτερα δεν αναφερουν καν..

Θα δουμε στο μελλον αν αξιζουν ή οχι τελικα!

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ. Ο Samsung RF711-S01GR ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ 949 ΕΥΡΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΓΟΡΑ LAPTOP. KAI 2 XRONIA ΕΓΓΥΗΣΗ SAMSUNG.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ DELL.......... ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ.

Που είπαμε ότι δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά, ο φίλος μου το παρέλαβε την Δευτέρα(xps L702x) και εγώ το είδα από κοντά χτές. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το φινίρισμα, η πολλή καλή ποιότητα των υλικών και κάποια μπλιμλίκια(3 πλήκτρα αφής,φωτιζόμενο σηματάκι xps )που να πω την αλήθεια δεν το περίμενα!

Τωρά για την προσφορά που λέει ο φίλος οκ, καλή φάση αλλή δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς πότε θα βγει μια προσφορά και πότε όχι. Σκέψου τα παιδιά να μου λέγανε πάνε αγόρασε το Samsung να πήγαινα και μετά να έβλεπα την προσφορά...για το ίδιο ακριβώς προιόν 400ευρώ κάτω,αυτό θα ήταν πίκρα!

Γενικά το παιδί έμεινε παααάρα πολυ ευχαριστημένο!

Link to comment
Share on other sites

Σειρα xps ειναι, για αυτο.

Φημιζεται για την καλη ποιοτητα υλικων!:T:

Επειδη το εχω απορια, ειναι φτιαγμενο απο αλουμινιο ή κατι σαν αλουμινιο;

Τα ανεμιστηρια ακουγονταν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλουμίνιο, μοίαζει. Ποιοτικότατο όμως.

Δεν το δούλεψα πολύ αλλά σε κάποια στιγμή που οι ανεμιστήρες ανέβασαν στροφές,ακουγόταν ένα ελαφρό γουργούρισμα...σε μένα δεν ήταν καθόλου ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, εγώ είχα ένα macbook pro 13αρι που ήταν από αλουμίνιο και περίμενα να ήταν κάπως έτσι(κάπως ματ). Αυτό το αλουμίνιο που είχε το dell γυαλιζε αρκετά,σαν πλαστικό....

οπότε υποθέτω γιαυτό το μπέρδεψα....

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΧΑ ? ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΦΡΑΚΑΡΕ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ KAI NA ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ TA MHXANHMATA ANΑΛΥΤΙΚΑ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ 5 SAMSUNG RF711 ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ( ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ). ΜΟΛΙΣ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΤΕ ΕΓΡΑΨΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ DELL ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ??? ;H ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ P/C, TA MHXANHMATA ΔEN EINAI ΙΔΙΑ. Ο SUMSUNG ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ( ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΝΕΩΤΕΡΟΣ, 2 ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΕΡΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ( ΛΟΓΩ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΒΑΣΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ENGINEERING ). ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ , ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΧΑ ? ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΕΤΡΕΞΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΦΡΑΚΑΡΕ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ KAI NA ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ TA MHXANHMATA ANΑΛΥΤΙΚΑ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ 5 SAMSUNG RF711 ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ( ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ). ΜΟΛΙΣ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΤΕ ΕΓΡΑΨΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ DELL ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ??? ;H ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ P/C, TA MHXANHMATA ΔEN EINAI ΙΔΙΑ. Ο SUMSUNG ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ( ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΝΕΩΤΕΡΟΣ, 2 ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΕΡΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ( ΛΟΓΩ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΒΑΣΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ENGINEERING ). ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ , ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.

Το θεμα ομως ειναι πως κανενας δεν γνωριζει τι παιζει με την εγγυηση της samsung!

Αν αξιζει ή οχι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου και θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου αν και είναι αρκετές.

1) Ναι, αρθρογραφώ πού και πού στο συγκεκριμένο περιοδικό που ανέφερες.

2) Οι καταχωρητές (Registers): Μικρά κελιά μνήμης στο εσωτερικό του επεξεργαστή, που χρησιμοποιούνται για την προσωρινή αποθήκευση των δεδομένων, καθώς αυτά υφίστανται επεξεργασία. Οι καταχωρητές διαφέρουν ανάλογα με τον τύπο του επεξεργαστή και τον κατασκευαστή, τόσο ως προς την οργάνωση όσο και ως προς τη χωρητικότητά τους.

3) Η μονάδα προσκόμισης (Fetc Unit), μεταφέρει τις εντολές από τη μνήμη στον επεξεργαστή.

4) Λάθος σου το μετέφεραν. Ο Προεπεξεργαστής C, είναι το πιο κοινό παράδειγμα προεπεξεργαστή αυτού του τύπου. Αναζητά μέσα στο κείμενο γραμμές κώδικα που ξεκινάνε με τον χαρακτήρα "#" και τις χρησιμοποιεί σαν εντολές γι αντικατάσταση. Επειδή δεν χρησιμοποιεί καμία γνώση για τη γλώσσα που είναι γραμμένος ο πηγαίος κώδικας ούτε για τη γλώσσα για την οποία θα χρησιμοποιηθεί το αποτέλεσμα, έχει υποστεί αρκετές κριτικές και πολλές γλώσσες αναγκάστηκαν να ενσωματώσουν αρκετές από τις δυνατότητές του.

5) Η php είναι και προεπεξεργαστής που χρησιμοποιείται για να επεξεργάζεται (μερικώς) αρχεία html. Η php ελέγχει αν το πηγαίο αρχείο περιέχει ειδικές εντολές για την ίδια (γραμμές που ξεικούν με το "<?php" ή "<script language=php> " και κλείνουν τελικά με "?>" ή "</script>") και επεξεργάζεται το ενδιάμεσο κείμενο ενσωματώνοντας στο αρχείο html το αποτέλεσμα. Μη το ακουμπάς αφού δεν ξέρεις.....

6) Η υποδοχή Socket T, γνωστή και ως LGA775 ή Socket 775 είναι μια προδιαγραφή που συμπεριλαμβάνει τις μηχανικές και ηλεκτρικές ιδιότητες της πρίζας που χρησιμοποιείται για τους σύγχρονους μικροεπεξεργαστές της κατασκευαστικής εταιρείας Intel. Ναι άλλαξέ τη με ιι2.

Η λέξη "υποδοχή" είναι στην προκειμένη περίπτωση μια ακυριολεξία, επειδή οι μητρικές κάρτες τύπου LGA775 δεν έχουν πλέον οπές υποδοχών, αλλά προεξοχές που αγγίζουν τα σημεία επαφής στην κάτω επιφάνεια του επεξεργαστή.

7) Δεν το κάνουμε συχνά γιατί, η τεχνολογία των ‘’’Core 2’’’ επωφελείται καλύτερα από τις μνήμες που τρέχουν σύγχρονα. Αυτό σημαίνει ότι η ιδανική απόδοση μνήμης για μνήμες DDR2, για τους επεξεργαστές Conroe με FSB 1066 ΜΤ/δευτ., είναι οι PC2-4200 ή PC2-8500 (διπλάσιο από το PC2-4200). Σε ορισμένες συνθέσεις υπολογιστών, η χρήση μνημών PC2-5300 αντί για PC2-4200 μπορεί ακόμα και να μειώσει τις επιδόσεις. Μόνο αναβαθμίζοντας σε μνήμες PC2-6400 μπορεί να υπάρξει σημαντική αύξηση των επιδόσεων. Παρ όλο που μνήμες DDR2 με χαμηλότερους χρονισμούς αυξάνουν τις επιδόσεις, η διαφορά σε πραγματικά παιχνίδια και εφαρμογές είναι αμελητέες.

Στην ιδανική περίπτωση, το εύρος ζώνης της μνήμης πρέπει να ταιριάζει με το εύρος ζώνης του διαύλου FSB. Όλοι οι επεξεργαστές της μικρο-αρχιτεκτονικής NetBurst όπως επίσης και ορισμένοι Core 2, παρέχουν διαδρομή δεδομένων 64 μπιτ. Επίσης τα τρέχοντα τσιπσετ υποστηρίζουν διαύλους μνήμης DDR2 ή DDR3.

8) Όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές χρησιμοποιούν την τεχνική της σωλήνωσης για την εκτέλεση των εντολών. Η σωλήνωση εκμεταλλεύεται τα στάδια κάθε εντολής, και επιτρέπει έτσι στον επεξεργαστή να εκτελεί πολλές εντολές παράλληλα. Αν η κάθε εντολή διασπάται σε τέσσερα επίπεδα, όπως αναφέρεται πιο πάνω, τότε ο επεξεργαστής μπορεί κάθε χρονική στιγμή να εκτελεί επίπεδα από τέσσερις εντολές, μειώνοντας έτσι σημαντικά τον συνολικό χρόνο εκτέλεσης του προγράμματος. Σε μια σωλήνωση τεσσάρων επιπέδων η εξοικονόμηση χρόνου μπορεί να φτάσει μέχρι και 56% της αντίστοιχης σειριακής επεξεργασίας.

9) Μη ξαναρωτήσεις τέτοια πράγματα......... Θα τα σκίσω τα πτυχία.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.