Jump to content



Dslr ποιά?


Recommended Posts

Γειά σας,

θα ήθελα να αγοράσω μία Dslr μέχρι 500-550 ευρώ, αλλά έχω μπερδευτεί. Θα ήθελα να μου πείτε καταρχήν canon ή nikon (έχουμε μία compact nikon και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, αλλά για dslr δεν ξέρω) και δεύτερον έχω δει κάποια μοντέλα και δεν ξέρω ποιο είναι παλιότερο μοντέλο και τι κάνουν (θα ήθελα και βίντεο). Τα μοντέλα που έχω δει είναι

Canon

eos 500d

nikon

d3100 vr

d5000

sony

a290

Η χρήση της μηχανής είναι γενική, αλλά θέλουμε να φωτογραφίζουμε και κοσμήματα να είναι καθαρές και τα χρώματα να αποδίδονται όσον το δυνατόν καλύτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

H sony a290 δεν έχει βίντεο..

Μπορείς να κοιτάξεις και μεταχειρισμένες πάντως πχ nikon d90

Τώρα μεταξύ nikon d5000 d3100 και canon 500d νομίζω ότι οι nikon έχουν λίγο καλύτερη απόδοση σε υψηλό iso και λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας.

Εγώ έχω την d3100 αλλά προτείνω να τις δεις τις μηχανές από κοντά :T:

Για το άλλο θέμα ίσως κάτι τέτοιο να είναι χρήσιμο.. (έχει και δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα)

[ame=http://www.amazon.co.uk/Portable-Studio-including-Lights-Tripod/dp/B00140RTJU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1302681097&sr=8-1]Portable Photo Studio Kit including Tent + Lights +: Amazon.co.uk: Electronics[/ame]

Επίσης ο κιτ φακος 18-55 δεν έχει ακριβώς macro αλλά έχει κάποια δυνατότητα για κοντινές λήψεις

Link to comment
Share on other sites

καλωστην και παλι :p

Aν θες και video δες απλα και μονο την canon 550d.

Απο αυτες που αναφερετε ειναι η καλυτερη στο video ,ισο ,αναλυτικοτητα...

Ισως λιγο παραπανω απο τα λεφτα που δινετε αλλα τα αξιζει ...

Υπερτερει σαφως απο την 500αρα...ελαχιστες διαφορες που ισως να μην αξιζουν σε σχεση με την νεοτερη 600αρα.

Αυτο που ειπε ο g1anni1s περι iso ειναι απο γενικο εως λαθος.

Ειναι αναλογα τα μοντελα...Στα συγκεκριμενα η 500αρα ειναι καλυτερη σε ποιοτητα* και στο iso δεν ξερω αν θα βρεις διαφορα.(και η 550 ακομα καλυτερα)

Ολα αυτα για το τυπικο της υποθεσης..ισα ισα για την καταταξη....οποια και να παρετε ευχαριστημενοι θα ειστε.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ήταν όντως λίγο γενικόλογο έτσι πως το έγραψα

Από το snapsort (δηλαδή από το dxomark) βρήκα τις πληροφορίες (color depth, noise at high ISO, dynamic range, image quality, ποσοτικά) και βλέποντας το dpreview τις συγκρίσεις για raw αρχεια σε διάφορα iso (ποιοτικά αλλά ίσως και λίγο υποκειμενικά!)

τεσπά μικρές εως ασήμαντες οι διαφορές, αλλά σε σχέση με compact μηχανή θα είσαστε περισσότερο ευχαριστημένοι από τα αποτελέσματα σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μέχρι 1600 να μην πω 3200 δεν θα δεις τρελές διαφορές ακόμα και στην "παλιά" 5000.

Απο κανόνι δες σε 550 γιατί το βίντεο της μαμεί.

Απο Νίκον κοίτα σε 3100 γιατί είναι πιο νέα, και ΑΝ κάτσει κάπου κάποτε κάνα 2ο χέρι 90άρα.

Δεν θα έχεις παράπονο όπου και να πας, και μιλάμε έτσι και αλλιώς για λεπτομέρειες που σε day to day use δεν θα τις δεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

H sony a290 δεν έχει βίντεο..

Μπορείς να κοιτάξεις και μεταχειρισμένες πάντως πχ nikon d90

Τώρα μεταξύ nikon d5000 d3100 και canon 500d νομίζω ότι οι nikon έχουν λίγο καλύτερη απόδοση σε υψηλό iso και λίγο καλύτερη ποιότητα εικόνας.

Εγώ έχω την d3100 αλλά προτείνω να τις δεις τις μηχανές από κοντά :T:

Για το άλλο θέμα ίσως κάτι τέτοιο να είναι χρήσιμο.. (έχει και δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα)

Portable Photo Studio Kit including Tent + Lights +: Amazon.co.uk: Electronics

Επίσης ο κιτ φακος 18-55 δεν έχει ακριβώς macro αλλά έχει κάποια δυνατότητα για κοντινές λήψεις

Ναι ευχαριστώ, τέντα και φώτα έχουμε αγοράσει και όντως έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.