Jump to content



Πάγωμα υπολογιστή


thanoolhs

Recommended Posts

Καλημερα,

απο εχθες εχω ενα προβλημα που ειναι αρκετα ενοχλητικο..:wall:

Μολις ανοιξεις τον υπολογιστη μετα απο λιγο κολλούν ολα και δεν μπορεις να κανεις τιποτα..

και η λυση ειναι το ρεσταρτ!!

Αυτο μπορει να το κανει αναπασα στιγμη.

Μεχρι τωρα εχω κανει τεστ στο σκληρο δισκο και αφησα για λιγο memtest χωρις να παρουσιαζουν κανενα προβλημα...

Να επισημάνω επισης οτι πιο πολυ το κανει οταν εχω ωρα να ανοιξω τον υπολογιστη..

δηλαδη να το κλεισω το βράδυ και την αλλη μερα το πρωι μολις το ανοιξω μετα απο λιγο browsing κολλαει!!

τι να ειναι αραγε..?:)

Link to comment
Share on other sites

Εαν κρίνω από την υπογραφή σου , για το μόνο που δεν είσαι περήφανος, είναι το τροφοδοτικό σου.

Ας τα παρουμε πρωτα με την σειρα!!!

Εχω αφησει κανενα 3 τις μνημες στο memtest χωρις να εμφανισουν κανενα προβλημα!!

Θα τις αφησω και σημερα το βραδυ!!!

Εκανα φορματ παιρνωντας το λειτουργικο στον f3 και παλι κολλουσε το πσ.

Επισης μου περαξε και μπλε οθονη

post-10425-1416075140,9762_thumb.jpg

Τωρα ειμαι αναμεσα σε μνημες και τροφοδοτικο!

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό θάνο.....το γεγονός οτι μετά από αρκετή ώρα σβηστό το κάνει πιο έντονα σημαίνει οτι τα κυκλώματα του τροφοδοτικού άπαξ και αποφορτιστούν δε φορτίζονται σωστά άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό θάνο.....το γεγονός οτι μετά από αρκετή ώρα σβηστό το κάνει πιο έντονα σημαίνει οτι τα κυκλώματα του τροφοδοτικού άπαξ και αποφορτιστούν δε φορτίζονται σωστά άμεσα.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!

Οποτε το παω στο πλαισιο και ο θεος βοηθος:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στο πλαίσιο.

Από χθες το στρεσαρει λέει και δεν έχει βγάλει τίποτα.

Του λέω και τώρα τι κάνουμε;

Με τα πολλά πολλά μου λέει ότι να το αφήσω και σήμερα και από Δευτέρα θα αλλάξουν διάφορα παρτ προληπτικά.

Του είπα και για τον επεξεργαστη που παει 100 βαθμούς και μου λέει λογικό είναι με αυτή την ψηχτρα να πηγαίνει τόσο.

Έτρεξε και εκείνη την ώρα prime και έφτασε 95 μέσα σε 5 δευτερόλεπτα κάτω ακριβώς από το aircodition!!!

Ωραία πράγματα!! Ο ένας τεχνικός μου λέει είναι πολύ και βάλε καμία μπριζολα ξαι αυτός μου λέει είναι μια χαρά!!

Να σω την Δευτέρα που τι θα αλλάξει και πως θα δει αν φταίει αυτό που κολλάει, γιατί αν νομίζει ότι θα παίρνω συνέχεια το αμάξι και θα πηγαινοερχομαι συν τα 25 ε που θέλει είναι γελασμενος.

Όλη αυτή η ιστορία με έχει κουράσει και το θέμα είναι ότι είμαστε ακόμα στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτο που λες ναλλον ειναι θεμ θερμοκρασιων.Δοκθμασες να βγαλεις την ψυκτρα και να την ξαναβαλεις.Μαλλον δεν εχει κατσει καλα.

Sent from my ZTE Blade using Tapatalk

Πολλές φορές!!!

Τώρα εγώ δεν έχω την δυνατότητα να κάνω κάτι παραπάνω μιας και ο υπολογιστής είναι στο πλαίσιο:)

Από Δευτέρα που ελπίζω να έχω νέα καλά θα ενημερώσω:)

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε αν η ψύκτρα "πατάει" καλά πάνω στον επεξεργαστή. Πρέπει να είναι στερεωμένη καλά και να "πατάει" με δύναμη πάνω στον επεξεργαστή και να κάνουν τέλεια επαφή οι δύο επιφάνειες για να γίνεται απαγωγή θερμότητας.

Αν έχεις την stock ψύκτρα (βλ.εικ), τότε το πιο πιθανο είναι να έχουν πρόβλημα τα ποδαράκια της και να μην έχουν την δύναμη να "κολλήσουν" την ψύκτρα πάνω στον επεξεργαστή με δύναμη και να την κρατήσουν εκεί που πρέπει.

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με θερμοκρασία και μόλις άλλαξα ψύκτρα και έβαλα back to plate (να πιάνει με βίδες από πίσω από την μητρική) έφτιαξε.

images1mr.jpg

46642414.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλε popeye τα έχω ελέγξει αυτά και είναι μια χαρά!!!

Πήγα και σήμερα στο πλαίσιο!!

Με χαρά είδα ότι ήταν ο τεχνικός που κατα την γνώμη μου νομίζω ότι ξέρει περισσότερα από τον άλλον...

Μιλήσαμε και του εξηγησα τι μου είπε ο άλλος τεχνικός ότι δεν έχει βρει τπτ, ότι 99 βαθμοί ειναι φυσιολογικοι και ότι θα μου αλλάξουν κάποιο παρτ προληπτικά!!!

Η απάντηση που πήρα είναι ότι και αυτός δεν έχει βρει τίποτα μέχρι τώρα ούτε του έχει κολλήσει, επίσης οι 99 βαθμοί σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικοι και το κουφο που είπε ειναι οτι αν δεν βρω πρόβλημα δεν θα γίνει καμία ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!

Επίσης από ότι ήδη έχει ανοίξει δυο παράθυρα στο Ίντερνετ και περιμένει να του κολλήσει, ενώ εμένα κολλάει όταν χρησιμοποιώ συνέχεια τις ιστοσελιδες.

Δηλαδή ανοίγω καινούργιες κλεινω άλλες αοιγω YouTube κτλπ..

Απορώ που έχω μπλέξει :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε popeye τα έχω ελέγξει αυτά και είναι μια χαρά!!!

Πήγα και σήμερα στο πλαίσιο!!

Με χαρά είδα ότι ήταν ο τεχνικός που κατα την γνώμη μου νομίζω ότι ξέρει περισσότερα από τον άλλον...

Μιλήσαμε και του εξηγησα τι μου είπε ο άλλος τεχνικός ότι δεν έχει βρει τπτ, ότι 99 βαθμοί ειναι φυσιολογικοι και ότι θα μου αλλάξουν κάποιο παρτ προληπτικά!!!

Η απάντηση που πήρα είναι ότι και αυτός δεν έχει βρει τίποτα μέχρι τώρα ούτε του έχει κολλήσει, επίσης οι 99 βαθμοί σε καμία περίπτωση δεν είναι φυσιολογικοι και το κουφο που είπε ειναι οτι αν δεν βρω πρόβλημα δεν θα γίνει καμία ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!

Επίσης από ότι ήδη έχει ανοίξει δυο παράθυρα στο Ίντερνετ και περιμένει να του κολλήσει, ενώ εμένα κολλάει όταν χρησιμοποιώ συνέχεια τις ιστοσελιδες.

Δηλαδή ανοίγω καινούργιες κλεινω άλλες αοιγω YouTube κτλπ..

Απορώ που έχω μπλέξει :(

Welcome to the club.

Link to comment
Share on other sites

Μιλήσαμε και του εξηγησα τι μου είπε ο άλλος τεχνικός ότι δεν έχει βρει τπτ, ότι 99 βαθμοί ειναι φυσιολογικοι και ότι θα μου αλλάξουν κάποιο παρτ προληπτικά!!!

Μάλλον θα σου αλλάξουνψύκτρα. Θα σου βάλουν την ίδια πάλι (της μάνας του) αλλά με όχι ελλατωματικά ποδαράκια.

Οι 99°C οποσδήποτε και δεν είναι φυσιολογικοί με καμμία ψύκτρα.

Τα κολλήματα κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται λόγω θερμοκρασίας. Οπότε αν στον ξαναδώσουν πίσω και έχει την ίδια θερμοκρασία δοκίμασε να σπρώξεις την ψύκτρα (με το δάχτυλό σου και από το κέντρο πάντα) πάνω στον επεξεργαστή με δύναμη.

Αυτό όσο έχεις στην οθόνη του υπολογιστή σου το HWMonitor βλέποντας συνεχώς την θερμοκρασία. Αν σπρώχνοντας την ψύκτρα η θερμοκρασία πέσει τότε φταίει το ότι δεν κάνει τέλεια επαφή η ψύκτρα με τον επεξεργαστή.

Ή πας και τους το λες ή αγόρασε μια καινούργια ψύκτρα χωρίς αυτό το σύστημα - μάπα της Intel αλλά μια ψύκτρα back plate (να πιάνει με βίδες από πίσω από την μητρική) και "καθάρισες" για πάντα μια και καλή.

Μια ψύκτρα πολύ καλή και φτηνή είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σου αλλάξουνψύκτρα. Θα σου βάλουν την ίδια πάλι (της μάνας του) αλλά με όχι ελλατωματικά ποδαράκια.

Οι 99°C οποσδήποτε και δεν είναι φυσιολογικοί με καμμία ψύκτρα.

Τα κολλήματα κατά πάσα πιθανότητα προέρχονται λόγω θερμοκρασίας. Οπότε αν στον ξαναδώσουν πίσω και έχει την ίδια θερμοκρασία δοκίμασε να σπρώξεις την ψύκτρα (με το δάχτυλό σου και από το κέντρο πάντα) πάνω στον επεξεργαστή με δύναμη.

Αυτό όσο έχεις στην οθόνη του υπολογιστή σου το HWMonitor βλέποντας συνεχώς την θερμοκρασία. Αν σπρώχνοντας την ψύκτρα η θερμοκρασία πέσει τότε φταίει το ότι δεν κάνει τέλεια επαφή η ψύκτρα με τον επεξεργαστή.

Ή πας και τους το λες ή αγόρασε μια καινούργια ψύκτρα χωρίς αυτό το σύστημα - μάπα της Intel αλλά μια ψύκτρα back plate (να πιάνει με βίδες από πίσω από την μητρική) και "καθάρισες" για πάντα μια και καλή.

Μια ψύκτρα πολύ καλή και φτηνή είναι αυτή.

Συμφωνώ απολύτα. + ότι οι 99βαθμοί δεν μου φαίνονται τόσο υπερβολή με την μαμά ψήχτρα, και εγώ τέτοιες έιχα πριν πάρω την Aegir

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα. + ότι οι 99βαθμοί δεν μου φαίνονται τόσο υπερβολή με την μαμά ψήχτρα, και εγώ τέτοιες έιχα πριν πάρω την Aegir

Δεν κατάλαβες εγώ λέω το αντίθετο. Ότι είναι πολύ 99°C θερμοκρασία ακόμη και με την μαμά.

Με την μαμά έπρεπε με μέτριο cpu user να έχει 55°-65°C.

Kαι με μια custom ψύκτρα 30°-40°C.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά:)

Έχω νέα!!

Πήγα για ακόμα μια φορά στο πλαίσιο και μου είπανε ότι θα αλλάξουνε μνήμες και κάρτα γραφικών και θα προσπαθήσει να μου βρει και ψυχτρα !!

Αύριο που θα το πάρω αν δεν έχει αλλάξει ψυχτρα θα του ζητήσω και αντικατάσταση επεξεργαστη.

Άντε να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες εγώ λέω το αντίθετο. Ότι είναι πολύ 99°C θερμοκρασία ακόμη και με την μαμά.

Με την μαμά έπρεπε με μέτριο cpu user να έχει 55°-65°C.

Kαι με μια custom ψύκτρα 30°-40°C.

ναι το ξέρω απλα και μένα τόσο έφταναν με την μαμά. τώρα μαχ στα 3,6 είμαι 58 σε prime

ενώ idle είμαι 30-35

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα το pcακι μου και σας γραφω απο αυτο τωρα:)

Μου αλλαξανε τις μνημες και απο οτι μου φενεται σαν να εφτιαξε ο επεξεργαστης!!

Μνημες μπηκανε οι παρακατω:

Corsair Dominator GT 4GB DDR3-2000 Kit

Ο επεξεργαστης idle ειναι 26 βαθμοι και μαχ μεχρι 79 εχω δει μετα απο κανενα 3λεπτο prime95!!Συνηθως επαιζε πανω κατω 76 βαθμοι!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση Όνομα: Untitled.jpg Εμφανίσεις: 4 Μέγεθος: 500,6 KB

Επισης πηρα την Prolimatech Megahalems Rev.2 μαζι με εναν NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα το pcακι μου και σας γραφω απο αυτο τωρα:)

Μου αλλαξανε τις μνημες και απο οτι μου φενεται σαν να εφτιαξε ο επεξεργαστης!!

Μνημες μπηκανε οι παρακατω:

Corsair Dominator GT 4GB DDR3-2000 Kit

Ο επεξεργαστης idle ειναι 26 βαθμοι και μαχ μεχρι 79 εχω δει μετα απο κανενα 3λεπτο prime95!!Συνηθως επαιζε πανω κατω 76 βαθμοι!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση Όνομα: Untitled.jpg Εμφανίσεις: 4 Μέγεθος: 500,6 KB

Επισης πηρα την Prolimatech Megahalems Rev.2 μαζι με εναν NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS

ωραίος μια χαρά θα είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.