Jump to content



DisplayPort Link Failure και 6950


papajim

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχω μια 6950, την οποία την συνδέω με displayport σε μια Dell U2311H. Tην παρασκευή άρχισε να μου βγάζει αυτό το μήνυμα που γράφω στο τίτλο του thread και στη συνέχεια ότι δεν ανταποκρίνονταν οι drivers. Σκέφτηκα να αλλάξω θύρα και να τη βάλω στο δέυτερο displayport και σταμάτησε να μου το εμφανίζει το μήνυμα. Σήμερα είπα να το ξαναδοκιμάσω αλλά πάλι τα ίδια, και έτσι μου δημιουργήθηκε η απορία για το τι μπορεί να φταίει. Να πω μόνο ότι η οθόνη ήταν αρχικά συνδεδεμένη με το εσωτερικό displayport, όπως βλέπουμε το πίσω μέρος της κάρτας, το μήνυμα έβγαινε μόλις άνοιγαν τα windows 7 στην επιφάνεια εργασίας και πως εκείνη την ημέρα έγιναν κάποια updates απο τα windows 7.

Τι μπορεί να φταίει; Η σύνδεση, οι drivers, η κάρτα, τα updates των windows;

Ευχαριστώ

post-9381-1416075148,5155_thumb.jpg

post-9381-1416075149,2604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τίποτα άλλο συνδεδεμένο. Μα το λέω πιο πάνω τώρα που άλλαξα τη θύρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όταν το βάζω πάλι στο άλλο displayport τότε μου το βγάζει. Αλλά αυτό δεν είναι λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Δειχνει την επιφάνεια εργασίας κανονικά τα εικονίδια κτλ. αλλά εκεί μου πετάει το μύνημα για το displayport link failure και για τα όρια της οθόνης. Άμα πατήσω οκ και μετά ανοίξω πχ το firefox σε full screen μου βγάζει ότι στμάτησαν οι drivers και μετά μαυρίζει η οθόνη, κουνασ το ποντίκι επανέρχεται μετά απο ώρα και μετά ίσως να ξαναμαυρίσει και να μην επανέλθει. Όλα αυτά στο εσωτερικό displayport της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο να μας δείξεις ακριβώς τον αντάπτορα?είχα ένα παρόμοιο θεματάκι και λύθηκε με την αλλαγή του αντάπτορα.

3411020056r.th.jpg

3411020058r.th.jpg

με τον πρώτο είχα πρόβλημα,με τον δεύτερο βρήκα την ησυχία μου.Παράδοξο αλλα αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο περιέργια άνοιξα το thread μπας και είχε συμβεί σε κανέναν άλλο με 6950 το ίδιο...

Θα περάσω και πάλι τους 11.3, που είπε κι ο tsitas, απο την αρχή αύριο γιατί είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι φταίει :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Δε σου φαίνεται ύποπτο όμως ,που και σε εμενα έσβηνε το ένα monitor και μόλις άλλαξα αντάπτορα όλα τα προβλήματα λύθηκαν?

Και ξέρεις που άρχισα να λέω για τον αντάπτορα ,'βρε μπας και..?" Όταν πήρα την δεύτερη κάρτα και αντίκρισα τον διαφορετικό αντάπτορα μέσα! (6950 2gb sapphire και οι δυο.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
είναι εύκολο να μας δείξεις ακριβώς τον αντάπτορα?είχα ένα παρόμοιο θεματάκι και λύθηκε με την αλλαγή του αντάπτορα.

3411020056r.th.jpg

3411020058r.th.jpg

με τον πρώτο είχα πρόβλημα,με τον δεύτερο βρήκα την ησυχία μου.Παράδοξο αλλα αληθινό.

εχω το ιδιο προβλημα αλλα σε τριπλο eyefinity δλδ το μονιτορ με displayport μπανει σε sleep και μου βγαζει μυνημα error

"display port link failure" και δεν ανοιγει με τπτ επισης ο ανταπτορας και το καλωδιο δουλευουν μια χαρα τσεκαρισμενο...

ο δευτερος ανταπτορας που εχεις ειναι hdmi φιλε που λες οτι ελεισες το προβλημα σου δλδ χρησιμοποιεισες hdmi συνδεση στο μονιτορ που τροφοδοτηθηκε απο mini diplayport??? σε eyefinity η σε single μονιτορ αυτα??

οιποια αλλη βοηθεια καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.