Jump to content



Samsung SM2032MW και πρόβλημα


wesker

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Αγόρασα την AMD Radeon HD5850 και την συνέδεσα με την εν λόγω οθόνη με HDMI. Έχω ακόμα μια οθόνη συνδεδεμένη με VGA και το πρόβλημά μου είναι οτι στην Samsung εμφανίζονται τα πάντα λίγο θολά σαν να έχεις μυωπία, και οι άκρες λίγο έξω από τα όρια της οθόνης. Μιλάμε πάντα για ανάλυση Full HD. Αυτά πως τα διορθώνουμε γιατί έχω φάει τον τόπο από τις ρυθμίσεις της κάρτας και δεν μπορώ με τίποτα να τα διορθώσω.

[EDIT] Δοκίμασα μια 26αρα Samsung στο δωμάτιο που έχω και η εικόνα είναι γυαλί! Οπότε αποκλείουμε πρόβλημα της κάρτας γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

1. Δες στις ρυθμισεις οθονης,στον πινακα ελενχου αν εχει την μεγιστη αναλυση η οθονη σου.

2. Στο μενου της καρτας μηπως εχεις επιλεξει αναλυση Interlaced πχ. 1080i?

Αν ναι επελεξαι την native αναλυση της οθονης η 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις λογικά είναι το λεγόμενο overscan. Ψάξε είτε στις ρυθμίσεις της οθόνης (κάπου να λέει πως η είσοδος είναι PC και όχι πχ κάποιος player). Κάνε και το ίδιο στην κάρτα γραφικών. Κάπου θα λέει: overscan. Απενεργοποίησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η οθονη σου ειναι αυτη ετσι?

Η αναλυση της ειναι 1680χ1050 και εχει και δεκτη tv και παιζει η vga να την βλεπει ως tv και κανει το overscan,οποτε πρεπει να το διορθωσεις απο το catalyst,στις επιλογες κλιμακωσης (Scaling Options),οχι απο την tv.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η οθονη σου ειναι αυτη ετσι?

Η αναλυση της ειναι 1680χ1050 και εχει και δεκτη tv και παιζει η vga να την βλεπει ως tv και κανει το overscan,οποτε πρεπει να το διορθωσεις απο το catalyst,στις επιλογες κλιμακωσης (Scaling Options),οχι απο την tv.

Ναι αυτή είναι! Με το HDMI την έχω συνδεδεμένη. Οπότε να απενεργοποιήσω απο εκεί το Overscan και να της δώσω ανάλυση 1680χ1050, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και το αποτέλεσμα μένει ίδιο.... Τώρα μου έκοψε τελείως το πάνω και το κάτω μέρος....

[ΕDIT]: Φαίνεται οτι βιάστικα πέρσυ να αγοράσω οθόνη... Και στο internet δεν βρήκα κανεναν με το ίδιο πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα λιγο στο νετ,το "προβλημα" ειναι της οθονης-tv.Το κανουν αρκετες Samsung αυτο.

Το hdmi δεν ειναι optimised για pc παρα μονο για κονσολες και αλλες συσκευες προβολης,dvd-bluray κτλ.

Για pc μονο η dvi-vga συνδεση εχει σωστο mapping στα pixel.:hmm:

Tο ιδιο με εσενα εδω

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα λιγο στο νετ,το "προβλημα" ειναι της οθονης-tv.Το κανουν αρκετες Samsung αυτο.

Το hdmi δεν ειναι optimised για pc παρα μονο για κονσολες και αλλες συσκευες προβολης,dvd-bluray κτλ.

Για pc μονο η dvi-vga συνδεση εχει σωστο mapping στα pixel.:hmm:

Tο ιδιο με εσενα εδω

Οπότε το ξεχνάμε το dual screen με την Samsung,ε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα.Συνδεσε την με dvi-vga.

Αν δεν εχει αλλη dvi-vga εξοδο η καρτα Μπορεις να βαλεις ανταπτορες απο hdmi σε dvi στο hdmi καλωδιο που εχεις ηδη,αλλα και απο τις 2 πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα.Συνδεσε την με dvi-vga.

Αν δεν εχει αλλη dvi-vga εξοδο η καρτα Μπορεις να βαλεις ανταπτορες απο hdmi σε dvi στο hdmi καλωδιο που εχεις ηδη,αλλα και απο τις 2 πλευρες.

Η κάρτα μου έχει DVI, HDMI, και μια άλλη ψηφιακή θύρα που την λέει Display Port. Οπότε να πάρω έναν adapter HDMI σε DVI για την δεύτερη μου οθόνη και καθάρισα,ε; Η καλώδιο HDMI σε DVI;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ενα δεν νομιζω να αλλαξει κατι,θα χρειαστεις και απο τις πλευρες ανταπτορα.

Δεν ξερω αν εχει καλυτερη ποιοτητα η εικονα με hdmi καλωδιο και dvi ανταπτορες και απο τις δυο πλευρες.

Παρε ενα καλωδιο dvi καλυτερα να ξεμπερδευεις.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ενα δεν νομιζω να αλλαξει κατι,θα χρειαστεις και απο τις πλευρες ανταπτορα.

Δεν ξερω αν εχει καλυτερη ποιοτητα η εικονα με hdmi καλωδιο και dvi ανταπτορες και απο τις δυο πλευρες.

Παρε ενα καλωδιο dvi καλυτερα να ξεμπερδευεις.

Από την κάρτα γραφικών στην Samsung μπορεί να φύγει ένα καλώδιο DVI -> DVI και από το HDMI ένα καλώδιο HDMI-> DVI για την δεύτερη οθόνη. Η κάτι λέω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κανε αυτο που ειπες ποιο πριν για την δευτερη (hdmi->dvi).Αν δεν εχει η καρτα αλλη εξοδο dvi.

Αν βάλω αντάπτορα HDMI->DVI και στο καπάκι αντάπτορα DVI -> VGA λες να έχω κανένα θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.