Jump to content



Εξοικονόμηση ενέργειας


MUL

Recommended Posts

Με έπιασαν οι οικολογικές μου ανησυχίες και αναρωτιέμαι το εξής..Το κυρίως σύστημα (και το μοναδικό πια) που εχω ειναι

X3 720 2.8@ default με cool & quite (δηλαδή σε idle πεφτει στα 0,8) , 4gb ddr3 , 275GTX , 2 HDD, 1 DVD, enermax 525 watt psu.... το οποίο ΔΕΝ λειτουργεί 24/7 αλλά κυρίως λειτουργεί 17.30 με 23.30 δηλαδή 4 - 5 ώρες περίπου την ημέρα...... Επειδή δεν πολύ παίζω games τελευταία και πλέον οι ανάγκες στον ελεύθερο χρόνο ειναι serfing + ταινίες, αν αγόραζα μια 210GTX ή μια 5450 θα άξιζε η μείωση της κατανάλωσης τα 30 ευρώ που θα έδινα? Μπορείς αν εχεις μια 275GTX + 210GTX να επενεργοπoιείς την μία με software(χλωμό)?

Εναλλακτικό σενάριο ειναι να δώσω την 275GTX αλλά δεν ξερω αν αξίζει τέτοια κίνηση(την ειχα πάρει 200ευρω:nothing:)

EDIT: Αν και βλεπω οτι η 275 θα πιάσει γύρω στα 80 ευρώ οποτε καλυτερα να την εχω στο ντουλάπι παρα να την σκοτώσω

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις.

Η 275GTX έχει Max Draw 219W, ενώ η 210 έχει 30W.

Εφόσον όμως δεν την έχεις σε gaming κατάσταση, δεν δουλεύει δηλαδή 100%, τότε η κατανάλωση της μπορεί να είναι κάτω από τα 100W.

Ενδεικτικά, μία φορά είχα μετρήσει το PC μου με την 9600GT (95W) όσο είχα τον E4500.

117W σε idle, ελαφριά χρήση browsing κλπ.

193W παίζοντας Call Of Duty 4.

Εγώ θα θεωρήσω αυθαίρετα ότι η 275GTX καίει 100W σε idle (που αποκλείεται να θέλει 100W για να σου δίνει 2D περιβάλλον, αλλά πες ότι έχεις 3D widgets, κάνεις χρήση Aero και ότι βλέπεις και Flash περιεχόμενο).

17:30 - 23:30 = 6 ώρες

100W / 1000 * 6 = 0,6 kWh ημερησίως.

Βάζω 365 μέρες το χρόνο, δεν θα το έχεις ανοιχτό κάθε μέρα, αλλά πες ότι αργίες-ΣΚ το έχεις παραπάνω ώρες ανοιχτό.

365 * 0,6 = 219 kWh το χρόνο

Τώρα, βάσει του τιμοκαταλόγου της ΔΕΗ, το χαμηλότερο που μπορείς να πληρώσεις (εξαρτάται από τη συνολική κατανάλωση σου μέσα στο 4μηνο της χρέωσης και δεδομένου ότι και νυκτερινό τιμολόγιο Γ1Ν να έχεις, στις ώρες που δίνεις δεν παίζει), υπολογίζοντας μονοπωλιακές, ανταγωνιστικές, υπηρεσίες κοινής ωφέλειας κλπ είναι 0,08241 €

Οπότε, 219 * 0,08241 = 18,05 € το χρόνο στην περίπτωση που καις λιγότερες από 800kWh το 4μηνο.

Αν καις μέχρι 1.200 kWh το 4μηνο (κάπου εκεί παίζουν 3άρια σπίτια χωρίς υπερβολικές καταναλώσεις), η τιμή σου είναι: 0,10449 €

Οπότε, 219 * 0,10449 = 22,88 € το χρόνο.

Τώρα, αν έχεις πιο μεγάλο σπίτι ή τέσπα ξεπερνάς τις 2000 kWh η τιμή σου βγαίνει 0,14152 €

Οπότε, 219 * 0,14152 = 30,99 € το χρόνο.

Όλα αυτά τώρα με δεδομένο ότι η κάρτα καίει idle/χαλαρή χρήση 100W. Αν καίει πχ 50W όμως, όλα αυτά πρέπει να γίνουν / 2.

Με το PC που έχεις λοιπόν δεν θα σου κάνει αλλαγή μία άλλη κάρτα γραφικών. Αν έχεις και μία μεγαλούτσικη οθόνη, πρέπει να υπολογίσεις και αυτή φυσικά. Ίσως το πιο οικολογικό και "συμφέρον" είναι μία άλλη συσκευή, πχ netbook για να χαζεύεις στο internet και το μεγάλο για τις χαρές και τα παιχνίδια σου :)

Max Power Draw source:

Video Card Comparison - GPUReview.com

Link to comment
Share on other sites

καλα μην περιμενεις να παρεις και 100ευρα απο το pc...

Aν η μητρικη σου εχει onboard βαλε την onboard..

ΠΕρα απο τους υπολογισμους του pavly ..δες και τον λογαριασμο σου.

Εκει αναγραφεται ακριβως ποσο σου αναλογει η κιλοβατωρα.

Στο δικο μου καιμε χονδρικα 2200 και ερχεται 0.085(και κατι δεκαδικα ακομα).

Και σε μια γκαρσονιερα που καιμε λιγοτερα περιπου 0.072...δεν το πολυθυμαμαι.

edit

αφηνω και ενα λινκ που εχει καταναλωσεις για αρκετες καρτες ...

http://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/HD_5750/28.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ λογικό μου φαίνεται αυτό που λές!:T: Επειδή οι ώρες δεν είναι πολλές μάλλον δεν θα φανεί και τρελή διαφορά...

ετσι ακριβως. δεν ειναι πολλες οι ωρες, για να τρελλαθεις απο την καταναλωση..!

επειδη εχω παρομοιο πισι (βλεπε Main PC υπογραφης..) με ξεκλειδωμενο 4ο πυρηνα και μπολικα μπλιμπλικινια επανω (καρτα ηχου, καρτα TV, web cam.....) το εχω μετρησει με wattομετρο πριζας και βγαζει (χωρις οθονη και ηχεια και αλλα εξωτερικα, μιλαω για μετρηση του πυργου μονο), idle 155-160w kai max 260-270w.

ετσι για να παρεις μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.