Jump to content



Επέκταση εγγύησης από getitnow


nikosg84

Recommended Posts

έχει αγοράσει κανένας την επέκταση εγγύησης από το getitnow; μου φαίνεται καλή φάση για 20 ευρώ.

λένε ότι ισχύουν οι ίδιοι όροι με την αρχική, υποθέτω ότι στο χαρτί θα φαίνονται πιο αναλυτικά κάποια πράγματα, όμως.

αν το έχει αγοράσει κανένας ας πει, θέλω να αγοράσω ένα laptop και σκέφτομαι να τη χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα προιόντα εντός ευρωπαικής ένωσης έχουν ελάχιστη εγγύηση 2 ετών.

αν το θες για λάπτοπ που το getitnow σου λέει αρχική εγγύηση 1 έτος τότε σου κλέβει 20ευρώ δίνοντάς σου 1έτος ''δώρο'' που δικαιούσαι έτσι κι αλλιώς.

αν πρόκειται για προιόν με αρχική εγγύηση από 2 έτη και πάνω και η αξία του προιόντος είναι άνω των 200ευρώ τότε για μένα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αυτό με τα 2 χρόνια, αν κρίνω από τις πληροφορίες που βρήκα κι εγώ μετά από αναζήτηση μου, είναι ανακριβές.

Στα φόρουμ συζητιέται πολύ αλλά δεν είναι πραγματικότητα δυστυχώς για μας τους καταναλωτές.

Η αλήθεια είναι μάλλον η παρακάτω:

Τα άρθρα 554 και 555 του Αστικού Κώδικα, στα οποία αναφέρονται οι περισσότεροι, δεν αφορούν την εγγύηση αλλά τον χρόνο εντός του οποίου παραγράφεται το δικαίωμα των αγοραστών να ασκήσουν αγωγή για πραγματικά ελαττώματα (ήτοι, κατασκευαστικά ελαττώματα) ή έλλειψη συμφωνηθεισών ιδιοκτήτων των προϊόντων που αγόρασαν. 'Ετσι στην περίπτωση κινητών, όπως το laptop, σύμφωνα με το άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής δικαιούται ν' ασκήσει αγωγή κατά του πωλητή επικαλούμενος πραγματικά ελαττώματα (ή έλλειψη συμφωνηθεισών ιδιοτήτων) του κινητού που αγόρασε εντός 2 ετών από την παράδοση του συγκεκριμένου προϊόντος στον αγοραστή.

Καμία σχέση δεν έχει η συγκεκριμένη διάταξη με το χρόνο εγγύησης. Η μοναδική υποχρέωση που επιβάλλει το εθνικό και κοινοτικό δίκαιο ως προς την παρεχόμενη εγγύηση είναι αυτή του άρθρου 5 του Ν.2251/1994 περί προστασίας του καταναλωτή «...Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά, για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με το χρόνο κατά τον οποίο τα προϊόντα αυτά αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους».

Link to comment
Share on other sites

έχει αγοράσει κανένας την επέκταση εγγύησης από το getitnow;

Βασικά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις από το εν λόγω κατάστημα, οπότε

δεν υπάρχει και λόγος να αγοράσεις την επέκταση εγγύησης από αυτό. =)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις από το εν λόγω κατάστημα, οπότε

δεν υπάρχει και λόγος να αγοράσεις την επέκταση εγγύησης από αυτό. =)

Μου αρέσει πολύ το post σου γιατί είναι εμπεριστατωμένο με στοιχεία, με παραδείγματα και γενικά ότι χρειάζεται να έχει κάποιος για να καταλήξει ότι ένα κατάστημα ΔΕΝ θα πρέπει να είναι μέσα στις επιλογές του...

Εμένα πάντως με έπεισες και δεν θα αγοράσω ξανά από αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να ρωτήσεις στο κατάστημα η ακόμη καλύτερα με ένα e-mail τι περιλαμβάνει η εγγύηση. Από την στιγμή που θα έχεις στα χέρια σου e-mail το οποίο θα σε καλύπτει δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι.

Πλέον μόνο έτσι μπορείς να είσαι σίγουρος.

Από την άλλη δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω εγγύηση στο getitnow και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστοι.

Από τα πιο σημαντικά κομμάτια όμως είναι να καταλάβουμε ότι δεν φταίει κανένα κατάστημα αν εσένα (γενικά μιλώντας) τελείωσε η μπαταρία από το ποντίκι και περιμένεις να σου το αντικαταστήσουν με ολόκληρο το set που είχες πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.