Jump to content



Αγόρά UPS!


KostasNK

Recommended Posts

Γειά σας! Επειδή έχω ένα πολύ παλιό ups, το οποίο πριν λίγο ενώ δούλευε το pc ξαφνικά άρχισε να σφυράει και έκλεισε την παροχή ρεύματος, προτείνετέ μου για αγορά ένα ups για το συστημα της υπογραφής μου...

Θα προτιμούσα κάτι επώνυμο, όχι Turbo-X και τα σχετικά που να καλύπτει βασικά το σύστημά μου, όταν γίνει διακοπή να μπορω να έχω κανένα 20λεπτο να κλείσω το μηχάνημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά εμφανισιακά δεν μου αρέσουν και θα ήθελα αν γίνεται σε μαύρο χρώμα.

Μοντέλα και links σε site να προτείνετε, και τι χαρακτηριστικά να διαλέξω, πόσα watt πόσα VA;

Τις APC μου αρέσουν από εμφάνιση...

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σ αυτο ή σ αυτο

Εναλλακτικα για αν θες κατι πιο ποιοτικο σε περιπου αυτα τα χρηματα πας εδω , αλλα δεν υπαρχει ελλαδα.

Αν δεν καλυπτεσαι και μπορεις να δωσεις 500 ευρω+ πες.

Link to comment
Share on other sites

Για το PC σου θες 1000-1500VA+

APC Back-UPS RS 1200VA LCD 230V | Skroutz.gr

APC Power Saving Back-UPS Pro 1500, 230V | Skroutz.gr

APC Back-UPS RS 1500VA 230V | Skroutz.gr

θα διάλεγα το Back-UPS-pro

Επίσης σε Eaton υπάρχουν :

Eaton 5110 UPS 1000 VA | Skroutz.gr

Eaton Evolution 1100, 1150VA / 770W Tower | Skroutz.gr

είναι ότι καλύτερο υπάρχει, μετά πας σε online (EATON pulsar series και βάλε)

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτα μονο για να κλεισεις το μηχανημα??σε αλλο σπιτι το εχεις??:p

Αν οντως το εννοεις το νουμερο ...ψαξου για καποιο apc XL ..που εχει παραπανω μπαταριες και μπορει να κρατησει παραπανω το οποιο φορτιο του δωσεις σε σχεση με καποιο αλλο αντιστοιχης ισχυς.

Αλλιως κοιτας για 1500αρια και πανω ..ωστε με το φορτιο που του δινεις να μπορει να σε καλυψει κοντα στο 20λεπτο.

θεωρω οτι με το pc που εχεις...εν ωρα παιχνιδιου πρεπει να κυμαινεσαι κοντα στα 600watt αν οχι παραπανω.

ενδεικτικα..

το backup pro 1500 το οποιο ειναι φτηνο.. APC Power Saving Back-UPS Pro 1500, 230V | Skroutz.gr

σε κραταει κοντα στα 13 λεπτα ...-> Back-UPS Pro - Product Information

(και εβαλα για 500watt ..που σιγουρα εισαι παραπανω).

αυτο .. APC Smart-UPS 1500VA LCD 230V | Skroutz.gr σειρας smart ups παλι στα 1500 ονομαστικα VA ..κραταει περιπου 23-25 λεπτα στα 500watt και κατι λιγοτερα απο 20 (17? ) στα 600watt.

αυτο...UPS :: APC UPS 1000VA Line Interactive Smart-UPS X SMX1000I Rackmount or Tower Grey - Visionstudio.gr αν και 1000va

σου κραταει παλι τα 500w στα 18 λεπτα.

και αυτο... Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: UPS :: UPS APC SMART-UPS L. I. 1000VA - EX. RUN. MODEL (SUA1000XLI) - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών παλι 1000va σου κραταει 23 λεπτα τα 500watt παντα..τα οποιο οπως ειπα θεωρω τα περνας .(δεν αναφερομαι σε idle)

edit

Δες και απο eaton ...αυτο -> http://www.msystems.gr/index.php?category=2922&product=8104

http://powerquality.eaton.com/PW9130i1000T-XL.aspx?CX=83

Ψιλοξεφευγει απο τα καθιερωμενα ..αλλα θεωρω οτι τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις παντως καποιο wattoμετρο...μετρα καταναλωσεις απο αυτα που θες να βαλεις πανω στο ups.

Ενδεχεται μαζι με οθονες ηχεια ρουτερακι και εν ωρα παιχνιδιου ..να φτανεις 700watt...

που μοιαζει και λογικο αν κρινω με βαση αυτην την pic

Που σημαινει οτι σαν watt το ups καλο θα ηταν να τα ξεπερναει.

αυτο δλδ ..δεν θα σου κανει...παρολο που ειναι αξιολογο ups.

δες kai ta 5130 της eaton...αν τα βρεις πουθενα.

http://powerquality.eaton.com/PW5130i1250-XL2U.aspx?CX=83

και το μεγαλυτερο απο αυτα που ειπωθωκε πριν Eaton Evolution 1550, 1440VA / 1100W Tower | Skroutz.gr

http://powerquality.eaton.com/EVLI1550T.aspx?CX=83

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πηρα ενα ups της GUARD 1500va για το δικο μου συστημα.

Με κραταει κοντα στο 8λεπτο (ισως και παραπανω , τον εσβηνα πρωτου σβησει απο μονος του)...και το Pc μου τραβαει καπου στα 900 βατ μαζι με οθονη και ηχεια εν ωρα παιχνιδιου.

Για το KEBO που σου βαλα παραπανω , ειχα πιο παλια μικροτερο μοντελο.

Για 5-6 χρονια ηταν σκυλι. (μετα εσκασε)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.