Jump to content



Προς DSL χρήστες, ίσως σας ενδιαφέρει


Trooper

Recommended Posts

Λοιπόν απο πού να ξεκινήσω.... Χμμμ...

Εδω και αρκετό καιρό, τι καιρό δηλαδή, κάποια χρόνια, χρησιμοποιώ την Europeonline για downloads. :innocent: Δε θα αναφέρω τι downloads είναι αυτά, ολοι καταλαβαίνετε νομίζω... Υπάρχουν και κάποιοι που τη χρησιμοποιούν και καλά κάνουν. Εαν θέλετε πιο πολλές πληροφορίες για αυτό, πείτε μου να σας γράψω.

Το θέμα μου δεν ειναι αυτό. Επειδη η EOL έχει αρκετά προβλήματα και πολλές φορές είχε πάει να κλείσει, είχα ψάξει παλιότερα για κάποια άλλη μορφή που θα μου επέτρεπε να κατεβάζω οτι θέλω, οποτε το θέλω. Η μεγαλύτερη πηγή που υπάρχει είναι τα newsgroup .

Δυστυχώς όμως οι ελληνικές ISP δεν έχουν αυτά τα groups που θέλουμε, κυρίως γιατι υπάρχει πρόβλημα χώρου (πολλά gigabyte + terrabyte) και κανουν τις πάπιες. Ολα δηλαδή τα alt.binaries.* κλπ πανε στο βρόντο.

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που πουλάνε πρόσβαση στα newsgroups και τη δυνατότητα να κατεβάζεις πληρώνοντας με το gigabyte. Οι τιμές ειναι πολυ χαμηλές, συνήθως $10 το μήνα κλπ. Θα αναφέρω μερικές που τις εχω χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιώ κατα καιρούς:

easynews.com : Με διαφορά ο καλύτερος αλλά και συνάμα ο πιο ακριβός. $10 για 6giga ειναι αρκετά, πλην όμως εχει εκπληκτική ταχύτητα και δε σε κοβει ποτέ. Απο 1 Ιουνίου θα πάει στα 10giga με την ίδια τιμή.

news.astraweb.com : Εδώ έχουμε μια ποικιλία τιμών και προγραμμάτων, όπως unlimited ή 65giga με $25 κλπ.

news2me.com : Παρόμοια προγράμματα με το astraweb.

Οι διαφορές τους:

Το easynews έχει διπλό interface, δηλαδή μπορείτε να πάτε στο www.easynews.com , να κάνετε login και να κατεβάσετε απο τον ie κατευθείαν, ή να χρησιμοποιήσετε κάποιον newsreader (Forte Agent, ή newsleecher) και να κατεβάζετε απο εκεί.

To astraweb έχει μόνο μέσω NNTP (newsreader δλδ)

To news2me, εχει και τα 2 αν θυμάμαι καλά, έχει το πολύ θετικό οτι μπορείς να επιλέξεις το view που θέλεις για κάθε newsgroup, πχ να κανεις thumbnails και να σου δείχνει ολες τις φωτογραφίες σε μικρογραφία κλπ, και επίσης σε αφήνεις να κάνεις search σε όλα τα newsgroup μαζί. Εχει το μειονέκτημα οτι πολλές φορές κάποια πράγματα λείπουν, οποτε οταν θελεις να κατεβασεις ενα release που είναι 50 disks και λείπουν καμια 10αριά, σε χαλάει κάπως.

Μιας και είναι ψιλοχάος τα newsgroup, ειναι δύσκολο πολλές φορές να βρέις αυτό που ψάχνεις. Γιαυτό υπάρχει το www.newzbin.com. Αυτό το site, το μονο που σου επιτρέπει να κάνεις ειναι search στα newsgroup. Σου δίνει οτι βρίσκει που έχει να κανει με αυτό που θέλεις και πολλά παραπάνω στοιχεία, οπως, εαν ειναι full το post , αν λείπουν disks κλπ. Επίσης αν ψάχνεις μια dvd ταινία , θα σου πεί σε τι γλώσσες έιναι, τι υπότιτλους έχει και αλλα.

Θα μου πείτε καλό αυτό αλλα σε τι βοηθάει ? Οταν βρέις λοιπόν αυτό που θέλεις, κανεις κλικ επάνω του και σου δείχνει ολα τα posts που έχουν γίνει. Δηλαδη αν ενα release ειναι 30 κομμάτια, θα σου δείξει τα 30 αρχεία. Πατάμε μετά Get Message IDs, τα κάνει ενα αρχείο και μας το στέλνει. Το σώζουμε στο δίσκο και το κάνουμε import σε κάποιο newsreader που χρησιμοποιούμε που να μπορεί να δεχτεί *.nzb αρχέια . Το newsleecher πχ, μπορεί κανονικά. Κανοντας κλικ λοιπόν στο αρχείο που έχουμε σώσει , το ανοίγει αυτόματα ο newsleecher και μας κατεβάζει ολα τα αρχεία. Αυτό ήταν! Καθόμαστε και απολαμβάνουμε :)

Το newzbin έχει και αυτό ενα πολύ μικρό κόστος.

Για μένα είναι προτιμότερο να κατεβάζω με αυτό τον τρόπο, πληρώνοντας $15 το μήνα, παρά να ψάχνομαι στο kazaa, dc++ και όλα τα συναφή που γενικά σέρνονται και τρώνε όλο το bandwidth της γραμμής χωρίς λόγο.

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα :D

ΥΓ: Εαν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας πώ και τι ειναι τα par files και πως τα χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αγκομαχάμε να μας βάλουν την γραμμή ADSL και εσύ μας πήγες κι όλας στα newsgroups.

Πάντως φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά τι παραπανω μπορεί να προσφέρει; Δηλαδή τι εννοείς το kazaa και το DC++ σέρνονται; Με newsgroups κερδίζεις σε ταχύτητα; Δεν νομίζω. Επειδή τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ τις εξελίξεις του ADSL, οι ταχύτητες φαίνεται ότι πιάνουν το μέγιστο τους, εκτός από περιπτώσεις που υπάρχουν προβλήματα είτε από τον ΟΤΕ είτε από τους ISP's, κάτι που θα επηρεάζει την σύνδεση γενικά.

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε φιλε χθες που εκανα αιτηση μου ειπανε για 1-2 μηνες, και αμα το σκεφτεις τον αυγουστο που θα λειπω πεφτει γμ τη τυχη μου. δεν πειραζει δε θα πεθανουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κάνει κάτι λιγότερο από μήνα, αλλά απ' ότι έχω μάθει, για την περιοχή μου πάντα, μέχρι το τέλος του μήνα τουτουνού, θα έχει ενεργοποιηθεί. Μπορείς να πάρεις στο γραφείο σχεδιασμού ADSL και να μάθεις πότε θα έχεις και σε τι σειρά προτεραιότητας είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Εδώ αγκομαχάμε να μας βάλουν την γραμμή ADSL και εσύ μας πήγες κι όλας στα newsgroups.

Πάντως φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά τι παραπανω μπορεί να προσφέρει; Δηλαδή τι εννοείς το kazaa και το DC++ σέρνονται; Με newsgroups κερδίζεις σε ταχύτητα; Δεν νομίζω. Επειδή τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ τις εξελίξεις του ADSL, οι ταχύτητες φαίνεται ότι πιάνουν το μέγιστο τους, εκτός από περιπτώσεις που υπάρχουν προβλήματα είτε από τον ΟΤΕ είτε από τους ISP's, κάτι που θα επηρεάζει την σύνδεση γενικά.

Η διαφορά ειναι οτι κατεβάζεις οτι θέλεις εσύ, οποτε το θέλεις εσυ. Η ταχύτητα ειναι πάντα στο full, δεν έχω δεί ποτέ να σέρνεται δηλαδή. Ενω στα kazaa κλπ έχω δεί και πάρα πολύ μικρές ταχύτητες μιας και εξαρτάσαι απο την ταχύτητα του άλλου ο οποίος μπορεί να έχει μια πολύ χαμηλη σύνδεση ή να έχει πολλούς χρήστες πάνω του. Επίσης πολλές φορές χρειάζεται να περιμένεις σε queue και να αρχίσει το download μετά απο ώρες. E, όλα αυτά τα αποφεύγεις.

Αρχική απάντηση από Voudas

πολύ ενδιαφέροντα Τρουπ...

οι πληρωμές πως γίνονται? paypal (αμάν!) υποστηρίζεται??

θα τσεκάρω τα λινκς το βραδάκι από το σπίτι και ότι απορίες έχω σε πρήζω!

Χμμ paypal δε ξέρω αν δέχονται, νομίζω οτι πρέπει κάποιοι να δέχονται, θα τα δείς στα links. Οτι απορία έχεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Α πέφτω λίγο μακριά. Για να δούμε, ελπίζω να επαληθευθούν τα σενάρια που έχω ακούσει και να έχω κι εγώ σύντομα.

Τροοπ, από αυτή την άποψη έχεις ένα δίκιο, είναι θέμα τύχης πολλές φορές να κατεβάσεις με μάξιμουμ ταχύτητα μέχρι τέλους από π2π πελάτες. Είναι όμως πιο εύκολο από την όλη διαδικασία που περιέγραψες και στην τελική δεν θέλω να μπω στην νοοτροπία ότι πρέπει να τα πληρώνουμε όλα και μάλιστα στο internet που είναι υποτίθεται κάτι το ανεξάρτητο και ελεύθερη πηγή γνώσεων και ψυχαγωγίας.

Απορία, ενημερωτικά απλά. Τα newsgroups δεν τυχαίνει να έχουν ποτέ μείωση απόδοσης στις ταχύτητες; Λόγω μεγάλου φόρτου π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Τροοπ, από αυτή την άποψη έχεις ένα δίκιο, είναι θέμα τύχης πολλές φορές να κατεβάσεις με μάξιμουμ ταχύτητα μέχρι τέλους από π2π πελάτες. Είναι όμως πιο εύκολο από την όλη διαδικασία που περιέγραψες και στην τελική δεν θέλω να μπω στην νοοτροπία ότι πρέπει να τα πληρώνουμε όλα και μάλιστα στο internet που είναι υποτίθεται κάτι το ανεξάρτητο και ελεύθερη πηγή γνώσεων και ψυχαγωγίας.

Απορία, ενημερωτικά απλά. Τα newsgroups δεν τυχαίνει να έχουν ποτέ μείωση απόδοσης στις ταχύτητες; Λόγω μεγάλου φόρτου π.χ.

Δε μου έχει τύχει ποτέ να έχω χαμηλές ταχύτητες. Αυτές οι εταιρίες κανουν αυτή τη δουλειά και φροντίζουν πάντα να είναι πολύ γρήγορες. Απο τη δουλειά οποτε θέλω να κατεβάσω κάτι απο το easynews, πάντα με 150 και 200kb/sec κατεβάζει...

Πάντως εγώ δε βολέυτηκα ποτέ τα emule, dc++ κλπ, πολύ χάος, πολλά χαλασμένα αρχεία, αρχεία που άλλα λενε οτι είναι και άλλα ειναι στην πραγματικότητα. Το emule μου έιχε παει το cpu usage 100% και δε το κατέβαζε και άλλα τέτοια.

Συμφωνω, δεν ειναι λύση για όλους και εαν δε θέλεις να πληρώνεις το καταλαβαίνω. Ειναι μια πολυ καλή εναλλακτικη όμως για αυτους που δε θέλουν να ψάχνονται πολύ, δεν έχουν χρόνο κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικά newsgroup για τις σειρές. Κατα καιρούς γίνονται ποστ και παλαιότερα αλλά αμεσα βρίσκεις όλα οσα παίζονται τον τελευταίο καιρο. Μπορείς ομως να κάνεις και ενα request post, και να ζητήσεις κάτι που ψάχνεις. Συνήθως θα το βάλει κάποιος. Τα friends πχ τα κατέβασα αμεσως μετά που κυκλοφόρησαν (ειδικά για τα 2 τελευταία επεισόδια). Πχ το αφιέρωμα του Jay Leno στα friends, και το 2ωρο αφιέρωμα του nbc το προηγούμενο βράδυ ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.