Jump to content



NVRAM Checking..


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Είχα το εξής πρόβλημα αρκετό καιρό τώρα, όμως πλέον συμβαίνει ολοένα και συχνότερα, οπότε αποφάσισα να το ψάξω.

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου σε dual boot (Windows 7 & Ubuntu). Όταν κάνω επανεκκίνηση (συνήθως - σπάνια το κάνει το πρωί πχ που ανοίγω το PC) και κυρίως από Windows το σύστημα κολλάει στο Bios με την ένδειξη "NVRAM Checking..". Αν θέλω να ξαναμπώ στο booloader για να διαλέξω λειτουργικό πρέπει να κλείσω την παροχή ρεύματος από το κουμπί του τροφοδοτικού και μάλιστα να περιμένω 5-10'. Σήμερα άλλαξα μπαταρία μητρικής, αφού μετά από 5 χρόνια θα μπορούσε να έχει τελειώσει και γι' αυτό να θέλει να κλείσει η παροχή στη μητρική, για να "ξαναφορτίσει", όμως μάταια - πάλι τα ίδια. Δοκίμασα να αποσυνδέσω τις usb συσκευές που έχω πάντα συνδεδεμένες (πλητρολόγιο/ποντίκι, χειριστήριο παιχνιδιού & μικρόφωνο), τους σκληρούς, τα DVD Drives, το Card Reader, ένα προς ένα κι εκκίνηση συστήματος, όμως μάταια. Για να μπω στον bootloader έπρεπε να κλείσω το τροφοδοτικό. Όλα αυτά τα επιχείρησα μετά από ψάξιμο Googlάρισμα. Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό και δοκίμασε το δικό σου αλλού.

Αν και πιστεύω ότι είναι αλλού το πρόβλημα και όχι στο τροφοδοτικο!Δλδ σε κάποια ρύθμιση που όταν κλείνεις το ρεύμα και μετά ξανα μπαίνεις,έχουν μπει οι αρχικές ρυθμίσεις και για αυτό ίσως σε αφήνει.Εκτός αν ούτως η άλλως δεν αλλάζεις από το bios τίποτα!

Επίσης δοκίμασε τον σκληρό σου σε άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα άλλο τροφοδοτικό και δοκίμασε το δικό σου αλλού.

Αν και πιστεύω ότι είναι αλλού το πρόβλημα και όχι στο τροφοδοτικο!Δλδ σε κάποια ρύθμιση που όταν κλείνεις το ρεύμα και μετά ξανα μπαίνεις,έχουν μπει οι αρχικές ρυθμίσεις και για αυτό ίσως σε αφήνει.Εκτός αν ούτως η άλλως δεν αλλάζεις από το bios τίποτα!

Επίσης δοκίμασε τον σκληρό σου σε άλλο pc.

Πού να βρω δεύτερο τροφοδοτικό τώρα; Κι εγώ πιστεύω κάτι άλλο πρέπει να είναι αλλά τι.

Έκανα ClearCMOS αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τρεις σκληρούς έχω. Αφού είπα - τους αποσυνέδεσα τελείως και πάλι κολλούσε.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μπορεί να έχεις,δε λέω και να τους αποσύνδεσες,αλλά ο κεντρικός με τα λογισμικά ίσως να έχει το πρόβλημα!

Μα αφού είναι αποσυνδεδεμένος και to σύστημα συνεχίζει να κολλάει. Πώς μπορεί να φταίει αυτός ενώ δεν είναι κουμπωμένος πάνω στη μητρική;

Όπως και να έχει θα κάνω ούτως ή άλλως φορμάτ σε όλους τους δίσκους διότι βγήκε σήμερα νέα έκδοση Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.