Jump to content



Την συμβουλής σας.


Peter Parker

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω το υπάρχων PC και να μεταφέρω μητρική/επεξεργαστή/μνήμες σε άλλο κουτί.

Αυτό που θα ήθελα είναι να μου προτείνεται εάν μπορείτε είναι, με κόστος έως 400 euro τι μπορώ να πάρω σε μητρική / επεξεργαστή / μνήμες (κατά προτιμήσει έως 8gb)/ ψήκτρα επεξεργαστή.

Η δουλειές που θα κάνει εκτος βεβαια από HTPC είναι. Πολύ photoshop / επεξεργασία video HD / λίγο 3DS Max ( ασχολούμαι τελείως ερασιτεχνικά ). Ακόμα όσες ποιο πολλές θέσεις σατα για δίσκους γίνετε.

Κάθε προτάσσει καλοδεχούμενη, γιατί τα έχω ψιλό χάσει με τα s1156 / s1155______ κ.τ.λ.π

Ευχαριστώ εκ τον προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλά να ρωτήσω μιας και δεν είχα ποτε AMD επεξεργαστή. Καλύτερα AMD PHENOM II X6 1090T η να καταφύγω σε Intel i5 760 ?

Link to comment
Share on other sites

για τα προγραμματα που θες ειναι πιο καταλληλος . αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεσαι cuda (λ7 για gpu δλδ), αρα w8 λιγο να μπει κ καποιος που ξερει καλα το software αυτο να σου πει με σιγουρια .

Link to comment
Share on other sites

για τα προγραμματα που θες ειναι πιο καταλληλος . αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεσαι cuda (λ7 για gpu δλδ), αρα w8 λιγο να μπει κ καποιος που ξερει καλα το software αυτο να σου πει με σιγουρια .

Αυτή την στιγμή δουλεύω με ένα Intel Core2 Quad Q8200 και κάρτα γραφικών ATI HD 5670/1GB. Την κάρτα θα την αφήσω όπως και το τροφοδοτικό μιας και είναι αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

H σύνθεση είναι πολύ καλή! Απλά στην θέση σου θα περίμενα μερικές ημέρες τις νέες μητρικές σε SOCKET AM3R2 που εκτός από τους σημερινούς επεξεργαστές θα μπορούν να πάρουν και τους 8-πύρηνους BULLDOZER ( επόμενη γενιά επεξεργαστών της AMD) !!!

Ετσι θα είσαι και μελλοντικά αναβαθμίσιμος με μικρό κόστος (μόνο αλλαγή επεξεργαστή) ενώ θα έχεις την ευκαιρία να τοποθετήσεις και ένα πολύ διαφορετικό cpu από αυτά που υπάρχουν μέχρι σήμερα !!

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει πολύ μεγάλες διαφορές αν από τον C2Quad που έχει τώρα μεταβεί στον 6πύρηνο amd ;;;

Μήπως για τις δουλειές που θέλει να κάνει κρατήσει τον επεξεργαστή που έχει και επικεντρωθεί σε παραπάνω μνήμη και ποιό γρήγορους δίσκους από ότι έχει τώρα ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει πολύ μεγάλες διαφορές αν από τον C2Quad που έχει τώρα μεταβεί στον 6πύρηνο amd ;;;

Μήπως για τις δουλειές που θέλει να κάνει κρατήσει τον επεξεργαστή που έχει και επικεντρωθεί σε παραπάνω μνήμη και ποιό γρήγορους δίσκους από ότι έχει τώρα ;;;;

Η συγκεκριμένη αλλαγή πρέπει να γίνει ώστε με τα υπάρχον να φτιαχτεί ένα δεύτερο για τους γιούς μου. Σε ένα άλλο κουτί που είδη έχω και μια ATI 4670 θα προστεθεί. Οποτε η αλλαγή από Quad σε κάτι καινούργιο είναι αναπόφευκτη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λογική που λέει πως όταν υπάρχει ανταγωνισμός υπάρχουν και χαμηλές τιμές!!!

Αφού λοιπόν έχεις ένα σύστημα που μπορεί να σε βγάλει για λίγο καιρό ακόμα, γιατί δεν περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο που θα βγουν οι BULLDOZER (8-πύρηνοι) επεξργαστές της AMD και να αποφασίσεις τότε προς τα που θα κινηθείς ??? Λέγεται πως θα είναι 50% ποιο δυνατοί από τους σημερινούς PHENOM II X6 1090T και I7 950 !!

Αναμένω μεγάλο ανταγωνσιμό μεταξύ των δυο εταιριών τότε και σίγουρα μεγάλη πτώση τιμών οπότε θα μπορεις να αγοράσεις κάτι ακόμα καλύτερο στα χρήματα που διαθέτεις ανάλογα βέβαια ποιο συμφέρει !!!

Και σε sandy bridge να πας δηλαδή ίσως στα ίδια χρήματα να παίρνεις 2600K και σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που παίρνεις τώρα τον 2500

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λογική που λέει πως όταν υπάρχει ανταγωνισμός υπάρχουν και χαμηλές τιμές!!!

Αφού λοιπόν έχεις ένα σύστημα που μπορεί να σε βγάλει για λίγο καιρό ακόμα, γιατί δεν περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο που θα βγουν οι BULLDOZER (8-πύρηνοι) επεξργαστές της AMD και να αποφασίσεις τότε προς τα που θα κινηθείς ??? Λέγεται πως θα είναι 50% ποιο δυνατοί από τους σημερινούς PHENOM II X6 1090T και I7 950 !!

Αναμένω μεγάλο ανταγωνσιμό μεταξύ των δυο εταιριών τότε και σίγουρα μεγάλη πτώση τιμών οπότε θα μπορεις να αγοράσεις κάτι ακόμα καλύτερο στα χρήματα που διαθέτεις ανάλογα βέβαια ποιο συμφέρει !!!

Και σε sandy bridge να πας δηλαδή ίσως στα ίδια χρήματα να παίρνεις 2600K και σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που παίρνεις τώρα τον 2500

Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο και μπορώ να περιμένω έως τον Ιούνιο. Όπως προανέφερα δεν έχω ασχοληθεί με AMD επεξεργαστές και δεν γνωρίζω κατά ποσο σταθερή είναι όσο η Idel που έχω δουλέψει έως τώρα.

Να πω ακόμα ότι η γνώσεις μου δεν είναι τόσες ώστε να ξέρω τι διαφορες θα έχω με AMD και Idel σε αντιστοιχους επεξεργαστές.

Μιας και διαβάζω το διπλα νήμα καταλαβαίνω ότι προς το παρόν δεν υπάρχει γενικά συγκρίσει μετάξι τους. Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι θέμα αξιοπιστίας και καταναλώσεις μια και ο συγκεκριμένος υπολογιστής ανοίγει στις 8 το πρωί και κλείνει αργά το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά και οι AMD και οι INTEL έχουν φτάσει ταβάνι !!! Δεν θα βρεις cpu να χαλάει και να καίγεται σε κανέναν!!

Από εκεί και πέρα ανάλογα τις επιδόσεις έρχεται και η κατανάλωση! Και οι δυο εταιρίες βέβαια χρησιμοποιούν προγράμματα δυναμικής διαχείρισης της ενέργειας σε συνάρτηση με τον φόρτο του επεξεργαστή. Οπότε δεν υπάρχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.