Jump to content



OLYMPUS SZ-30MR vs NIKON COOLPIX P500


Recommended Posts

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω νέα μηχανή σε αντικατάσταση της παλιάς compact που είχα.

Έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο και θα ήθελα και την γνώμη των πιο ειδικών για τα δυνατά και αδύνατα τους σημεία!

OLYMPUS SZ-30MR vs NIKON COOLPIX P500

Link to comment
Share on other sites

Όχι DSLR δεν με ενδιαφέρει συνειδητά.....

Η χρήση είναι ''οικογενειακή'' αν σου λέει κάτι, αλλά επειδή έχουμε συνηθίσει από την Olympus C7070 θέλω κάτι παρεμφερές με μεγάλο optical, ευρυγώνιο φακό και βέβαια το καλύτερο δυνατό σε ποιότητα σε σχέση με το είδος(compact) που προτιμάω και όχι slim.

Ελπίζω να σου έδωσα κάποια hints!

Link to comment
Share on other sites

Η c7070 ειχε φακο 27 - 110mm ..φ2.8-4.8

Το παρεμεφερες που παει??....μιας και η nikon πχ ...εχει 22,5-810mm φ3.4-5.7

(ισοδυναμο σε 35αρη οι εστιακες αποστασεις).

Αν ειναι για οικογενειακη χρηση οτιδηποτε πανω απο 150mm ειναι αχρηστο...αντε να βαλω 300mm να "παιξεις" λιγο με τα μακρινα...αλλα 810??

Οπως σωστα αγορασατε τοτε την c7070 ..παρτε αν θελετε απο olympus την XZ1 (που μπορεις να την βρεις ανετα στα λεφτα της p500) με φακο 28-112 f1.8-2.5

..ή

αν θελετε λιγο "ζουμακι" παραπανω την nikon P7000 με φακο 28-200mm f2.8-5.6

edit

Και ποιος ειναι ο συνειδητος λογος που δεν πατε σε δσλρ?

Link to comment
Share on other sites

για να ζητας τους λογους σημαινει οτι "πρεπει" ο αλλος να παρει dslr

εφοσων ξερουμε τις διαφορες γιατι ζητας λογους ;

γιατι σε καθε αντιστοιχο θεμα , γινεται ερωτηση για αγορα δσλρ;

Link to comment
Share on other sites

για να ζηταω τους λογους ...σημαινει οτι απλα ζηταω τους λογους.

Τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω.Εσυ φαντασου ο,τι θελεις.

To τι ξερω εγω ,εσυ ατομικα δεν εχει σχεση με το τι μπορει να θελει ο αλλος και σε τι να αποσκοπει η αγορα του.Αυτο ρωταω.

Οπως πχ μου εκανε εντυπωση το "οικογενειακη μηχανη" με 810mm αλλο τοσο εντυπωση μου εκανε και η αποριψη της dslr.

Εξαλλου τις προτασεις (σαν αγορα) τις εκανα παραπανω και δεν περιηχαν dslr.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια που μου δίνετε!!!

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό δεν είμαι και κανένας σχετικός με το άθλημα και οι γνώσεις μου περιορίζονται στα βασικά.

Παρ΄όλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι μια μηχανή με μεγαλύτερο όγκο-βάθος έχει την ικανότητα να τραβάει ποιοτικότερες φωτογραφίες από μια λεπτή.

Από την άλλη δεν θέλω να πάω σε DSLR κατ' αρχήν λόγω κόστους και κατα δεύτερον μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ μαζί της και θα πάνε χαμένα όλα αυτά που μπορεί να κάνει μαζί μου. Εκεί πάει και το συνειδητά και σίγουρα δεν πρόκειται να πάρω μια μηχανή για το μπαίζω φωτογράφος που δεν πρόκειται να γίνω και ποτέ.

Οπότε ας επικεντρωθούμε αν γίνεται στο αρχικό θέμα, βοηθήστε με αν έχω κάνει καλή επιλογή και δώστε και μια βαρύτητα στην Olympus που είναι καινούργιο μοντέλο και κλείνω προς τα κει και προτείνετε μου και κανένα άλλο ανάλογο μοντέλο.

@ NTG γιατί να πάρω την Olympus XZ1 αν μπορώ να πάρω την SZ-30MR.

@ Racer αυτές που μου προτείνεις είναι μάλλον slim χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλά μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄όλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι μια μηχανή με μεγαλύτερο όγκο-βάθος έχει την ικανότητα να τραβάει ποιοτικότερες φωτογραφίες από μια λεπτή.

Mega λαθος....

Αυτο ...ας πουμε οτι ισχυε πολλα χρονια πριν (6-7 και πιο παλια)...οπου εβλεπες zoom θηρια με 2/3" αισθητηρα

και ενα μετριο-καλο-συμπαθητικο-wahtevah φακο.(nikon 8800/8400 sony f717/828 και την ακομα μεγαλυτερη R1.

Tωρα σπανιζει σχεδον και το ~1/1.7...και ολος ο σωρος βγαινει με 1/2.33 αισθητηρες...Οποτε με εξαιρεση τα ουτως η αλλως τεχνολογικα ανεπτυγμενα ηλεκτρονικα και τον φακο δεν εχουν καποιες διαφορες μεταξυ τους.

(στα σημεια μονο...οπου σε αλλους ειναι σηαμντικες καποιες λεπτομερειες και σε αλλους οχι).

Από την άλλη δεν θέλω να πάω σε DSLR κατ' αρχήν λόγω κόστους και κατα δεύτερον μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ μαζί της και θα πάνε χαμένα όλα αυτά που μπορεί να κάνει μαζί μου. Εκεί πάει και το συνειδητά και σίγουρα δεν πρόκειται να πάρω μια μηχανή για το μπαίζω φωτογράφος που δεν πρόκειται να γίνω και ποτέ.

Aπο την στιγμη που δεν θα ανεβεις σε κοστος..δεν υπαρχει λογος ουτε να το παιζεις φωτογραφος ουτε και να ασχοληθεις παραπανω απο οσο θα ασχοληθεις με οποια παρεις.Σιγουρα θα σε "δυσκολεψει"τις πρωτες μερες για την εκμαθηση της...οπως και σιγουρα θα εχεις ενα καλυτερο αποτελεσμα.

Οπότε ας επικεντρωθούμε αν γίνεται στο αρχικό θέμα, βοηθήστε με αν έχω κάνει καλή επιλογή και δώστε και μια βαρύτητα στην Olympus που είναι καινούργιο μοντέλο και κλείνω προς τα κει και προτείνετε μου και κανένα άλλο ανάλογο μοντέλο.

@ NTG γιατί να πάρω την Olympus XZ1 αν μπορώ να πάρω την SZ-30MR.

@ Racer αυτές που μου προτείνεις είναι μάλλον slim χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλά μοντέλα.

Για αρχη η xz1 ειναι η μονη μηχανη της προκοπης που εχει βγαλει η olympus εδω και παρα πολλα χρονια...απο εποχης της δικιας σου.

Για τα δικα μου κριτηρια ειναι η καλυτερη και παιζει στην ιδια κατηγορια με canon s95/Lx5 ..

Η nikon P7000 επισης κορυφαια ...αντιστοιχη της G12..αλλα εχει μεγαλυτερο zoom ..28-200 αντι για 28-140 που εχει η canon.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.