Jump to content



Πρόβλημα με XP setup σε λαπτοπ.


javaneze:

Recommended Posts

Το προβλημα μπορει να ειναι στο λαπτοπ και οχι στα windows αλλα δεν παει καπου το μυαλο μου :hm:

Εχω ενα παλιο acer aspire 3004wlmi, το οποιο ανοιγω που και που οταν θυμαμαι αλλα περναει και 6μηνα κλειστο.

Το ανοιγω προχθες μετα απο καιρο, και ενω την τελευταια φορα που το ειχα ανοιξει δουλευε κανονικα, μου εμφανιζει το κλασσικο NTLRD is missing και δεν μπουταρει.

Δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω, δεν εχω και floppy στο PC για να φτιαξω bootdisk, λεω να του περασω τα XP με ενα φορμαρισματακι να ισιωσει.

Να μην τα πολυλογω δοκιμασα 6 διαφορετικα CD με XP pro, σκετα/SP1/SP2.

Στα 3 μενει σε μαυρη οθονη μετα το "Press any key to boot from CD", στα αλλα 3 μπαινει στο setup, περναει στην πρωτη μπλε DOS οθονη που εμφανιζει και το "Press F6 to load sata/scsi drivers" (δεν το παταω), και μετα απο λιγο κολλαει το install.

Μια φορα με αφησε να φτασω ως εκει που επιλεγεις το new setup ή repair, πατησα να φορμαρω το C και new install και μετα απο λιγο παλι κολλησε.

Παει κανενος το μυαλο τι μπορει να φταιει; :(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως δεν ξερω αλλα μπορεις να αποκλεισεις το ενδεχομενο να τα εχει παιξει το drive σου φτιαχνοντας xp bootalbe stick (googlare αυτο WinSetupFromUSB_0-2-3 ) . αν παλι δεν δουλεψει ισως παραδιδει πνευμα ο σκληρος. .

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοδύσκολο . Εδω το υποστηριζει ενα ibm που φορμαρα προσφατα επειδη ειχε χαλασμενο drive του @ 2001 .

Δεν το εμφανιζει στις bootable συσκευες αν δεν πας πρωτα στους σκληρους δισκους και του δωσεις πρωτον σε prionity το usb stick .

dsc02382z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τζιφος...

ΔΟκιμασα με xp bootable stick και παλι τα ιδια.

Μαυρη οθονη και η ασπρη ταβλα/κερσορας να αναβοσβηνει και εκει κολλαει και μενει.

Αν οντως εχει χτυπησει ο σκληρος δεν θα επρεπε να εμφανιζει κανενα μηνυμα;

ή να μην μπουταρει καν;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.