Jump to content



Νέα Οθόνη + HDMI ή DVI


plutomaniac

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή έχω μια HP VGA οθόνη που προφανώς είναι παλιά και θέλει αλλαγή επιτέλους.

Λόγω των χρημάτων που μπορώ να δώσω, κατέληξα σε αυτή την οθόνη λόγω των συνδεσμολογιών που έχει, δλδ DVI, VGA & HDMI καθώς και είσοδο για ηχεία. Αυτή την οθόνη θα τη δουλέψω σε υπολογιστή με μια καλή κάρτα γραφικών, την Gigabyte GTX 460 SO, η οποία υποστηρίζει DVI & mini-HDMI. Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο για βαριές εφαρμογές, γρήγορη απόκριση(έχει ssd) και φυσικά παιχνίδια.

Η βασική μου ερώτηση είναι με τι να συνδέσω την οθόνη. Με DVI ή HDMI? Γνωρίζω ποιές είναι οι διαφορές τους με κυριότερη αυτή της μεταφοράς ήχου από τη μεριά του HDMI. Όπως έχω προαναφέρει, η οθόνη έχει είσοδο για ηχεία/ακουστικά και στο pc έχω και εγώ συνδεδεμένα δυο εξωτερικά ηχεία(2.0 κανάλια). Αν βάλω DVI η gpu θα δίνει video μόνο. Αν βάλω HDMI η gpu θα δίνει video+audio. Το θέμα λοιπόν είναι: Αν συνδέσω την οθόνη με HDMI και άλλα δυο ηχεία σε αυτή, μήπως θα είναι σαν να έχω 4 ηχεία, τα δυο εξωτερικά και αυτά της οθόνης; Άλλωστε το HDMI δίνει ήχο.

Ακόμα, η 460 έχει mini-HDMI ενώ εγώ θα πάρω καλώδιο HDMI. Μαζί με την κάρτα έχω και αντάπτορα από mini-HDMI σε κανονικό HDMI. Αν και σοβαρά το αμφιβάλω, λόγο του αντάπτορα υπάρχει περίπτωση να έχει μείωση ποιότητας; Δε νομίζω όμως αφού είναι το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, τελικά ενημερώθηκα από το παλικάρι παραπάνω για όλα αυτά που ρωτούσα και σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει ίδιες απορίες:

1) HMDI σε υπολογιστή για gaming που δεν συνδέεται με μεγάλες τηλεοράσεις και τέτοια, δεν έχει νόημα. Καλύτερα DVI.

2) Το HDMI δίνει λίγο πιο σκούρα χρώματα γιατί είναι τροποποιημένο για video και multimedia οπότε σε κουράζει να τα βλέπεις έτσι στο desktop του pc. Καλύτερα DVI.

3) Όχι δεν γίνεται να έχω "4" ηχεία με τη καμία γιατί δεν δουλεύει έτσι το HDMI. Ήχο μπορεί να δίνει ή μόνο η Mobo ή μόνο η GPU, όχι και οι δυο μαζί. Ο ήχος της Mobo είναι καλύτερος για χρήση υπολογιστική και όχι υπολογιστή-τηλεόρασης. Οπότε το HDMI δεν μου χρειάζεται, πάλι DVI.

4) Όχι, δεν χάνεις ποιότητα με αντάπτορα από mini-HDMI σε κανονικό HDMI.

Συμπέρασμα: Για την καθημερινή χρήση του υπολογιστή, DVI. Όταν θέλω να δω video σε μεγάλη τηλεόραση(40'' και τέτοια) τότε καλύτερα HDMI που είναι σχεδιασμένο για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο tn panel!!μην ψαρωνεις απο τον σχεδιασμο και το ψευτικο contrast...δωσε αλλα 30 ευρω και παρε αυτην...

LG IPS231P-BN LED Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

ips panel που ειναι μερα με την νυχτα με τα tn.εαν δεν θες να δωσεις παραπανω λεφτα πηγαινε στην dell 2311 που εχει και αυτη επισης ips panel.

Dell Ultrasharp U2311H | Skroutz.gr

ακουσε με και δεν θα το μετανιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο tn panel!!μην ψαρωνεις απο τον σχεδιασμο και το ψευτικο contrast...δωσε αλλα 30 ευρω και παρε αυτην...

LG IPS231P-BN LED Monitor 23'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

ips panel που ειναι μερα με την νυχτα με τα tn.εαν δεν θες να δωσεις παραπανω λεφτα πηγαινε στην dell 2311 που εχει και αυτη επισης ips panel.

Dell Ultrasharp U2311H | Skroutz.gr

ακουσε με και δεν θα το μετανιωσεις.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CHoqax9-R3o]YouTube - ‪#152 - Q&A: LCD Technologies (TN, VA & IPS)‬‏[/ame]

έτσι κι αλλιώς πάντα από μπροστά βλέπω την οθόνη, τα πλάγια δεν μου χρειάζονται και τόσο θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πολυ καλη η οθονη που εχεις επιλεξει(αμα δεις την υπογραφη μου αυτη εχω).Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και ειδα αρκετη διαφορα σε σχεση με την προηγουμενη οθονη μου(παλι lg):)

Link to comment
Share on other sites

plutomaniac δεν εχουν καμια σχεση τα μονιτορ που σου προτεινω με αυτο που θες να αγορασεις και γενικα με τα περισοτερα μονιτορ της αγορας που φορανε tn panel..ειμαι σιγουρος οτι εχεις ψαρωσει απο το desing της και επειδη ειναι led.

δεν ειναι μονο η γωνιες θεασης φιλε μου..ειναι η ποιοτητα απεικονισης και αποδοσης των χρωματων...καμια σχεση δλδ..προβλημα με το ghosting δεν θα εχεις επειδη ειναι λιγο πιο αργες απο τα tn.

το μισο insomnia(φορουμ) εχει αγορασει την dell 2311 τυχαιο?και οσοι ανοιγουν θεμα για νεα οθονη ολοι προτεινουν την dell.σε αυτα τα λεφτα ειναι μονοδρομος για εμενα.και τσαμπα.

σου προτεινω 2 οθονες στα ιδια λεφτα,που ειναι κλασεις ανωτερες σε απεικονιση και εσυ θα πας να παρεις την χειροτερη.οκ

δες εδω.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BG7XNwbUYEM]YouTube - ‪IPS vs TN+Film‬‏[/ame]

εχω ξεμεινει με ενα 22αρι ελεινο tn,και η επομενη οθονη μου θα ειναι μονο ips.

Link to comment
Share on other sites

Με 10.000 προς 1 αντιθεση ?? Ναι ακριβη μου φαινεται, αν ειναι να παρω dell θα επαιρνα αυτη

Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Dell P2311H 23" Wide LED - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

που ειναι και led, τωρα αν εχει IPS δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Την lg την αγόρασα από Msystems πριν κανένα δίμηνο γύρω στα 160 ευρώ (επειδή δεν την έχουν στο site κάνε ένα τηλέφωνο). Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σίγουρα η dell είναι καλύτερη αλλά κάνει και 70 ευρώ παραπάνω. Αν τα έχεις δώστα. Αν είσαι σφιχτά οικονομικά δεν υπάρχει περίπτωση να μη μείνεις ευχαριστημένος και με την lg. Έτσι κι αλλιώς κ η lg σε σχέση με την HP που είχες είναι η μέρα με τη νύχτα.

ΥΓ. δεν έχει υποδοχή για ηχεία. Για headphone είναι η υποδοχή για την περίπτωση που περνάει ο ήχος από hdmi και δεν έχεις ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν διαλεγεις οθονη βαση του contrast.γιατι ειναι μεγαλο ψεμα!αφου ολες οι οθονες εχουν 1000:1 τυπικο και αυτο εχει σημασια οχι το δυναμικο..γιαυτο λενε εκατομυρια στο δυναμικο για να νομισεις οτι η οθονη ειναι απιστευτη..ελα ομως που δεν ειναι.

και το led εχει κανει μεγαλη ζημια..ειναι εντελως ψαρωτικο...οριστε ο φιλος anthis θα προτιμουσε την Dell P2311H .γιατι?γιατι ειναι led..εχει ομως tn panel που ειναι πολυ χειροτερο απο την Dell u2311h που εχει ips..

παιδια καταλαβετε το...ενας φωτισμος led δεν φερνει την ανοιξη..το πανελ ειναι αυτο που παζει πρωτα το ρολο..τι να το κανεις το super duper φωτισμο led,αμα το πανελ ειναι tn,μαπα χρωματα θα φωτιζουν τα led..ειναι πολυ απλο.

http://hardforum.com/showthread.php?t=1533864

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω την dell 2311 μετα την ρυθμιση θα την βαλω διπλα στην samsung tn 2333hd που πιστευω οτι την εχω αριστα ρυθμισμενη οποτε θα δουμε αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που δειχνει πιο πανω ο youtuber.

Link to comment
Share on other sites

όντως το ips έχει μεγάλη διαφορά από το tn. Λοιπόν, βρήκα την ίδια οθόνη με αυτή που ήθελα μέχρι τώρα, από την lg, με ips panel, 23'' και το ίδιο λεπτή. Είναι η LG IPS236V-PN:

LG IPS236V-PN LCD Monitors - The LG IPS6 monitor combines the strengths of LED and IPS display technologies in a ultra slim design. - LG Electronics US

Στην Ελλάδα υπάρχει μόνο εδώ σύμφωνα με το skroutz:

LG Οθόνη LED 23" wide IPS236V-PN (5 ms) :αγορές, τιμές, αξεσουαρ LG Οθόνη LED 23" wide IPS236V-PN (5 ms) - Pixmania

Αυτή δεν τα σπάει όμως τώρα;

Αυριο παραλαμβανω την dell 2311 μετα την ρυθμιση θα την βαλω διπλα στην samsung tn 2333hd που πιστευω οτι την εχω αριστα ρυθμισμενη οποτε θα δουμε αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που δειχνει πιο πανω ο youtuber.

ωραία, για να δούμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω την dell 2311 μετα την ρυθμιση θα την βαλω διπλα στην samsung tn 2333hd που πιστευω οτι την εχω αριστα ρυθμισμενη οποτε θα δουμε αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη που δειχνει πιο πανω ο youtuber.

Μπραβο!! Αν μπορεσεις ανεβασε και κανενα βιντεο η εικονα που να ειναι διπλα διπλα οι οθονες για να δουμε..

Εγω παντως που ειδα απο κοντα την οθονη στο iMac του ξαδερφου μου που ειναι ips νταξει δεν επαθα και πλακα....για να μην πω οτι αυτο το glossy μου τσακισε τα νευρα..οτι φως και να εκλεινες εβλεπες τη μουρη σου μεσα στην οθονη..

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν ειπαμε οτι ειναι και χαοτικες οι διαφορες αλλα οπως να το κανουμε ειναι καλυτερες..τωρα στο video που ανεβασα το συγκρινει και με παλια οθονη..παντως καλο ειναι να αποφευγετε το glossy!ειναι τραγικη αυτη η αντανακλαση.

Link to comment
Share on other sites

ε εντάξει δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα σε αυτές τις τιμές λίγο πάνω των 200. Άμα πάμε στα 300-350 τότε εντάξει. Πως σου φαίνεται η νέα οθόνη που διάλεξα; Νομίζω είναι ακριβώς αυτό που ζητώ. Να φανταστείς αυτή τη στιγμή έχω αυτή:

Πριν:

L1702-R.jpg

Μετά:

u10159706.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαφορα που εχει η dell με την samsung ειναι αυτην που δειχνει το video πιο πανω.Αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου δεν θα το πιστευα.Στην αρχη που εβαλα την dell μονη της ειπα ελα μωρε σιγα την διαφορα που εχουνε....μεχρι που εβαλα την samsung διπλα...Σοκ πραγματικο....η samsung δεν μπορει να την πλησιασει πουθενα οτι ρυθμιση και να της κανω ουτε στο μαυρο ουτε στο ασπρο ουτε στα χρωματα.Αποτυχια και απογοητευση τελικα τα tn....Για μενα η ips η τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.