Jump to content



Android vs iOS


vic

Recommended Posts

Με αφορμή αυτό το post είπα να ξεκινήσω ένα ακόμη thread σε στυλ Intel vs AMD, Nvidia vs ATI, Windows vs Mac κ.λ.π.

Παρακαλώ όλες οι απόψεις να βασίζονται με επιχειρήματα. Όχι λόγια του αέρα.

Οι υποστηρικτές του Android θεωρούν πως υπάρχουν δύο κύρια πλεονεκτήματα έναντι του iOS. Το Flash και το ότι είναι "ανοιχτό" λογισμικό.

Έρχομαι στο πρώτο. Το Flash (με τη μορφή που το ξέρουμε στον υπολογιστή) στα κινητά είναι άθλιο. Τρώει πολλούς πόρους, τρώει μπαταρία, ενώ αν το κινητό δεν είναι top tier πολύ απλά δεν παίζει. Στο παρακάτω video ο Walt Mossberg στην D9: All Things Digital λέει στον CEO της Adobe ότι τα Flash στα Android είναι άθλιο.

Videos – AllThingsD

Η σειρά τώρα για το δεύτερο. Το Android δεν είναι ανοιχτό λογισμικό, με την έννοια του Linux για παράδειγμα. Καθορίζεται και θα καθορίζεται από την Google. Αλληλένδετο με όλες τις υπηρεσίες της. Μάλιστα στην έκδοση για tablets έδωσε οδηγία στους κατασκευαστές να μην τροποποιηθεί σε μεγάλο βαθμό για να μην αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του και το "πρόσωπο" που θέλει η Google να δείξει το λογισμικό στους καταναλωτές.

Κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη κίνηση που μπορεί να κάνει η Google. Επιβάλλεται παραπάνω αυστηρότητα. Το υποτιθέμενο "ανοιχτό" Android στην πραγματικότητα είναι η υπέρμετρη ελευθερία στην παραμετροποίηση που δώθηκε στους κατασκευστές. Κάτι τέτοιο όμως έχει και ένα τίμημα. Το ασταμάτητο fragmentation που δημιουργείται. Η διαφορές ανά κατασκευαστή είναι η μέρα με τη νύχτα.

Ποιο είναι το κακό όμως με κάτι τέτοιο; Πρώτα από όλα οι developers πρέπει να έχουν στο μυαλό τους να είναι συμβατή η εφαρμογή τους με 200+ συσκευές. Το χάος. Και όχι μόνο λόγω των δυνατοτήτων των συσκευών, αλλά και του optimization που εχει κάνει κάθε εταιρεία (βλέπε HTC, Smasung, LG, Huawei, ZTE κ.ά). Έπειτα έχουμε τα επίσης αμέτρητα Market Stores. Πέρα από το Android Market έχουμε το store της Nvidia, της Verizon, της ΑΤ&Τ, του Amazon και βάλε. :confused: Σύγχυση.

Και μερικές τελευταίες παρατηρήσεις. Οι εταιρείες που φτιάχνουν Android συσκευές στην προσπάθεια τους να ανταγωνιστούν η μία την άλλη βγάζουν συσκευές με υπερβολικά γρήγορο ρυθμό, απαξιώνοντας τις παλιές πολύ γρήγορα. Σύμφωνα με έρευνες των καταναλωτών θέλουν οι καινούριες συσκευές να βγαίνουν πιο αραιά. Άμα πάρω μία συσκευή και χάσει την αξία της μέσα σε ένα εξάμηνο, γιατί να μην προτιμήσω το iPhone που είμαι σίγουρος ότι ανανεώνεται κάθε χρόνο και ότι ακόμα και παλιό μοντέλο όχι μόνο κρατάει σε πολύ καλό επίπεδο την μεταπωλητική αξία του, αλλά υποστηρίζεται και από την Apple με την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Το γεγονός ότι κινητά των 500+ ευρώ lagάρουν ακόμα και στο μενού λόγω άθλιου optimization είναι απαράδεκτο. Τέλος εξίσου απαράδεκτο είναι να μην υποστηρίζονται τα κινητά με την τελευταία αναβάθμιση του λογισμικού από τον κατασκευαστή. Η Google μάλιστα ανακοίνωσε πρόσφατα ότι η ίδια θα δεσμεύεται να παρέχει την τελευταία έκδοση για τουλάχιστον 18 μήνες σε οποιοδήποτε κινητό έχει Android. Πολύ σωστή κίνηση από μεριά της. Εφόσων οι κατασκευστές αδυνατούν να παρέχουν τα αυτονόητα η Google "πήρε την κατάσταση στα χέρια της".

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Α, και ξέχασα. Let the Battle begin. :shout:

:p

Edit: Πάρτε ένα ακόμα κερασάκι.

Motorola: προβλήματα ποιότητας εφαρμογών στο Android Market

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

το θεμα ειναι να κανεις την δουλεια σου.

εγω ξερω οτι πληρωσα 200Ε για ενα κινητο που μπορω να κανω τα παντα.Τωρα αν ειναι 2μιλισεκοντ πιο αργο απο ενα iphone στην τριπλασια τιμη ουτε με απασχολει ουτε με ενδιαφερει

εγω ξερω οτι με το κινητο αυτο (huawei ideos x5) δε δυσκολευτηκα πουθενα ουτε θυμαμαι να εβρισα καθολου την google.

Απο εκει και περα το iOS δεστο σαν τα παιχνιδια για τις κονσολες..γινονται τρελο optimization σε μια συγκεκριμενη συσκευη και τρεχουν τελεια.

και αυτο που βλεπω ειναι οτι σιγα σιγα πετυχαινω ολο και περισσοτερους που φευγουν απο iphone για αλλα κινητα γιατι εχουν βαρεθει το ενα η το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος από το X5 εμένα δεν μου πέφτει λόγος. :T: Εγώ αναφέρομαι σε υπαρκτά αντικειμενικά προβλήματα, όπως είναι το fragmentation, η γρήγορη απαξίωση των συσκευών και η μη αναβάθμιση των συσκευών στην τελευταία έκδοση του λογισμικού από τους κατασκευαστές. Θέματα τα οποία δεν έχουν άμεση σχέση με την ικανοποίηση ενός χρήστη, σίγουρα όμως την επηρρεάζουν μεσοπρόθεσμα-μακροπρόθεσμα. Θα ήθελες μέσα σε μερικούς μήνες να πάψουν να βγαίνουν τα τελευταία updates του Android για το X5;

Link to comment
Share on other sites

το αυτό. δε λεω, ωραια εργαλεια και τα iphones/pads αλλα λιγο οι διαφοροι περιορισμοι, λιγο το κολλημα της μηλιας με το itunes, βαλε και τις τιμες της σε σχεση με τον μεσο ανταγωνισμο πλεον οποτε thank you but no thanks.

Εξακολουθω μετα απο αρκετο καιρο να μην βρικω ουτε ενα λογο για τον οποιο θα επρεπε να πρoτιμησω το ipad απο το Α101

Sent from my A101IT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία διαμάχη τύπου PC vs Mac.

Τα iPhone είναι όλα ομοίου hardware, όλα τρέχουν το iOS optimized για το hardware τους, οι εφαρμογές που διαθέτουν είναι φτιαγμένες για iOS και iPhone. Είναι black box, δηλαδή "κύριος, αυτά προσφέρω, άμα σ'αρέσει". Εκτός αν το κάνεις JB, εκεί αλλάζει. Έχει DRM, έχει iTunes (έχει 10 καλά και 10 κακά), αλλά έχει και συχνά και ουσιώδη updates. Από εφαρμογές έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Τιμή νέου ~600€, τιμή μτχ ~300€. Όπως τα Mac.

Τα Android είναι Smartphones, στην κυριολεξία όμως, όχι σαν τις παπάτζες smartphones που κυκλοφορούν τόσα χρόνια (Βλέπε κάτι Nokia 7610). Δεν είναι optimized, δεν έχουν καλή υποστήριξη ακόμα, δεν είναι ποτέ τόσο γρήγορα όσο το iOS σε iPhone και αυτό γιατί είναι generic OS για διάφορες συσκευές. Ανοίγει όμως έναν νέο κόσμο, κυριολεκτικά από 100€. Χιλιάδες συσκευές Android όμως, η Google δεν γουστάρει να κάνει κι έναν Desktop client για τα sync, backup και upgrades. Τα updates θα σου βγάλουν το λάδι λιγάκι, ειδικά αν είσαι αρχάριος, το ξεχνάς. Από εφαρμογές, έχει πολλές, αλλά ίσως αν πλήρωναν SDK όπως στην Apple, θα ήταν πιο σοβαρές οι περισσότερες. Αλλά τη δουλειά του την κάνει, με 100€.

Όπως τα PC με Windows(σπασμένα όπως το 90% του πληθισμού :p)/Linux

Link to comment
Share on other sites

εδω εσκασα 800-900Ε για την nikon d90 και μετα απο 3 χρονια ενα firmware δεν εχει βγει.

εφοσων δεν εχει προβληματα η συσκευη , δε θα εχει ουτε και σε 2 χρονια

Αυτό δεν ισχύει επ' ουδενί στα κινητά. Μπορεί να ανακαλυφθεί μία τρύπα από όπου μπορεί να γίνει υποκλοπη στοιχείων. Καλή ώρα έγινε στο Android πριν από λίγο καιρό. Εκεί τι παίζει; Προφανώς και σε ενδιαφέρει να συνεχίσει να δίνει updates ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Τα upgrades πέρα από bugs fixes οφείλουν να γίνονται και για νέα features, ειδικά σε περιπτώσεις όπως του Android, το οποία είναι σχετικά φρέσκο ακόμα.

Επίσης, δεν νοείται να βγαίνει subversion, δηλαδή 2.1, 2.2, 2.3 και να μην υποστηρίζονται συσκευές που μπορεί να κυκλοφόρησαν πέρυσι για παράδειγμα!

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει ο jpavly απάνω. Δεν νοείται να μην υποστηρίζονται συσκευές 1 χρόνου πίσω.

Edit: @ hayabusa - Προφανώς και αποσκοπούν σε κάτι τέτοιο, αλλά δεν είναι σοβαρή στρατηγική αυτή για να κρατήσεις έναν πελάτη στην πλατφόρμα σου.

Edit 2: @gomar - Την παραπάνω τιμή την πληρώνεις για το ολοκληρωμένο πακέτο. Σίγουρη υποστήριξη για τουλάχιστον δύο χρόνια. Πλατφόρμα που δεν κολλάει πουθενά. Τα πάντα κομμένα και ραμμένα γι' αυτό. Υψηλή μεταπωλητική αξία. Προφανώς ο καθένας ζυγίζει τι θέλει, τα υπέρ και τα κατά και παίρνει ότι χρειάζεται (ο σωστός καταναλωτής τουλάχιστον). Δεν λέω ότι το iOS είναι καθολικά καλύτερο, ούτε προσπαθω να το επιβάλλω. Το λέω αυτό για να μην παρεξηγηθώ. :T:

Link to comment
Share on other sites

επετρεψε μου να μη συμφωνω με τα παραπανω οπως επετρεψε μου να σου πω οτι μιλας με τασεις φανμποισμου.(αυτο εχω καταλαβει , αν πεφτω εξω ζητω συγνωμη)

Και το λεω αυτο γιατι δε μιλαμε για 50ευρω παραπανω αλλα για τριπλασια τιμη..

Αν αυτα τα ζυγιζεις και πιστευεις οτι αξιζουν τοτε παω πασσο

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως το βλέπεις Γόμαρε, πχ εγώ πήρα το 3GS ευκαιρία μεταχειρισμένο στα 200€. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι δίνει κάποιος 600€ ενώ δεν τα έχει, αλλά αν τα δώσει σίγουρα αξίζει 10.000 φορές περισσότερο από τα 500€ που είχα δώσει για το Nokia 7610 και από τα άλλα 500€ που είχε πάει το Touch Diamond σε βάθος χρόνου :)

Το καθένα έχει το κοινό του και την πελατεία του. Πιστεύω ότι και τα 2 είναι εξίσου καλά, αλλού το ένα υπερέχει, αλλού το άλλο. Το Android έχει δρόμο ακόμα όμως, πιστεύω όμως ότι αν δεν λοξοδρομήσει και το παίξει καλά, θα ξεπεράσει το iOS.

Τέλος, οι διαφορές δεν είναι μόνο στα OS, αλλά και στο hardware και στην ποιότητα των τηλεφώνων.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως το βλέπεις Γόμαρε, πχ εγώ πήρα το 3GS ευκαιρία μεταχειρισμένο στα 200€. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι δίνει κάποιος 600€ ενώ δεν τα έχει, αλλά αν τα δώσει σίγουρα αξίζει 10.000 φορές περισσότερο από τα 500€ που είχα δώσει για το Nokia 7610 και από τα άλλα 500€ που είχε πάει το Touch Diamond σε βάθος χρόνου :)

Το καθένα έχει το κοινό του και την πελατεία του. Πιστεύω ότι και τα 2 είναι εξίσου καλά, αλλού το ένα υπερέχει, αλλού το άλλο. Το Android έχει δρόμο ακόμα όμως, πιστεύω όμως ότι αν δεν λοξοδρομήσει και το παίξει καλά, θα ξεπεράσει το iOS.

Τέλος, οι διαφορές δεν είναι μόνο στα OS, αλλά και στο hardware και στην ποιότητα των τηλεφώνων.

μη βαζουμε στο παιχνιδι τωρα προσφορες γιατι εχω βρει προσφορες iphone 4 με ~300Ε.Δε μου λεει κατι ομως...

Link to comment
Share on other sites

Τιμή νέου ~600€, τιμή μτχ ~300€. Όπως τα Mac.

Ενταξει, δε χρειαζεται να υπερβαλλεις τοσο πολυ για να υποστηριξεις αυτο που θελεις. Καταλαβαινουμε ολοι πιστευω τι θες να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα που υπερβάλω φίλε μου, ούτε κατάλαβα τι θες να πεις.

~600 δεν έχει το νέο και ~300 μτχ?

μιας και το συνεχιζεις, για δειξε μου/μας ποσα iphone4 εχεις δει σε αγγελιες "περιπου" στα 300 ευρω.. (να δουμε και ποιο ειναι το ποσοστο αυτο)

να επισημανω οτι δεν εχω κανενα προβλημα μαζι σου, απλα κολλαω στο θεμα της ροης του thread. Δηλαδη, το iphone εχει καποιες λειτουργιες/μαγκιες/αβανταζ/ευκολιες/βελτιστοποιησεις +/- σε σχεση με τα androidοφωνα, αλλα στο θεμα της τιμης ειναι μονο + και μαλιστα κατα πολυ. Ειναι κατι πολυ σημαντικο γιατι επηρεαζει την πλειοψηφια των χρηστων και ισως αν δεν υπηρχε αυτη τη διαφορα, αρκετοι να μην εβρισκαν λογο να μην το προτιμησουν.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το σημαντικότερο προσόν στο android είναι το ενθουσιώδες community που είναι καλύτερο από οποιοδήποτε εταιρικό support.

Έχω το htc desire, ενός χρόνου κινητό και του έχω περάσει gingerbread. Δεν έχω κανένα λόγο να αγοράσω το νέο desire sensation αφού και δύναμη έχει (1ghz) και το ίδιο λειτουργικό σύστημα.

Γλυτώνεις τα λεφτά και τους πειρασμούς! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το iphone 3g και τωρα το HTC desire hd , rooted με custom rom μπλα μπλα μπλα

Κανω οτι πραγματικα θελω και τα updates , custom roms στο xda δεν εχουν τελειωμο ....

Γουσταρω το παιχνδι , γουσταρω το πειραγμα , βαριεμαι γρηγορα την ευκολια ενος ios...

Και τα 2 ειναι μια χαρα αλλα η επιλογη ειναι στα κριτηρια που βαζει ο χρηστης

Οσο αναφορα το κοστος πηρα ενα 3μηνων μεταχειρισμενο desire hd και εχω καλουδια που εχουν κινητα 500 + ευρω ....αρα ποιο το νοημα να σκασει κανεις τοσα λεφτα αν μπορει με λιγοτερα και με μερακι μετα να φτιαξει ενα κινητο τουμπανακι? :) κατι που το ios απ'οσο ξερω δεν σου δινει την δυνατοτητα εκτος και αν εχουν αλλαξει τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.