Jump to content



Βλάβη σε laptop Toshiba Satellite A300 15B


neuromancer

Recommended Posts

Εκεί που δούλευε ωραία και καλά έσβησε "σαν" να γίνεται διακοπή ρεύματος και από τότε δεν ξανα ανάβει. Το έχω ~3 χρόνια και έχω 1 χρόνο ακόμη εγγύηση (2+2 επέκταση). Είναι αγορά από Πλαίσιο.

1) Καμμιά ιδέα τι έγινε? Κάηκε η μητρική? Δεν ήταν ζεστό πάντως. Το χρησιμοποιούσα καθημερινά σχεδόν, 1-2 ώρες, και 4-5 φορές στο μήνα 5-6 ώρες τη μέρα.

2) Αν κάνω χρήση εγγύησης, τι μπορεί να αντιμετωπίσω γενικά?

3) Το πάω στην Toshiba ή στο Πλαίσιο?

Εννοείται ότι δεν έχει τα εργοστασιακό Vista Home πάνω αλλά Win7/32.

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα θαύμα....! Ξεκίνησε! Περιέργως ξεφορτίστηκε μέχρι ...το μεδούλι και παρόλο που ήταν στην μπρίζα δεν φόρτιζε.

Έκανα κάτι περίεργα με αναποδογυρίσματα, βγάλσιμο μπαταρίας και άλλα κυριολεκτικά από το χώρο των βουντού (που διάβασα σε ένα forum), το έβαλα και στο ψυγείο λίγο μήπως και έιναι καμιά κόλληση στο Power button, και τελικά πήρε. Τι απ'ολα τα βουντού το γιάτρεψε δεν κατάλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να τσεκάρεις τα εξής:

1) Το τροφοδοτικό με ένα πολύμετρο να δείς αν δίνει σωστά ρεύματα.

2) Το βύσμα του λάπτοπ που μπαίνει η τροφοδοσία αν κουνιέται.

3) Μην έχει ξεκουμπώσει η μπαταρία.

Έχε το νου σου γιατί αυτό είναι λίγο ύποπτο. Πιό πιθανή θεωρώ την 2η περίπτωση (έχω δει πάρα πολλά τέτοια).

Καλό θα είναι να επαναφέρεις το παλιό λειτουργικό γιατί σε περίπτωση βλάβης θα σου μανουριάσουν στο πλαίσιο για την έγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να τσεκάρεις τα εξής:

1) Το τροφοδοτικό με ένα πολύμετρο να δείς αν δίνει σωστά ρεύματα.

2) Το βύσμα του λάπτοπ που μπαίνει η τροφοδοσία αν κουνιέται.

3) Μην έχει ξεκουμπώσει η μπαταρία.

Έχε το νου σου γιατί αυτό είναι λίγο ύποπτο. Πιό πιθανή θεωρώ την 2η περίπτωση (έχω δει πάρα πολλά τέτοια).

Καλό θα είναι να επαναφέρεις το παλιό λειτουργικό γιατί σε περίπτωση βλάβης θα σου μανουριάσουν στο πλαίσιο για την έγγύηση.

Κατέληξα ότι για κάποιο λόγο το καλώδιο δε φόρτιζε αλλά το PC νόμιζε ότι ήταν στο ρεύμα. Στράγγιξε τελείως την μπαταρία χωρίς να βγάλει low battery warning και έσβησε (όταν το άναψα τελικά η μπαταρία ήταν στο 0% ενώ από μόνο του σβήνει όταν πέσει λίγο κάτω από 10%).

Το περίεργο είναι ότι τα σκάλισα όλα μια γύρα καθώς το είχα σε δουλειά αλλά δεν πήρε μπροστά. Ίσως καμιά επαφή μέσα στο power button να έχει χαλαρώσει ή αυτό με το βύσμα που λες. Δεν είναι χαλαρό το βύσμα αλλά μερικές φορές το τραβολογάει η μικρή. Είχα και μια μικρή πτώση πριν χρόνο και βάλε χωρίς όμως εμφανή ή/και λειτουργικά προβλήματα. Το χρησιμοποιώ καθημερινά όπως είπα.

Να μπουν πάλι Vista δεν υπάρχει περίπτωση. To Πλαίσιο λογικά δεν θα εμπλέκεται - μάλλον Ιντεάλ/Toshiba.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.