Jump to content



Αγορά πρώτης DSLR έως 550€


Recommended Posts

Μιας και σκέφτομαι να πάρω και εγώ την πρώτη μου DSLR, τι θα προτείνατε σε κάποιον αρχάριο.

Λέω για κάποια από αυτές:

Nikon D3100

Nikon D5000

Pentax K-X

Pentax K-r

Κλίνω περισσότερο σε κάποια από τις nikon λόγω του πακέτου (είναι και σε άτοκες δόσεις) , αλλά αν οι pentax αξίζουν περισσότερο σαν σύνολο το συζητάω.

Επειδή μένω στην επαρχία δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο κατάστημα να τις δω από κοντά.

Την 3100 έτυχε και την είχαν στα multirama και μπορώ να πω ότι με βόλευε λίγο που την έπιασα. To ίδιο μέγεθος έχει και η D5000;

Οι pentax είναι και αυτές στο μέγεθος της d3100 ή είναι μεγαλύτερες;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως αρχάριος, αλλά επειδή έχω όρεξη και θέλω να ασχοληθώ ζητάω να μου πείτε την άποψη σας οι πιο σχετικοί. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ναι, θέλω να πάρω τώρα που έχω σίγουρα χρήματα.

Μετά το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα έχω... :p

Edit:

Έβγαλα την D5000 από τις επιλογές.

Οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτές τις τρεις:

Nikon D3100

Pentax K-X

Pentax K-r

Για την pentax k-x είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια πριν λίγο καιρό που κοίταζα κάποια reviews.

Η k-r από ότι κατάλαβα είναι ο αντικαταστάτης της. Στο skroutz αμέσως επόμενη τιμή από αυτή του getitnow είναι 595€.

Άρα το δίλλημα μάλλον είναι nikon d3100 ή pentax k-r;

Link to comment
Share on other sites

παραθετω απο dpgr...

"Πωλειται canon 550d με τον φακό 18-55 IS

Επίσης ενα φιλτρακι που δε ξερω τι ακριβως είναι (κατι για τον ηλιο, ισως υπερυθρες; )

Και κάρτα μνήμης sandisk sdii 8 gb (κατάλληλο και για βίντεο full HD)

Αυτη τη στιγμή στον skroutz οι τιμές είναι

canon 550d με φακό 694 ε (δε διευκρινίζει αν είναι IS) ή 715 (εδω λεει ξεκαθαρα IS)

φίλτρο δε θυμαμαι ονομα (περίπου 20 ευρω. ποσο να εχει πέσει; )

κάρτα μνήμης 22 ευρώ

Σύνολο skroutz 736 ή 754 ευρω.

H φωτογραφική έχει χρησιμοποιηθεί γύρω στις 4-5 φορές για ερασιτεχνική χρήση. Δε ξερω πως υπολογιζω τα κλικ αλλα δε νομιζω να εχει πανω απο 3.000-4.000 χιλιαδες...

Ειναι σε αριστη κατασταση. Ειναι σαν καινουρια. Βασικά είναι καινουρια.

Εχει ολη την εγγύησή της, ελληνικης αντιπροσωπίας και επιπλέον επέκταση

Πωλειται 550 ευρω"

Στην θεση σου θα την χτυπαγα και θα 'μουν ευχαριστημενος..

(δεν το ξερω ...δεν εχω σχεση με τον πωλητη ή την πωληση.)

Link to comment
Share on other sites

Το σατουρν έχει προσφορά ανακύκλωσης, πας μια οποιαδήποτε φωτογραφική (με φιλμ η όχι) και γλυτώνεις 100ε.

Έτσι πήρα χθές μία ντ5100 από 750ε = 650ε!

Τις οποίας η διαφορά είναι χαοτική από την 3100...... αξίζει τα 100 παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Ένα χρόνο μετά από την δημιουργία του thread, μάλλον ήρθε η ώρα. :D

Το πιο πιθανό είναι να παραγγείλω την 5100 (σώμα) από το [ame=http://www.amazon.co.uk/Nikon-Digital-Camera-Body-Only/dp/B004U4UHRI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1346057894&sr=8-2]amazon[/ame], μιας και βγαίνει 480€, ενώ η φθηνότερη τιμή στο skroutz είναι 579€!!

Nikon D5100 Body | Skroutz.gr

Φακό, τι να προτιμήσω;

18-55 στα 75€ ή 18-105(μεταχειρισμένο) στα 110-120€;

Link to comment
Share on other sites

εγώ αγόρασα πριν 3 μήνες την Nikon d3200 με 18-55vr/55-200vr +κάρτα 16gb και τσάντα στα 830 από τον παπαδακι(άμα απαγορεύονται ονόματα ας σβηστεί μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα) στην Αθήνα και όλα αυτά μετά από καμιά δεκαριά τηλέφωνα σε διαφορετικά μαγαζιά, άσε τις τιμές του skroutz πάρε τηλέφωνο και μάθε τιμές είναι πολύ πεσμένη η αγορά θα βρεις καλές προσφορές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ξέρω σας έχω πρήξει... :p

Μου δίνει γνωστός μου τον [ame=http://www.amazon.com/Nikon-18-70mm-3-5-4-5G-AF-S-Nikkor/dp/B0001YEOCU]18-70[/ame] στα 100€.

Να τον πάρω για πρώτο φακό; Αν κατάλαβα καλά δεν είναι VR.

Τον 18-70 λοιπόν ή τον 18-55VR;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.