Jump to content



Λειτουργικό για κατεβαστήρι


niva013

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ολοκληρώσει εδώ και λίγο καιρό ένα pc ειδικά για να κατεβάζει torrent αρχεία, και φυσικά ο χειρισμός του θα γίνεται μέσω άλλου υπολογιστή δικτυακά. Το ερώτημα είναι τι λειτουργικό να του βάλω? Διαβάζω τελευταία για το FreeNAS και βλέπω ότι είναι πολύ καλό και αυτό που ήθελα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα του βάζω το link από το torrent και αυτό θα κατεβάζει. Το μόνο που έχω δει σε βίντεο tutuorial είναι πώς να ανεβάζεις torrent.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αναφέρεις και το σύστημα.

Προσωπικά μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα σε Windows 7 Professional 32bit.

Οι λόγοι είναι το workgroup, το remote desktop connection βασικά. Επίσης περνάς μTorrent και jdownloader που έχουν web interface και είσαι άρχοντας.

Τέλος να πω ότι το μηχανάκι είναι πολύ παλιό με Pentium 4 στα 2.4GHz και 1mb ram με έναν 80gb ide δίσκο(έχω αφαιρέσει το page file).

Από σταθερότητα και ταχύτητα δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα εκτός από τον δίσκο που είναι και λογικό.

Link to comment
Share on other sites

windows κατεβαστήρι???:nothing:

αν ξερεις καπια βασικα απο linux βαλε μια διανομη πχ ubuntu server χωρις γραφικό περιβαλλον κτλ... αν θες γραφικο βαλε κανονικα ubuntu

πεταξε και πανω rtorrent+rutorrent και εισαι σουπερ...

Αν θές εχω έτοιμο perl scriptaki που εγγαθιστα αυτοματα το rtorrent+rutorrent

Av δεν θες να μπλεξεις με εντολες κtl... βαλε ubuntu me transmission ή deluge

εχουνε και οι 2 webui.

Link to comment
Share on other sites

αν ξερεις καπια βασικα απο linux βαλε μια διανομη πχ ubuntu server χωρις γραφικό περιβαλλον κτλ...

φανταζομαι το παιδι θελει να κανει δουλεια του και να το ευχαριστηθει! οχι να σιχτηρισει..

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι το παιδι θελει να κανει δουλεια του και να το ευχαριστηθει! οχι να σιχτηρισει..

Oι υπόλοιποι με παρόμοιο setup σιχτιριάζουμε;;;

Εγώ σου προτείνω transmission-daemon με webui,σηκώνεις και έναν samba για sharing(swat εργαλείο για samba με web interface,εναλλακτικό του webmin).Προσωπικά το rtorrent δεν το έχω δοκιμάσει,αλλά το transmission είναι super-duper.

Τρέχω fileserver με transmission σε Debian squeeze.

Link to comment
Share on other sites

Το linux δεν ειναι δυσκολο, αρκει να εχεις υπομονη και (βασικο...) ΔΙΑΘΕΣΗ να μαθεις.

Προσωπικα (και λογω δουλειας) διαλεξα να ξεκινησω με CentOS που ειναι πολυ σταθερο (με την εννοια οτι δεν βγαζει νεα versions οπως το Ubuntu)

Θα σου προτεινα να διαβασεις 2-3 σελιδουλες, να φτιαξεις ενα virtual box και να παιξεις. Αλλα θελει χρονο...;)

Link to comment
Share on other sites

εχω δει ανθρώπους 40-50 χρονών που δεν είχαν καμια σχέση με pc να ασχολούνται με ubuntu και επαθα πλάκα για το ποσο user friendly έχουν γίνει πια ,μου το έλεγαν και δεν το πίστευα μέχρι που το είδα με τα μάτια μου:magic:

Aν δοκιμάσεις την τελευταία desktop, θα εκπλαγείς ευχάριστα..Σε Celeron 2.6ghz με 512 ram και μια 5200AGP σερφαρα, κατεβαζα torrent έγραφα word-excel μια χαρά, χωρίς να κάνω καμια προσπάθεια.. Ειδικά με το ubuntu software center αν θέλεις κάτι απλά κάνεις search,install και σε 2 βήματα είσαι έτοιμος :T:

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι το παιδι θελει να κανει δουλεια του και να το ευχαριστηθει! οχι να σιχτηρισει..

Περνάει το Ubuntu και από τον package manager κατεβάζει το deluge για παράδειγμα και το στήνει. Πιο εύκολα από Windows, πως να το πούμε δηλαδή;

Μόλις και άμα θέλει να ασχοληθεί λιιιίγο παραπάνω κάνει παπάδες. Φυσικά και αν ασχοληθεί λίγο, θα το ευχαριστηθεί 10 φορές παραπάνω. Π.χ. το uTorrent στο κατέβασμα, ούτε άλλο folder δεν σου δίνει να επιλέξεις από το WebUI.

Link to comment
Share on other sites

Ναι windows κατεβαστήρι. Γιατί ένα λειτουργικό linux τι παραπάνω έχει να προσφέρει για μια τόσο απλή λειτουργία;

Το homegroup και το file sharing τον Windows 7 απλά είναι το καλύτερο. Έχω δοκιμάσει και πολλές εκδόσεις linux και Mac OS.

Remote Desktop Connection ή Windows Live Mesh καταπληκτικά και πολύ εύχρηστα και τα 2. Τα χρησιμοποιώ χρόνια και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Εγκατάσταση προγραμμάτων και driver γελοίο και με πολύ καλό support.

Μεγαλύτερη γκάμα προγραμμάτων.

Οποιαδήποτε επιφάνεια εργασίας linux δοκίμασα ήταν δύσχρηστη σε σχέση με τα 7αρια και πολλές φορές laggy.

Και όσο αφορά την ασφάλεια είμαι από την πρώτη μέρα που βγήκε με Windows Security Essential και δεν έχω κολλήσει ποτέ κανέναν ιό.

jpavly το uTorrent στο κατέβασμα, ούτε άλλο folder δεν σου δίνει να επιλέξεις από το WebUI

Κάνεις λάθος ότι ακριβώς έχει σε παραθυρικό περιβάλλον ως επιλογή το έχει και στο WebUI.

Link to comment
Share on other sites

Ναι windows κατεβαστήρι. Γιατί ένα λειτουργικό linux τι παραπάνω έχει να προσφέρει για μια τόσο απλή λειτουργία;

Το homegroup και το file sharing τον Windows 7 απλά είναι το καλύτερο. Έχω δοκιμάσει και πολλές εκδόσεις linux και Mac OS.

Remote Desktop Connection ή Windows Live Mesh καταπληκτικά και πολύ εύχρηστα και τα 2. Τα χρησιμοποιώ χρόνια και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Εγκατάσταση προγραμμάτων και driver γελοίο και με πολύ καλό support.

Μεγαλύτερη γκάμα προγραμμάτων.

Οποιαδήποτε επιφάνεια εργασίας linux δοκίμασα ήταν δύσχρηστη σε σχέση με τα 7αρια και πολλές φορές laggy.

Και όσο αφορά την ασφάλεια είμαι από την πρώτη μέρα που βγήκε με Windows Security Essential και δεν έχω κολλήσει ποτέ κανέναν ιό.

Πολύ περισσότερο ελεύθερο χώρο.

Remote SSH

Προγράμματα και drivers σε κατεβαστήρι μία φορά στήνεις.

Εγώ οποιαδήποτε επιφάνεια εργασίας δοκίμασα σε 3 λεπτά την είχα μάθει, lag δεν έχω δει ούτε σε VirtualBox.

Ασφάλεια, απλά δεν θες.

Στην τελική, οι επιλογές είναι αυτές, θα διαλέξει ο φίλος και ΟΚ. :)

Για το uTorrent πια έκδοση έχεις; Δεν έχω κάτι τέτοιο.

Edit: στραβομάρα, το είδα, τώρα πρόσφατα μπήκε η επιλογή directory σε κάθε new?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι ο niva013 είναι αυτός που θα επιλέξει και προς θεού συζήτηση κάνουμε και παραθέτουμε της εμπειρίες μας.

Απλά θεωρώ δικαιολογία τον χώρο γιατί πολύ έχουν υπερβολικά δυνατά μηχανάκια για downloader με πολλά tera χωρητικότητα και ακόμα και τα 50GB φαίνεται γελοίος αριθμός.

Και τέλος μην ξεχνάτε την εμπειρία χρήσης. Ολόκληρη εταιρία ξαναγεννήθηκε με ένα iphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα εννοείς ότι όταν πας να προσθέσεις νέο torrent και πατάς για το που θα αποθηκευτεί το νέο torrent σου εμφανίζει τους φακέλους του εκάστοτε υπολογιστή που κάθεσαι και όχι του downloader.

Αν δεν κατάλαβα καλά συγχωρέστε με γιατί όλο κι όλο 5-6 torrent τον χρόνο κατεβάζω.

Κάτι ακόμα που είχα βρει παλαιότερα ήταν και εφαρμογές για μTorrent και jdownloader σε android συσκευές.

Αν τις έχει δουλέψει κάποιος θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη του, μιας και πιστεύω ότι είναι σχετικό με το θέμα, και ένα συν για τα 2 αυτά προγράμματα και για τον downloader.

Link to comment
Share on other sites

No, no, όσο είχα Deluge είχα φακελάκια πχ:

Downloads\Documentaries\Space\

Downloads\Documentaries\Sea\

Downloads\Documentaries\Animals\

και επέλεγα το κάθε torrent να πάει στο X φάκελο απομακρυσμένα. Στο uTorrent πάνε όλα με τη μία στο Downloads\ και μετά πρέπει να περιμένεις να γίνει και seed για να το βγάλεις ή να μπεις στη διαδικασία να κάνεις move το torrent.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Το μηχάνημα αποτελείται από mini-itx atom d510, 2gb ram και 500gb sata hdd, και ίσως επιλέξω να κάνει boot από usb stick.

Βλέπω όμως ότι κανείς δεν έχει στήσει και δεν μου προτείνει κάτι με FreeNAS, το αποφεύγετε όλοι.

Εγώ απλά το μόνο που θέλω είναι να σερφάρω από το βασικό μου pc, και όταν βλέπω κάποιο torrent και θέλω να το κατεβάσω να δίνω το link με το torrent και να κατεβάζει. Και φυσικά να κλείνω το βασικό pc και αυτό να συνεχίζει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σύνηθως το webui είναι σχεδόν πάντα πιό λειψό απο το αντίστοιχο gui(ή cli),κάτι τέτοιο ισχύει και στο transmission-daemon,εγώ προσωπικά επειδή την ήθελα αυτή την επιλογή...Απλά άλλαζα απο τα preferences τον προορισμό και μετά κατέβαζα το torrent.

Βέβαια αυτό για το webui,στο gui μια χαρά επιλογές έχει.(το ίδιο ισχύει και για το utorrent)

Ο λόγος που κάποιος αξίζει σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσει Linux,για αυτό τον λόγο(και όχι μόνο βέβαια),είναι επειδή ανασταίνει και "νεκρά" μηχανάκια,κάτι που σε windows ούτε κάν δεν συμβαίνει αυτό.Επίσης σε Linux όλα μπορούν να παίξουν και headless(χωρίς gui) άρα και μικρότερες απαιτήσεις και περισσότερες δυναότητες.Το αν ο φίλος τρομάζει με την ιδέα να βάλει linux(και ο οποιοσδήποτε) ας ρωτήσει και κάποιον άλλον,δεν κάνει κακό αυτό,γιαυτό υπάρχει και το forum.

Edited: (μιάς και ανέφερες το σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί και δεν σε πρόλαβα)

Δεν χρειάζεσαι freenas,μπορείς και με μία linuxοδιανομή να κάνεις την δουλειά σου.(περισσότερες δυνατότητες και για πειραματισμό ;) )

Link to comment
Share on other sites

Linux για διάφορους λόγους:

- Εκτός από τα γνωστά: Γρήγορο, το στήνεις μία φορά και τέλος, ασφάλεια, ευελειξία, δωρεάν, διάφορες επιλογές στα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσεις, και customization όσο δεν πάει.

- Υπάρχουν πάρα πολλά tutorials και support πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

- Ρωτάς στην στήλη που λέγεται Linux, Macintosh κλπ.

- Τέλος προσωπική επιλογή μου για λειτουργικό σύστημα.

Απο την στιγμή που λες κατεβαστήρι για εμένα σημαίνει τα εξής:

- Μόνο πύργος και σύνδεση με καλώδιο δικτύου

- Όχι γραφικό περιβάλλον μια και χρησιμοποιεί resources

- Από την στιγμή που το στήσεις δεν θα χρειάζεται να κάνεις σχεδόν ποτέ login.

- Χαμηλή κατανάλωση / θόρυβος μια και θα είναι ανοιχτό 24/7

(αν δεν ισχύουν τα παραπάνω σταμάτα να διαβάζεις :p)

Αν τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά υπάρχουν διάφορες λύσεις και εξαρτάται πόσα χρήματα διαθέτεις και πόσο θες να το τραβήξεις:

Από plug-pc μέχρι το "παλιό μου κουτί που σκονίζεται δίπλα στο γραφείο μου εδώ και 2 χρόνια"

Προσωπικά η επιλογή μου αυτή τη στιγμή θα ήταν κάτι με χαμηλή κατανάλωση και χωρίς θόρυβο, ίσως κάτι σε Ethernet External HDD που με mod του βάζεις rtorrent, ssh. (Θέλει διάβασμα)

Κάτι απλό θα ήταν όπως προτείνας διάφοροι συμ-φορουμήτες ένα ubuntu server και κάτι σε deluge.

Παλιά είχα στήσει ένα μικρό pc με debian (γιατί δεν έχει πολλά άχρηστα πακέτα εγκατεστημένα από την αρχή και δεν χρησιμοποιεί πολλά resources) και είχα ρυθμίσει το rtorrent να:

- Παρακολουθεί ένα κατάλογο (TORRENTS) για νέα αρχεία

- Κατεβάζει ό,τι υπάρχει στον κατάλογο αυτό (TORRENTS) στον κατάλογο (COMPLETED)

- Share μέσω samba τους δύο καταλόγους και map στο My Computer

- Schedule για download/uplaod σε συγκεκριμένες ώρες

Επιπλέον ρυθμίσεις στον firefox όλα τα .torrent αρχεία να τα βάζει στο TORRENTS share.

Συνήθως το queue ήταν κάπου στα 30 torrents, αν ήθελα να σταματήσω κάποιο απλά το έσβηνα από τον κατάλογο και σταμάταγε το κατέβασμα αλλά δεν έσβηνε το μισο-κατεβασμένο αρχείο.

Αν για κάποιο λόγο ήθελα να δώσω priority σε κάποιο έμπαινα με ssh και χρησιμοποιούσα το πρόγραμμα screen για να διαχειριστώ το rtorrent.

Όπως βλέπεις εξαρτάται τον πόσο χρόνο έχεις να ασχοληθείς και αν γουστάρεις να το στήσεις.

Καλή τύχη και ό,τι απορίες έχεις ρώτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Το μηχάνημα αποτελείται από mini-itx atom d510, 2gb ram και 500gb sata hdd, και ίσως επιλέξω να κάνει boot από usb stick.

Βλέπω όμως ότι κανείς δεν έχει στήσει και δεν μου προτείνει κάτι με FreeNAS, το αποφεύγετε όλοι.

Εγώ απλά το μόνο που θέλω είναι να σερφάρω από το βασικό μου pc, και όταν βλέπω κάποιο torrent και θέλω να το κατεβάσω να δίνω το link με το torrent και να κατεβάζει. Και φυσικά να κλείνω το βασικό pc και αυτό να συνεχίζει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited: (μιάς και ανέφερες το σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί και δεν σε πρόλαβα)

Δεν χρειάζεσαι freenas,μπορείς και με μία linuxοδιανομή να κάνεις την δουλειά σου.(περισσότερες δυνατότητες και για πειραματισμό)

Και εγώ δεν σε προλαβα, αλήθεια είναι δεν χρειάζεσαι freenas απλά μία διανομή για να κάνεις τη δουλειά σου.

Χώσου για μία διανομή, όσο πιο δύσκολη σου φαίνεται τόσο μεγαλύτερο challenge και τόσα περισσότερα θα μάθεις (μάλλον).:yu::yu::yu:

Edit: mini-itx atom d510, 2gb ram και 500gb sata hdd :o :O :o Θα στήσεις και το site σου με php/mysql σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.