Jump to content



αν δεν δουλέψει όταν γυρίσω σπίτι θα πηδηχτώ από το παράθυρο


dbasilis

Τελικά τι φταίει  

29 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

δυστυχώς ούτε με το bios update έστρωσε...

Run Ubuntu Live=FAIL

Install Windows 7=FAIL

Μόνο μια RAM άλλου μηχανήματος σε διάφορα slot :FAIL

RAM= OK

SSD=OK

BIOS UPDATE=OK

MOTHERBOARD=??

GPU=??

PSU=??

CPU= δεν νομίζω...

τώρα ποιο εύκολο είναι να βγάλω αυτό το τροφοδοτικό και να το βάλω στον άλλο υπολογιστή, αλλά σκέφτομαι ότι ο άλλος ούτε κάρτα γραφικών δεν έχει ι5 760 (κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι), 8GB RAM, 5 HDD , 4 fan οπότε δεν θα έχει να αντιμετωπίσει το ίδιο φορτίο με αυτό της υπογραφής... σωστά? :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να βάλεις σε αυτόν άλλο τροφοδοτικό. Μπορεί να είναι αστοχία υλικού και να στο προκαλεί. Εγώ είχα τροφοδοτικό που δούλευε άριστα, μέχρι κάποια στιγμή. Το πήγαμε αλλού κι έπαιζε. Αντίθετα, βάζαμε άλλο, ίδιας μάρκας, και έκανε τα ίδια. Γιατί δεν τα έκανε από την αρχή, μη με ρωτάς... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

hmmm.. να βγάλω το άλλο από το 2o pc... δύσκολο

ήθελα να φτιάξω ένα htpc με itx motherboard και θα αγόραζα ένα τροφοδοτικό... αλλά δεν σκεφτόμουν για πολλά watt.. να το τεστάρω με 400W?

με πρόδωσε το psu λες... δεν το περίμενα... δεν το έχω πάνω από χρόνο και είχα διαβάσει καλά λόγια για Seasonic

Link to comment
Share on other sites

Run Ubuntu Live=FAIL

Install Windows 7=FAIL

Μόνο μια RAM άλλου μηχανήματος σε διάφορα slot :FAIL

RAM= OK

SSD=OK

BIOS UPDATE=OK

PSU=OK (αντικαταστάθηκε με καινούργιο αλλά πάλι τα ίδια)

MOTHERBOARD=??

GPU=??

CPU= δεν νομίζω...

κατάφερα να μπω σε ubuntu και να παίξω κανένα τέταρτο.. αλλά μετά τα ίδια..

κολλήματα και επανέρχεται μόνο με hard reset...

είναι σαν να δουλεύει 15λεπτά, μετά 10 μετά 5 και μετά δεν κάνει τίποτα...

αλλά άμα το κλείσω 1-2 ώρες έχω πάλι 15,10,5...

δεν βολεύει ρε γαμώτο..

τώρα έλυσα την motherboard και θα τη πάω στο plaisio.

28062011225-6134.jpg

28062011225-6134.jpg

28062011223-6132.jpg

άλλα έχω κληρονομήσει τα παραπάνω από μια ψήκτρα που είχα βάλει παλιότερα...

λέτε να μου πουν τίποτα?

δεν βγαίνει η μα@#$κια

Link to comment
Share on other sites

To ασετόν, ή με το ελληνικό του όνομα, ακετόνη, είναι πολύ ισχυρό διαλυτικό που συνήθως αναμιγνύεται σε μικρή αναλογία με διάφορα έλαια για να χρησιμοποιηθεί ως καλλυντικό (αφαιρετικό βενρικιού νυχιών), αλλιώς πωλείται και (σχεδόν) καθαρό σε χρωματοπωλέια για χρήση ως διαλυτικό.

Το αναμεμιγμένο με έλαια δε σου κάνει, εκτός αν σκοπεύεις να τη μαρινάρεις τη μητρική για να την τηγανίσης. Το καθαρό λιώνει πλάστικά για πλάκα.

Βενζίνη, όπως σου είπα εξ αρχής. Αν δε βγει με βενζίνη (που λογικά θα βγει), η χρήση της ακετόνης ελοχεύει κινδύνους και θα πρέπει να γίνει μόνο ως τελευταία λύση και με ενδελέχεια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω χρησιμοποιήσει ή μάλλον βουτήξει mobo και gpu κι δεν είχα πρόβλημα απλά με πιστολάκι ζεσταίνεις τα αυτοκόλλητα κι τα βγάζεις με προσοχή γιατί αλλιώς ξεβάφουν όσο για βενζίνη δεν έχω δοκιμάσει :fist:

το ασετόν από supermarket ίσως να κάνει αλλα ότι χρησιμοποιήσεις με μικρή ποσότητα σε πινέλο/βουρτσάκι/μπαντονετα

αν θες φερτήν από δω να στην φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο ποιο αδύναμος κρίκος τελικά ήταν η μητρική.

Την πήγα στο πλαίσιο για έλεγχο. Μετά από μια βδομάδα με παίρνουν τηλ ότι είναι έτοιμη.

Όταν τη παρέλαβα είδα ότι δεν ήταν σε καινούργια συσκευασία και ήταν μέσα στο κουτί που την είχα πάει εγώ.

Μου λένε ότι την έστειλαν Ολανδία στην ΑΣΥΣ και μου στείλανε καινούργια (καινούργια δεν ήταν στανταρ) παρόλα αυτά ήταν σε ηλεκτροστατικό σακουλάκι και σφραφισμένη.

πάνω σε μία ψύκτρα δε υπάρχει σημάδι απο κατσαβίδι (μάλλον) οπότε διορθωμένη απο την ΑΣΥΣ θα ήταν

Την έβαλα και τι διαπίστωσα για κακή μου τύχη. Έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και δεν έχω ήχο...

τώρα πρέπει να ξαναλύσω την υδρόψηξη και να την ξαναπάω στο πλαισιο....

όταν πας για αλλαγή από εγγύηση πρέπει να σου δωσουν καινούργια ή οχι?

μπορώ να ζητήσω πιστωτικό αντί να μου την αλλάξουν?

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο αδύναμος κρίκος τελικά ήταν η μητρική.

Την πήγα στο πλαίσιο για έλεγχο. Μετά από μια βδομάδα με παίρνουν τηλ ότι είναι έτοιμη.

Όταν τη παρέλαβα είδα ότι δεν ήταν σε καινούργια συσκευασία και ήταν μέσα στο κουτί που την είχα πάει εγώ.

Μου λένε ότι την έστειλαν Ολανδία στην ΑΣΥΣ και μου στείλανε καινούργια (καινούργια δεν ήταν στανταρ) παρόλα αυτά ήταν σε ηλεκτροστατικό σακουλάκι και σφραφισμένη.

πάνω σε μία ψύκτρα δε υπάρχει σημάδι απο κατσαβίδι (μάλλον) οπότε διορθωμένη απο την ΑΣΥΣ θα ήταν

Την έβαλα και τι διαπίστωσα για κακή μου τύχη. Έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και δεν έχω ήχο...

τώρα πρέπει να ξαναλύσω την υδρόψηξη και να την ξαναπάω στο πλαισιο....

όταν πας για αλλαγή από εγγύηση πρέπει να σου δωσουν καινούργια ή οχι?

μπορώ να ζητήσω πιστωτικό αντί να μου την αλλάξουν?

Υποχρέωση έχουν να στην αλλάξουν με λειτουργική και όχι απαραιτητα καινούρια. Παλιά έκανες ό,τι ήθελες, ήταν πολύ δεκτικοί στο Πλαίσιο. Τώρα έχει ζορίσει πολύ το θέμα και σου δίνουν ό,τι μπορούν να πασάρουν. Πάντως τη 2η φορά, αν κάνεις πως αγριεύεις, μπορείς συνήθως να πάρεις πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

ρε γαμοτο θέλω να αποφύγω να βγάλσιμο της υδρόψυξης και ειμαι διατεθειμένος να βάλω μια εχτρα κάρτα ήχου για να κάνω τη δουλειά μου και πριν τελειώσει η εγγύηση να τη πάω πίσω αλλά φοβάμαι για το χτύπημα στη ψήκτρα, μη μου πούνε τίποτα ότι το έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.