Jump to content



Raid 0 Αρχάριος


The_Blade

Recommended Posts

Παιδιά τσίμπησα 2 samsung spinpoint f3 1 gb και έφτιαξα ένα raidaki 0 για ταχύτητα.

Ερωτήσεις:

1) αν σετάρω τα windows 7 στο raid και αλλάξω σε 3-4 μήνες μητρική , υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το raid μου και να μην χάσω τα δεδομένα?

2)Προσπαθώ να μετακομίσω το λειτουργικό από τον μονό μου δίσκο στο raid χωρίς επανεγκατάση.

τι να χρησιμοποιήσω Acronis , paragon΄clonezilla ή κάτι άλλο?

συμφέρει να έχω το λειτουργικό μου στοn wd 640 blue και τα games μου στο raid?

Link to comment
Share on other sites

1) Το αποκλείω, γιατί το σεταρισμα για raid στηρίζεται καταρχήν σε τσιπάκι που υπάρχει πάνω σε συγκεκριμένη μητρική κάθε φορά.

2) Καλύτερα να σου απαντήσει καποιος πιο έμπειρος σε αυτό.. Αν και έχω την εντύπωση ότι υπάρχει έτοιμο sticky θέμα εδώ στο thelab ακριβώς για αυτό.

edit: To βρήκα. Εδώ !

Link to comment
Share on other sites

Σε Intel μητρικές (μητρικές με Intel chipset δηλαδή) έχω κάνει πάμπολες τράμπες: από P35 σε Ρ45, από Ρ45 σε P55 και από Ρ55 τώρα σε Η67, όλα παίξανε μια χαρά. Δεν είναι κανόνας, μπορεί να πετύχεις αλλαγή που να μην παίξει, αλλά όχι "αποκλείεται".

Link to comment
Share on other sites

Το 1 το έχω κάνει επίσης πολλές φορές, από την εμφάνιση του ICHR5 μέχρι τον ICHR10 που έχω τώρα και όχι μόνο σε 0 που είναι απλή η δομή του, αλλά και σε 5.

Τώρα για το 2, ναι μπορεί να σου έπαιξε απροβλημάτιστα, αλλά γενικά δε συνίσταται σα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.