Jump to content



VMware και συνδεση στο Internet


Evan

Recommended Posts

Λοιπον σκεφτομουν σημερα να πειραματιστω λιγακι και μιας και εχω καιρο να ασχοληθω με virtual OS κτλπ απευθυνομαι στην παρεα του TheLab. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν μεσα απο ενα virtual OS μπορω μεσω wifi να συνδεθω σε wifi spot και ετσι να εχω 2 συνδεσεις σε ενα pc? (μια μεσω ethernet για το βασικο OS και απο το virtual machine σε καποιο wifi spot) Θα ψαχτω και μονος μου να δω οταν βρω χρονο. Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γίνεται. Το VM εγκαθιστά μια κάρτα δικτύου που είναι εικονική και στην πράξη επικοινωνεί μέσω αυτής με την πραγματική σου κι από εκεί στο δίκτυο. Πως θα εγκαταστήσεις μια εικονική wifi κάρτα;

Ίσως να δουλέψει με USB-Wifi, αφού μπορείς να βάλεις συσκευές USB να τις βλέπει το VM. Αυτό γίνεται αν τη στιγμή που τη συνδέσεις είναι focused το VM και όχι το host.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σκεφτομουν σημερα να πειραματιστω λιγακι και μιας και εχω καιρο να ασχοληθω με virtual OS κτλπ απευθυνομαι στην παρεα του TheLab. Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν μεσα απο ενα virtual OS μπορω μεσω wifi να συνδεθω σε wifi spot και ετσι να εχω 2 συνδεσεις σε ενα pc? (μια μεσω ethernet για το βασικο OS και απο το virtual machine σε καποιο wifi spot) Θα ψαχτω και μονος μου να δω οταν βρω χρονο. Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

πες μου οτι θα βαλεις vm για δευτερη ip σε καποιο game..?!?!? :whip:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.