Jump to content



Στήσιμο pc (cpu και mobo)


Kostas_Sky

Recommended Posts

Γεια σε όλους..

Παρακολουθώ εδώ και κανένα μήνα το forum κ έχω να πω ότι ειναι φοβερό..

Θα ήθελα όμως τη βοήθειά σας..

Σκοπεύω μέσα στο καλοκαίρι να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή.

Τον θέλω για internet,κανένα παιχνιδάκι (όχι πολύ συχνά) και για adobe photoshop-illustrator (όχι επαγγελματικά αλλά θέλω να το προχωρήσω και μπορεί να ασχοληθώ και λίγο με 3D)

Γενικά επειδή θα αλλάξω pc περιπου σε 5-6 χρόνια ξανά, θέλω να δώσω τώρα 1000€ έτσι ώστε να είναι οκ κ στο μέλλον.

Θέλω λοιπόν να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

Να βάλω AMD επεξεργαστή ή intel?

Εμένα έχει πέσει το μάτι μου στον

AMD PHENOM II X4 975 3.6GHZ QUAD CORE BLACK EDITION blank.gif

και για μητρική

ASUS CROSSHAIR IV FORMULA RETAIL blank.gif

δεν ξέρω κατα πόσο είναι σωστές οι επιλογές μου όμως..γι'αυτό θέλω να μου πείτε απόψεις και άλλες προτάσεις για cpu και motherboard..

Θα είναι καλύτερα μήπως να βάλω κάποιον 6πύρηνο της amd ή να βάλω καποιον i5/ i7?

Λειτουργικό μάλλον κατα 99% θα μπουν τα windows 7 64bit

Από overclocking δεν ξέρω ακόμα πολλα αλλα για το μέλλον δεν αποκλείω τιποτα..

Σύνολο θέλω να δώσω το πολύ 380€ γι'αυτά τα 2..αν έβγαινε βέβαια κ γύρω στο 300άρι θα ήταν πολύ καλύτερα..

Αυτά απο μένα περιμένω να ακούσω προτάσεις/γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να αγοράσεις ολόκληρη σύνθεση θα μας πεις το MAX ποσό που θες να διαθέσεις και την ΧΡΗΣΗ που θα κάνεις στο μηχάνημα !!!

Τα συστήματα ΔΕΝ στήνονται με αυτό τον τρόπο αλλά σαν σύνολο ώστε να μπορείς να πάρεις την ΜΕΓΙΣΤΗ απόδοση σε συνάρτηση με την τιμή του ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ που σε ενδιαφέρει !!!

Και μια απάντηση στα γρήγορα για αυτά που έγραψες !!!

Στην τιμή του X4 970 εγώ θα αγόραζα τον AMD PHENOM II X6 1090T γιατί ο THUBAN πυρήνας είναι πολύ ανώτερος από τον DENEB!!

Τον επεξεργαστή τον βρίσκεις παρακάτω σε πολύ καλή τιμή !!

AMD Phenom II X6 1090T 3.2 GHz Six Core Socket AM3 125W Box Black Edition (HDT90ZFBGRBOX)

PROCESSOR :: AMD Phenom II X6 1090T 3.2 GHz Six Core Socket AM3 125W Box Black Edition (HDT90ZFBGRBOX) - Visionstudio.gr

Για μητρική θα κοιτούσα κάποια στο AM3+ Socket ώστε να είμαι πλήρως αναβαθμίσιμος σε 8-CORE BULLDOZER !!! Δηλαδή κάποια από τις καινούριες.

Πχ, πάρα πολύ καλή περίπτωση με το κορυφαίο και ολοκαίνουριο chip της AMD 990FX/SB950 είναι η παρακάτω μητρική !

Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX)

Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Mητρικές - plaisio.gr

Ομως καλό είναι να επανέρθεις μια εβδομάδα πριν πας για αγορά του συστήματος γιατί τότε θα έχουμε άλλες τιμές (πτώση τιμών στον 2500K) και ίσως και άλλα προιόντα στην αγορά (πχ. 8-core bulldozer) οπότε το ποιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιο άλλο ποιο συμφέρον σύνολο για αγορά σε αυτή την τιμή !!

Οπότε σε περιμένουμε τότε !!! :T:

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση..

σύνολο θέλω να δώσω 1000€ για το pc..

Δεν έγραψα για τα υπόλοιπα γιατι υπολόγιζα πως με ενα καλό τροφοδοτικό γύρω στα 100€/750W θα είμαι οκ αρα δεν χρειάζεται να αναφερθει όπως και με έναν ssd..

τις χρήσεις του τις γράφω στο αρχικό post οπότε πλέον δέχομαι κ πιο ολοκληρωμένες προτασεις δηλαδή cpu-mobo-κάρτα γραφικών-μνήμες ram..

και όποιος μπορεί ας απαντήσει στην ερώτηση αν αξίζει να δώσω χρήματα για intel ή amd...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.