Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Παιδια ανακοινωθηκαν και εμας οι εγγραφες,ωστοσο εχω καποιες αποριες και επειδη πρεπει να παω Δευτερα,θα σας ημουν υποχρεος αν γνωριζατε να μου τις λυσετε

http://www.phs.uoa.gr/proboli-newn/h...mhma-mi8e.html

Υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

Σχετικα με αυτη ,πως την κανω? Στα ΚΕΠ? Η απλα ενα απλο χαρτι απο εμενα γραμμενο που να λεει οτι δεν σπουδαζω αλλου?

Εκτός των παραπάνω και μόνο όσοι πέτυχαν με το σύστημα του Ενιαίου Λυκείου και ΕΠΑΛ-Ομαδα Β΄(90% και 10%) υποβάλουν και αντίγραφο της βεβαίωσης (πρόσβασης) της παραγράφου 13 του άρθρου 1 του Ν.2525/1997, όπως συμπληρώθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 1 του Ν.2909/2001(ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ) .

Αυτη τη βεβαιωση μας την εχουν δωσει ή πρεπει να την παρω απο το σχολειο;

Και κατι ακομη,αν δεν παω τη Δευτερα που κανουν εγγραφη οσι ειναι απο Α το επιθετο τους,οπως εγω,μετα θα με δεχτουν; Φανταζομαι ναι....

Τι ψαρακλας ειμαι.... :p

Link to comment
Share on other sites

Tην υπεύθυνη δήλωση μπορεί να την βρεις και στο βιβλιοπωλείο της σχολή σου αλλά μπορείς απλά να πάρεις το σχετικό χαρτί από οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο και να γράψεις ότι σου σου πουν εκεί

Αυτη τη βεβαιωση μας την εχουν δωσει ή πρεπει να την παρω απο το σχολειο;

Εμάς ρωτάς; :p

O Unick νομίζω είχε πει πως την έχουν ήδη στείλει στις σχολές αλλά επιβεβαίωσέ το με κάποιο τηλέφωνο

Και κατι ακομη,αν δεν παω τη Δευτερα που κανουν εγγραφη οσι ειναι απο Α το επιθετο τους,οπως εγω,μετα θα με δεχτουν; Φανταζομαι ναι....

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το ρισκάρεις. Αν το κάνουν όλοι έτσι σκέψου τι μπάχαλο να γίνει (και η φάση είναι ότι θα διαμαρτύρεστε κιόλας που δεν προλαβαίνουν να σας εξυπηρετήσουν)

Τι ψαρακλας ειμαι....

Δεν χρειάζεται να είσαι "ψαρακλας" για να έχεις ένα στοιχειώδη σεβασμό (με την γενικότερη έννοια) σε αυτά που ορίζει η σχολή σου (και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Την βεβαιωση την εχω τελικα στο φακελο μου,αλλα αυτο το "τις εχουν στειλει στις σχολες" με τρομαζει τωρα.Εγω γιατι την εχω παρει απο τοτε που πηρα και τους βαθμους και το απολυτηριο απ'το σχολειο; :D

Για την αλλη βεβαιωση θα παω αυριο και στα ΚΕΠ και σε κανα βιβλιοπωλειο λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να παίζουν δύο βεβαιώσεις μία ότι όντως έγραψες πανελλήνιες (αυτή που μας δίνουν με το απολυτήριο) και η άλλη ότι όντως μπήκες στην τάδε σχολή .

παρακαλώ αν κάνω λάθος διορθώστε με .

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο το εμαθα γιατι βεβαιωση χρειαστηκα για την αιτηση μετεγγραφης, ρωτησα και μου ειπαν πως τη παιρνεις απο το σχολειο, οπως και εκανα. Αντιστοιχη βεβαιωση, ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν χρειαστηκα για την εγγραφη μου στη σχολη που περασα εξ'αρχης, αρα πρεπει να την ειχαν στειλει απο το σχολειο μου.

EDIT: Αυτο γινοταν οταν περασα εγω, το 2009. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει...

Αυτα θελει η σχολη μου (νομιζω πως ειναι παντου τα ιδια):

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά

Για την εγγραφή τους οι επιτυχόντες θα καταθέσουν με έναν από τους παραπάνω τρόπους τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

- Αίτηση για εγγραφή

(Με την ηλεκτρονική εγγραφή γίνεται αυτόματα. Για όσους προσέλθουν στο Μητρώο Σπουδαστών θα υπάρχουν διαθέσιμοι υπολογιστές από όπου θα υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτηση τους)

- Τίτλο απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του Λυκείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.

- Υπεύθυνη δήλωση (Αρθ. 8 του Ν.1599/86) στην οποία δηλώνεται ότι " δεν είμαι εγγεγραμμένος/η σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα".

- Τέσσερις (4) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.

- Πιστοποιητικό Γέννησης

- Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ).

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ο ΑΜΚΑ είναι απαραίτητος. Αν δεν έχετε θα πρέπει να εκδώσετε πριν την εγγραφή σας από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ).

- Εκτός των παραπάνω και μόνο όσοι πέτυχαν με το σύστημα του Ενιαίου Λυκείου (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο της βεβαίωσης (πρόσβασης) της παραγράφου 13 του άρθρου 1 του Ν. 2525/1997, όπως συμπληρώθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 1 του Ν.2909/2001

(ΠΡΟΣΟΧΗ : ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ Ο/Η ΕΠΙΤΥΧΩΝ/ΟΥΣΑ)

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

δεν λέμε ότι θέλουμε άλλα άκου να καταλάβεις

η βεβαίωση που πήραμε με το απολυτήριο είναι ότι λάβαμε στις πανελλήνιες μέρος και τι γράψαμε (δεν μας κάνει αυτή)

τώρα που μπήκαμε σε μια σχολή υπάρχει μια νέα βεβαίωση η οποία λέει ότι ο Ψ πέρασε ...... εκεί . Την οποία λαμβάνει η σχολή από το λύκειο σου (αυτόματα ( αντίγραφο )) με σκοπό να ξέρει ποια άτομα περάσανε

για φαντάσου να πήγαινε ο καθένας και να έλεγε πέρασα εδώ

Link to comment
Share on other sites

sorry για το double post ανακοίνωση ΤΕΙ ΑΘΗΑΝΑΣ

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αιγάλεω 15-09-2011

Η Διοίκηση του ΤΕΙ Αθήνας μετά και τις νέες αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των φοιτητών για συνέχιση της κατάληψης των σχολών του Ιδρύματος:

  • Εκφράζει την αντίθεση όλων των φορέων του Ιδρύματος στη συνεχιζόμενη κατάληψή του.
  • Επισημαίνει ότι αυτή οδηγεί στην απώλεια της εξεταστικής περιόδου και πιθανόν του χειμερινού εξαμήνου σπουδών.
  • Ενημερώνει κάθε ενδιαφερόμενο ότι όσο το Ίδρυμα τελεί υπό κατάληψη δεν είναι εφικτή καμία λειτουργία του.

http://www.teiath.gr/index.php

Τώρα γελάμε η κλαίμε ?

Link to comment
Share on other sites

Ηydra σορρυ για το μπερδεμα.. για το χαρτι προσβασης η βεβαιωση προσβασης ...οπως λεγετε τελοςπαντων.. μονο τα ΕΠΑΛ Α' που περνανε σε ΤΕΙ αποστελοντε κατευθειαν στις σχολες... οι αλλοι πρεπει να πανε να την παρουν. Εμενε την εστειλαν αυτοματα.

PS ειναι uNick oxi Unick... Unick ακουγετε σαν τον ευνουχο xD

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με τη σειρα....

Για την εγγραφή τους οι εισαγόμενοι ή νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, καταθέτει τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

Τίτλο Απόλυσης: Απολυτήριο ή Πτυχίο ή Αποδεικτικό του Λυκείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο των τίτλων αυτών.

το εχουμε

Υπεύθυνη δήλωση, στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

δεν την εχουμε/μου πατε τη βγαζω στη σχολη ή παω σε βιβλιοπωλειο ή ΚΕΠ τελοσπαντων

Έξι (6) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.

τις εχουμε

Εκτός των παραπάνω και μόνο όσοι πέτυχαν με το σύστημα του Ενιαίου Λυκείου και ΕΠΑΛ-Ομαδα Β΄(90% και 10%) υποβάλουν και αντίγραφο της βεβαίωσης (πρόσβασης) της παραγράφου 13 του άρθρου 1 του Ν.2525/1997, όπως συμπληρώθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 1 του Ν.2909/2001(ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ) .

Αν ειναι αυτη που λεει .... ο Κωστακης Αντωνιου περασε με γενικο βαθμο προσβασης 14 και 300 κατι ..... το εχω

Οποτε αφου τα εχω ολα και το ενα χαρτι θα το βγαλω εκει ή σε βιβλιοπωλειο,ποιο ειναι αυτο που πρεπει να παρω απ΄το σχολειο ;;

Αφου ολα τ'αχω εκτος απ'τη βεβαιωση που θα κανω εκει.

Υ.Γ:Εχει γουστο να μεινω εκτος σχολης ... :...:

Link to comment
Share on other sites

Και αντε να ξανατρεχω μετα. :p

Τεσπα οπως μου τα πε η κολλητη μου ,καταλαβα οτι μαλλον τα χω ολα και τσαμπα αγχωνομαι.

απολυτήριο χρειάζεσαι, μία δήλωση από τα ΚΕΠ ότι δεν είσαι γραμμένος σε άλλη σχολή και τη βεβαίωση που σου είχαν δώσει στο σχολείο μαζί με το απολυτήριο

και τις φωτοτυπιες της ταυτότητας

Link to comment
Share on other sites

ρε σι μπας και έχουμε την ίδια φίλη και εμένα έτσι μου τα έλεγε η φίλη μου ...

να μην τα πολυλογώ μόνο ξύλο δεν παίξαμε :man_in_love:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με τη σειρα....

Για την εγγραφή τους οι εισαγόμενοι ή νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, καταθέτει τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

Οποτε αφου τα εχω ολα και το ενα χαρτι θα το βγαλω εκει ή σε βιβλιοπωλειο,ποιο ειναι αυτο που πρεπει να παρω απ΄το σχολειο ;;

Αφου ολα τ'αχω εκτος απ'τη βεβαιωση που θα κανω εκει.

Υ.Γ:Εχει γουστο να μεινω εκτος σχολης ... :...:

πάρε μία υπεύθυνη δήλωση για να μην τρέχεις

YPDHL.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.