Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Δυστυχώς η πλειοψηφία των νέων αντί να έχει όνειρο να σπουδάσει και να μάθει νέα πράγματα, το μυαλό τους είναι στην λούφα, τον φραπέ και το αραλίκι. Με αυτή την νοοτροπία η χώρα δεν πάει μπροστά, αφού οι ίδιοι οι φοιτητές υποβαθμίζουν το πτυχίο και το επίπεδο των σπουδών τους.

Αυτή η ατάκα έχει επικρατήσει καθημερινή καραμέλα για πάνω από 10 χρόνια.

Η κριτική και ο χλευασμός έχουν ενσωματωθεί τόσο όσο οι κάδοι απορριμμάτων δίπλα στον άνθρωπο.

Επιμένουμε να εστιαζόμαστε σε θέματα τρίτων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ατάκα έχει επικρατήσει καθημερινή καραμέλα για πάνω από 10 χρόνια.

Η κριτική και ο χλευασμός έχουν ενσωματωθεί τόσο όσο οι κάδοι απορριμμάτων δίπλα στον άνθρωπο.

Επιμένουμε να εστιαζόμαστε σε θέματα τρίτων.

το μυαλό τους είναι στην λούφα, τον φραπέ και το αραλίκι. Με αυτή την νοοτροπία η χώρα δεν πάει μπροστά

Αυτή είναι η αλήθεια και η αποψη που έχω και τον μέσο έλληνα φοιτητη. Αν λέω ψέμματα ή έχεις άλλη άποψη βγες και υποστηριξε το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι κάνεις ? Εμείς τι κάνουμε ? Εσείς τι κάνετε ?

Εγω προσπαθω με κάθε μέσω να αφυπνίσω και να ενημερώσω τον κόσμο μέσω των social media. Πηγαινω σε συνελεύσεις της σχολή μου, εκφράζω την άποψη μου και τις ιδεες μου για το πως μπορουμε να κανουμε κατι να αλλαξει αυτη η κατασταση. Επίσης συμμετέχω στις πορείες των φοιτητών (και όχι του ΠΑΜΕ και των αλλων χρωματιστών φοιτητών).

Για παράδειγμα, κατάφερα και τους έπεισα, μαζί με άλλους, να γίνει ένα blog έτσι ώστε να ενημερώνονται όλοι για το πότε υπάρχει Γενική Συνέλευση ΣΤΕΦ στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονικης, αλλά και ποιες αποφάσεις θα συζητηθούν. Το οποίο είναι κάτι που ζητούσε πολύς κόσμος.

μπε μπε μπε μπε (ξέχασες τι είμαστε)

Θα σε παρακαλέσω πολύ να μην με βάζεις μαζί με τους άλλους. Εγώ εγω κάνει την αυτοκριτική μου και είμαι εντάξει με τον εαυτό μου. "Λύκοι θα υπάρχουν, όσο υπάρχουν πρόβατα" και καθήκον μου και καθηκον σου, να ενημερωσεις αυτά τα πρόβατα, για να μην κάνουν πλέον μπεεεε.

υπάρχει και η λύση να μην σχολιάσεις

Δεν σχολιάζω με κακία, μην παίρνεις με κακό μάτι αυτά που σου λέω :daisy:

Οταν μιλάς και λές κάποια πράγματα που πιστεύεις, να έχεις το θάρρος της γνώμης σου. Να έχεις τα @@ να υποστηριξεις αυτό που λες με σθένος και επιχειρήματα. Αν ήταν έτσι, ο καθένας μας θα έλεγε το μακρύ και το κοντό του. Και μην ξεχνάς ότι εδώ ειμαστε σε ένα forum, όπου ακούγονται και εκφράζονται οι απόψεις όλων.

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτά που λέω ή θεωρείς ότι σε στεναχωρούν ή σε θίγουν, στείλε μου ένα PM να τα βρούμε :)

No hard feelings by me :)

δεν σε έβρισα αναφέρομαι γενικά

Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ ευγενικό να χαρακτηρίζεις μαστουρωμένους όσους διαφωνούν μαζί σου, όπως τυγχαίνει να είμαι κ εγώ ένας από αυτούς :p

νομίζω ότι αυτό που σε πείραξε περισσότερο ήταν για το γράψιμο της σχολής από ότι έχω καταλάβει και απαντώ

τι σε νοιάζει μπορεί να θέλω να βγάλω το πάσο να το κορνιζάρω στον τοίχο , να το κάψω , να το πουλήσω , να το σκίσω , να το καπνίσω τι σε νοιάζει τι θα το κάνω ... να λέω στις μπιτζιζ είμαι φοιτητής .

σε πείραξε "το κάντε ότι θέλετε μετά "αν ναι δεν έχεις καταλάβει ότι αν η πλειοψηφία λέει την καρέκλα - μπανιέρα τότες η καρέκλα θα λέγεται μπανιέρα

σας έχουν ναρκώσει, ξυπνήστε από το όνειρο για ένα καλύτερο μέλλον (τώρα καλύτερα )

Αυτό που με πείραξε φίλτατε, είναι να βλέπω ένα νέο παιδί, 18 χρονών, να έχει αποδεχτεί αμαχητί, το μέλλον του. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ οδυνηρό και θλίβομαι αφάνταστα, ειλικρινά. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι η νέα γεννιά, προτιμάει την βαζελίνη, από το να παλέψει και να κυνηγήσει τα ονειρά της. Μην περιμένεις άλλος να παλέψει για εσένα και τα δικαιωματά σου, όταν εσύ ο ίδιος δεν κάνεις τίποτα και αποδέχεσαι αυτά που σου κάνουν.

Αν είμαστε όλοι οι φοιτητές μαζί σαν μια γροθιά δεν έχουμε να φοβομαστε τίποτα. Αλλα, δυστυχώς οι περισσότεροι είναι της δικιάς σου φιλοσοφίας. Να αποδέχονται αμαχητοί ότι τους επιβάλλει η κυβέρνηση, να σκύβουν το κεφάλι και να λένε ... "εεεε δε βαριεσαι, ας περασει κ αυτο το μετρο, Klein, σαματι που θα σηκωθω και θα φωναξω θα αλλαξει κατι; Π@π@ρια θα αλλαξει, αρα τσάμπα θα ασχοληθώ. Δεν παν να γ@μ... οτι θελουν ας κανουν.". Εεεεμ δε γίνεται έτσι όμως... αν δεν παλέψουμε εμείς για τα δικαιώματα μας, τότε ποιος;

(να χύσω και το δικό μου αίμα αν βρω συμπαράσταση από τους υπόλοιπους αλλά ποιος έχει τα μπολςς να ξεκινήσει κάτι τέτοιο (εγώ το παραδέχομαι δεν τα έχω)ή όλοι περιμένουν κάποιον να μας ξεσηκώσει )?ΥΓ είχα πει ότι το σταματάω αλλά δεν μπόρεσα

Εσύ και εγώ, είμαστε 2. Αύριο θα βρούμε έναν 3ο. Μεθαύριο έναν 4ο, και έτσι θα συσπειρωθούμε και θα γίνουμε πολλοί και δυνατοί σαν μια γροθιά. Αλλά για να γίνει αυτό, πρεπει να αλλάξεις στιλ και νοοτροπία και εσύ και οι ομοϊδεάτες σου.

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνελευση της σχολης ονοματα δε λεμε προσωπικοτητες δε θιγουμε :sick:

κομματοσκυλοι ακυρωσαν τη ψηφοφορια που ειχε γινει για το ανοιγμα της σχολης καθως δεν ηθελαν να ανοιξει.

Οι περισσοτεροι ψηφισαν να ανοιξει αλλα επειδη δεν συνεφερε τους comrades σκαρφιστηκαν να πουν οτι ηταν ατομα απο αλλες σχολες και γενικα ακυροι μεσα στη ψηφοφορια...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνελευση της σχολης ονοματα δε λεμε προσωπικοτητες δε θιγουμε :sick:

κομματοσκυλοι ακυρωσαν τη ψηφοφορια που ειχε γινει για το ανοιγμα της σχολης καθως δεν ηθελαν να ανοιξει.

Οι περισσοτεροι ψηφισαν να ανοιξει αλλα επειδη δεν συνεφερε τους comrades σκαρφιστηκαν να πουν οτι ηταν ατομα απο αλλες σχολες και γενικα ακυροι μεσα στη ψηφοφορια...

Και φυσικά είσαι σε πολύ καλή θέση να ξέρεις ότι ψευδονταν ασυστόλως και κάτι τέτοιο δεν γινόταν, ετσι?

Και φυσικά έμεινες θεατής αντί να πας και να μιλήσεις και να βρείτε μια λύση..

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά είσαι σε πολύ καλή θέση να ξέρεις ότι ψευδονταν ασυστόλως και κάτι τέτοιο δεν γινόταν, ετσι?

Και φυσικά έμεινες θεατής αντί να πας και να μιλήσεις και να βρείτε μια λύση..

Δεν παιξαμε ξυλο, αλλα ολα τα αλλα εγιναν, καθως εχουν λαβει την καλη την εκπαιδευση των ορκ για να επιβιωσουν μεσα στις παραταξεις...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οκ, φταίνε πάντα και μόνο οι παρατάξεις και τα κομματόσκυλα, i got it.

Γιατί δεν έχουν πολιτικό λόγο οι αριστερές παρατάξεις...

Γιατί οι αριστερές παρατάξεις δεν θέλουν αυτό που θέλει και τεράστιο κομμάτι αυτής της χώρας (να πέσει η κυβέρνηση, να φύγει η Τροικα κτλ κτλ)

Γιατί θέλουν όλα να μείνουν μείνουν στάσιμα.

Όλα αυτά γιατί απλά είναι σε παράταξη, τι και αν η μία παράταξη που στηρίζει κατάληψη δεν είναι στην βουλή και η άλλη είναι με 4,5%? Είναι κόμματα, και αυτοί κομματόσκυλα και πρέπει να βγουν από την σχολή...

Γιατί φυσικά, αν δεν ήταν αυτές οι κακές αριστερές παρατάξεις στην σχολή, όλα θα ήταν ρόδινα και ωραία (απλά θα ήταν ένας συνεχής πόλεμος των ΔΑΠ και ΠΑΣΠ, σε ΟΛΑ θα ήταν μπλεγμένες αυτές οι παρατάξεις, αλλά τουλάχιστον δεν θα είχαμε καταλήψεις, και τι ωραία θα δίναμε εξεταστικές!

Γιατί το πρόβλημα των πανεπιστημίων και της εκπαίδευσης δεν ειναι η μνημονιακή πολιτική, η προσπάθεια του κράτους να απεμπλακεί από την υποχρέωση του να δίνει λεφτά στα πανεπιστήμια και να βάλει ιδιώτες στην διοικηση των πανεπιστημίων, το πρόβλημα είναι οι παρατάξεις που ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ με καταλήψεις ζητώντας να φύγει η κυβέρνηση..

Έλεος παιδιά, έλεος γιατί το έχουμε χάσει νομίζω.. Από την μία έχουμε μια χαμένη εξεταστική ή ένα χαμένο εξάμηνο (σιγά την τεράστια απώλεια, ποιος τελοιωνει στην ώρα του??) από την άλλη έχουμε την καταστροφή της εκπαίδευσης στην χώρα, και το μόνο που σας νοιάζει είναι να δώσετε το μαθηματάκι σας, και σας την χαλάνε όχι οι υπόλοιποι συμφοιτητές σας με την ψήφο τους, αλλά οι παραταξιακοί που αγωνίζοντε για κάτι που πιστευουν.

Αναφέρομαι σε όσους έχουν μια δυσαρέσκεια με την κατάσταση στην χώρα και την κυβέρνηση

Αλήθεια τι περιμένετε με την γκρίνια? Τι περιμένετε με τα κινήματα των πλαταιών και οτιδήποτε άλλο δείχνει μια αγανάκτηση εναντίον αυτής της κυβέρνησης και του πολιτικού συστήματος? Πιστευετε ότι μια ωραία μέρα, θα βγει ο Γιωργάκης και θα πει, "Νικήσατε, κάναμε μ@λ@κι@, παραιτούμαστε, βγένουμε από το ΔΝΤ, παρτε όλοι μια αυξηση 30% στους μισθούς, το ΦΠΑ πάει 15%, και η φορολογία μειώνεται κατά 50%", μετά θα αναλάβει την κυβέρνηση της χώρας κάποιο Νεφιλιμ και η χώρα θα αποκτήσει την καλύτερη οικονομία του κόσμου??? Σίγουρα όχι! Θέλει αγώνα το πράγμα, θέλει θυσίες και προσπάθεια από όλους, θέλει κανείς να μην ψηφίσει τους π@π@ρες ποτέ ξανά, και θέλει βούρδουλα σε όσους για τα δικά τους συμφέροντα τους ψηφίσουν.

Ακούς εκεί να βγένουν δημοσκοπήσεις με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πάλι πρώτα κόμματα.. ΡΕ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ??? πάλι ΝΔ?? Μας διέλυσε με τα σκάνδαλα το κλέψιμο και τα ψέματα και πάλι θα την ψηφίσουν και δεν μιλάτε και το πρόβλημα σας είναι η κατάληψη στην σχολή σας??? ΕΛΕΟΣ..

Υ.Γ. Συγνώμη για το ασύντακτο και δυσνόητο κείμενο, αλλά αυτά σκέφτομαι και αφηνιάζω, έλεος πια με τον καθένα που κοιτάει μόνο τον ευατούλη του και ποτέ την χώρα, αυτή η κατάσταση μας έφτασε ως εδώ, πάρτε το χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οκ, φταίνε πάντα και μόνο οι παρατάξεις και τα κομματόσκυλα, i got it.

Οχι μονο αυτες,αλλα κυριως.

Γιατί δεν έχουν πολιτικό λόγο οι αριστερές παρατάξεις...

Δεν ειναι μονο οι αριστερες το κακο.

Έλεος παιδιά, έλεος γιατί το έχουμε χάσει νομίζω..

Εγω πιστευω το ΠΑΡΑ-χεσαμε!!!

θέλει θυσίες και προσπάθεια από όλους

Τα 'παμε αυτα,φραπες,movie και αγιος ο Θεος !!!

Τελοσπαντων,αφου μας εχεις πει και μας εχεις πει για την παραταξη σου,το ονομα αυτης;

Για να ξερω τι θα ψηφισω ...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Τρελη ατακα πεταξε ο Σαμαρας πριν λιγο.

"Η ΔΑΠ αγωνιζεται για να μεινουν ανοιχτα τα Πανεπιστημια."

Ας παω λιγο πισω στο χρονο και ας θυμηθω πως 12 ωρες πριν ξεκινησει η εξεταστικη (1/9) , η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, χωρις καμια προειδοποιηση προχωρησε σε καταληψη της σχολης, την οποια ανακοινωσε μερικες ωρες αργοτερα (ξημερωματα) και η οποια κρατησε εως και τις 11/9.

:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αυτες,αλλα κυριως.

Δεν ειναι μονο οι αριστερες το κακο.

Εγω πιστευω το ΠΑΡΑ-χεσαμε!!!

Τα 'παμε αυτα,φραπες,movie και αγιος ο Θεος !!!

Τελοσπαντων,αφου μας εχεις πει και μας εχεις πει για την παραταξη σου,το ονομα αυτης;

Για να ξερω τι θα ψηφισω ...

Ώχου ρε άνθρωπε, ακόμα δεν μπήκες στην σχολή σου και (συνεχίζεις) να θεωρείς ότι τα ξέρεις όλα περί παρατάξεων και συνδικαλισμού στο πανεπιστήμιο και κάνεις και ειρωνικά σχόλια, ούτε ο Tsak Norris δεν θα τα ήξερε πριν μπει στην σχολή αλλά εσύ τα ξέρεις με έναν μαγικό τρόπο όλα.

Που κολλάει ο φραπέ? Για να αράξουμε με κάτι παγομένο στο χέρι νομίζεις ότι τον πίνουμε όλοι? Τώρα που θα μπεις σε σχολή θα μάθεις ότι έχει μια άλλη πολύ καλή ιδιότητα, ΣΕ ΞΥΠΝΑΕΙ, και αυτή την ιδιότητα εκμεταλευομαι στο 95% των περιπτώσεων που πίνω φραππέ. Τι νομίζεις ότι στην σχολή, με όλη την μπίχλα και την βρώμα και το περιβάλλον που δεν ειναι για να αράζεις εγώ παίρνω τον φραππε για να "αράξω"??

Δεν με ενδιαφέρουν οι ταινίες, και δεν το θεωρώ το επαναστατικό μέρος της κατάληψης, είναι κάτι για να περάσεις μερικά πραγματάκια στους συμφοιτητές σου και να τους βάλεις σε σκέψεις. Τίποτα παραπάνω.

Δες το deptocracy, πολύ ωραία ταινία που εξυπηρετεί αυτόν τον σκοπό.

Οι ταινίες δεν θα φέρουν την επανάσταση, πρέπει να γίνουν πολλά περισσότερα που δυστυχώς δεν γίνοντε για να γίνει κάτι, πρέπει να αφυπνιστεί ο κόσμος, πρέπει να μας ακούσουν, και εκεί εξυπηρετεί η κατάληψη, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. Ιδανικά, θα έπρεπε λίγα άτομα να φυλάνε την σχολή όταν έχει κατάληψη, και όλοι οι άλλοι να είναι στους δρόμος και να λένε τι κάνουν και γιατί το κάνουν, με δρώμενα στις πλατείες, μοίρασμα προκυρήξεων στον κόσμο και στα μαγαζιά και πορείες με ξακάθαρα αιτήματα.

Για να γίνουν όλα αυτά πρέπει από κάπου να ξεκινήσουμε, αν εσύ, σαν ξερόλας και μηδενιστής, θέλεις να κρύβεσαι πίσω από το δαχτυλο σου, να τα θεωρείς όλα λάθος. να κοιτάς από μακριά και να θεωρείς όλους τους παραταξιακούς, ανεξαρτήτως παράταξης, μακάκες για αυτό που κάνουν, δικαίωμα σου, αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι, να μιλήσεις, να αναλάβεις τις ευθύνες σου και "να μας φωτίσεις με τις γνώσεις σου".

Δεν γράφω εδώ για να προμοτάρω την παράταξη μου, αλλά για να διατυπώσω μια ιδέα, λίγη σημασία έχει να ψηφίσεις την παράταξη μου, πολύ πιο σημαντικό είναι να μην ψηφίσεις ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και με κάποιο τρόπο (άλλη παράταξη, λευκό) να μην διαιωνήσεις την κατάσταση που επικρατεί. Όπως πολύ πιο σημαντικό είναι να καταλάβεις γιατί ψηφίζεις ότι ψηφίζεις και όχι σαν πρόβατο να ψηφίσεις τον κολλητό σου, η να μην ψηφίσεις καθόλου επειδή έτσι λανθασμένα πιστευεις ότι κάνεις κάτι σωστό. Το λευκό, ειναι πολύ πιο έντιμο από το δεν φηφίζω.

ΕΔΙΤ: Το να υπάρχουν πολλές παρατάξεις είναι κατανοητό νομίζω, δεδομένου της ελευθερίας της έκφρασης και των ιδεών, αλλά το να βάζεις στην ίδια μοίρα, και ισάξια στο μυαλό σου τις αριστερές παρατάξεις με τις ΔΑΠ-ΠΑΣΠ είναι τραγικότατο λάθος, όχι για αυτά που λένε, εξάλλου η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ πάνε.. όπου φυσάει, αλλά για αυτό που επιδιώκουν.. Οι Αριστερές παρατάξεις ΘΕΛΟΥΝ γενικές συνελευσεις, ΘΕΛΟΥΝ πολιτική σκέψη, οι ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ έχουν κάνει πολλά για να μην γίνουν γενικές συνελέυσεις, επιδιώκουν τον χουλιγκανισμό και την αποπολιτικοποίηση στις σχολές, γηπεδικά συνθήματα, χωρίς ίχνος πολιτικής πολύ σπάνια θα δεις από Αριστερές παρατάξεις, αντιθέτως στην ΔΑΠ φωνάζουν "Και Α και ΟΥ και ΔΑΠ νου δου φου κου" και βωμολοχίες αρίστου είδους, ενώ στην ΠΑΣΠ τονόντε με ότι ποιο γηπεδικό σύνθημα υπάρχει, προσωπολατρεία στους ΠΑΣΠητοπατέρες και συνθήματα 30 ετών..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έχω ακούσει και έχω δεχτεί (άλλοτε μόνο τυπικά, γιατί πράγματι ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει, και άλλοτε ουσιαστικά) ό,τι μπορείς να φανταστείς ως επιχείρημα στη σχολή μου. Από ουσιαστικές κουβέντες μέχρι τις πιο μεγάλες γελοιότητες (και αυτό αφορά όλες τις παρατάξεις).

Αλλά μεγάλε μου, φρενάρετε λίγο γιατί κάτι ατάκες του στύλ "και τι να το κάνεις το πτυχίο που θα είναι έτσι κι έτσι κι ετσι" ή "μια χαμένη εξεταστική ή ένα χαμένο εξάμηνο (σιγά την τεράστια απώλεια, ποιος τελοιωνει στην ώρα του??)" ξεπερνούν τα όρια και παίζουν με το κοινό (μη κομματικοποιημένο πρέπει να τονίσω) αίσθημα.

Το τι θα κάνω εγώ με το πτυχίο μου είναι δικιά μου δουλειά, και επίτρεψε να σου πω πως ούτε σε αφορα (και την κάθε παράταξη φυσικά) ούτε και με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το τι θα το κάνω. Στο σπίτι σου έρχομαι εγώ να σου κάνω κουμάντο;

Ποιος σας έχρισε προστάτες μου; Αλλά όχι, ότι μας πει το κόμμα, ευαγγέλιο.

Σκέφτηκες ποτέ ότι αν αντί να κλείνετε τις σχολές (που να μη σου πω που τις έχει γραμμένες τις καταλήψεις η Διαμαντοπούλου και η κυβέρνηση) γινόταν ένα συλλαλητήριο έξω από το σπιτι του εκάστοτε Υπουργού μπορεί να υπήρχε κάποιο πιο άμεσο αποτέλεσμα;

Αλλά βλέπεις δυστυχώς βρέξει χιονίσει, το Σύνταγμα θα κλείσει, λες και ταλαιπωρόντας τη μισή Αθήνα ή κλείνοντας τις σχολες (ακα ταλαιπωρόντας χιλιάδες φοιτητές) ασκείς κάποια πίεση στην εξουσία.

Και ναι, τόσο εγώ προσωπικά, όσο και πολλοί θα μπορούσαμε να έχουμε τελειωσει στην ώρα μας, στο επόμενο εξάμηνο να πάρουμε την πρακτική μας και του χρόνου τέτοιες μέρες να έχουμε καθαρίσει. Όπως φαίνεται βέβαια όλα αυτά θα πάνε από λίγο εως αρκετά πίσω (με αποτέλεσμα ίσως κάποιοι να χρειαστεί να πληρώνουν επιπλέον νοίκια κλπ κλπ) αλλά και τι έγινε; Άλλωστε "ποιος τελειώνει στην ώρα του;

Αλλά τι να κάνουμε; πρέπει να επαναστήσουμε ε;

Link to comment
Share on other sites

Ώχου ρε άνθρωπε, ακόμα δεν μπήκες στην σχολή σου και (συνεχίζεις) να θεωρείς ότι τα ξέρεις όλα περί παρατάξεων και συνδικαλισμού στο πανεπιστήμιο και κάνεις και ειρωνικά σχόλια, ούτε ο Tsak Norris δεν θα τα ήξερε πριν μπει στην σχολή αλλά εσύ τα ξέρεις με έναν μαγικό τρόπο όλα.

Θα σου πω την αληθεια,δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τα υπολοιπα.

Συγγνωμη αν σε κουρασα,αλλα θα στο πω : και εγω κουραστηκα να διαβαζω συνεχεια για την παραταξη σου. Ωστοσο οσο και να σπαζομαι ,ειναι δικαιωμα σου και ελευθερια σου.Εγω απλα στο λεω,για να μην νομιζεις οτι μονο εγω ειμαι σπαστικος εδω μεσα.

Κατι τελευταιο ,για να μην συνεχισω και φαω καρτα/μπαν/βρισιδι ,που θα ΄ναι και τσαμπα,με το να λες οτι δεν μπηκα ακομα στη σχολη και δεν ξερω τι μου γινεται ,δεν εισαι και τοσο κομπλε απεναντι μου.Δεν εχεις ξεκαθαρισει πως το λενε...

Οκ,ας το δεχτω.Να πουμε λοιπον οτι εγω ειμαι ο ασχετος της υποθεσης και αυτοι που ασχολουνται με τις παραταξεις ,οι σχετικοι,που το χουν ζησει το πανεπιστημιο και ξερουν τι ειναι το σωστο γι αυτο; Οκ,ας συμβιβαστουμε με αυτη τη χαζη ιδεα.

Α,μη ξεχασω να το φιμωσω οταν σε 2 μηνες ,λεμε τωρα,χρειαστει να πω και γω τη γνωμη μου σε καποια συνελευση,γιατι θα ειμαι μονο 2 μηνων φοιτητης. Οκ.

Επειδη δε καταληγουν οι κουβεντες αυτες πουθενα,καλη συνεχεια να χεις.Δεν τσακωνομαι,και το υφος μου στο γραπτο λογο σε τετοιες συζητησεις ειναι αναλογο με αυτο που χρησιμοποιω για να τα πω σε εναν κολλητο μου αναρχικο/φασιστα ,οσο και αν διαφωνω μαζι του. Ολα καλα .

Τις αποψεις μου -τις αχρηστες αποψεις μου ,αφου δεν ειμαι φοιτητης και δεν ξερω- ,τις εχω εκφρασει εδω.Δεν νομιζω να εχω τιποτα αλλο να πω στο θεμα ,απ'οσα ειχα γραψει τοτε και συνεχιζω να πιστευω εως σημερα.

Καλο απογευμα,παω να ξεσκασω λιγο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.