Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Άντε ένας ένας να φεύγουμε! Συγχαρητήρια Myralis, σου εύχομαι να τα βρεις όλα όπως τα θες φίλε. Σε ποιο Πανεπιστήμιο θα πας; VU Amsterdam; Τι παίζει εκει;

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε για αθήνας

ΔΑΠ λέει κλειστό αύριο το ΤΕΙ

ΠΑΣΠ λέει ανοιχτό αύριο το ΤΕΙ

τα άλλα δεν έχουν ιδέα

άχρηστα τελείως

και τώρα έμεινε η εξής ερώτηση ποιον πιστεύουμε ?

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι παίζει με το ΤΕΙ Πειραιά αύριο ;

Στην ηλεκτρονικη που ειμαι λενε ότι εξαρταται από τον κάθε καθηγητη αν θα κανει. Εμενα παντως μου φαινεται περιεργο καθως κάθε χρονο την επομενη μερα των εκλογων το τει ηταν κλειστο...

Ακυρο με τις εκλογες αλλα τι τμημα εισαι haya?

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονικη που ειμαι λενε ότι εξαρταται από τον κάθε καθηγητη αν θα κανει. Εμενα παντως μου φαινεται περιεργο καθως κάθε χρονο την επομενη μερα των εκλογων το τει ηταν κλειστο...

Ακυρο με τις εκλογες αλλα τι τμημα εισαι haya?

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

H/Γ :)

Link to comment
Share on other sites

Χαμπάρι δεν πήραμε. :haha:

Έβρεξε redbull στα πανεπιστήμια!! | Foitiblog.gr

Τουλάχιστον είδαμε το άλλο τρελό, στο παρκάκι μετά την είσοδο της Πανεπιστημιούπολης ένας τύπος με τη δικιά του κάνανε ηλιοθεραπεία ολόγυμνοι στο γρασίδι. :upside:

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης είναι το άντρο της ΔΑΠ, βγαίνει με ποσοστό 90%. Πάρτε μια γεύση από κομματόσκυλα.

7HoyW.jpg

Τέτοια περιστατικά τα έχουν ψωμοτύρι στα ελληνικά πανεπιστήμια ενώ στο δίπλα thread τσακώνονται για το αν μία πόλη πρέπει να λέγεται κωνσταντινούπολη ή instabul

Link to comment
Share on other sites

εχω να προσθεσω ενα βιντεακι απλα επειδη καναμε συζητηση με φιλους

και τα θυμηθηκαμε.

Βιντεακι απο ΧΑυγιτες που ετοιμαζονται για σκηνικα, αμεσως μετα απο μοιρασμα φυλλαδιων

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0gIB7NvC6hs&feature=related]Η ΠΑΣΠ ΣΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΜΕ ΛΟΣΤΟΥΣ. 21-5-2010 ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

εχω να προσθεσω ενα βιντεακι απλα επειδη καναμε συζητηση με φιλους

και τα θυμηθηκαμε.

Βιντεακι απο ΧΑυγιτες που ετοιμαζονται για σκηνικα, αμεσως μετα απο μοιρασμα φυλλαδιων

Θα μπορούσες να κρύψεις το όνομα του video..

Πώπω! Κάνουν τέτοια πράγματα οι ΠΑΣΠίτες? Πέφτω από τα σύννεφα!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω Πανελλαδικών, αρκετοί φίλοι γονέων με ρωτάνε αυτή την περίοδο τι γνώμη έχω για τα Πανεπιστήμια σχετικά με Computer Science. Αυτή την στιγμή, η Ελλάδα δεν έχει μέλλον, ούτε δουλειές πάνω στον κλάδο... ακόμα και να ξεπεράσουμε την κρίση, δεν έχει δουλειές για πληροφορική, αλλά θα ζητάνε παιδιά για όλες τις δουλειές με 600-800 Ευρώ (αν έχουν χαρτί πολυτεχνείου).

Για να έχετε μία γενική εικόνα, το ΑΠΘ βρίσκεται στην θέση 303 στο CSc, και γενικά σαν ίδρυμα βρίσκεται στην θέση από 451 μέχρι 500. Το Μετσόβιο βρίσκεται στην θέση 145 στο CSc και γενικά σαν ίδρυμα βρίσκεται στην θέση 551-600. Εννοείται πως δεν μιλάμε καν για ΤΕΙ, αφού θα φύγουμε σε θέσεις κατάταξης 2000+ .

Πάρτε μία λίστα με βάση Computer Science στην Ευρώπη (γιατί αν βάλω και Αμερική μέσα στην λίστα, ότι θα κατεβούμε καμιά 50αρια θέσεις κάτω, διότι οι USA είναι πολλοί μπροστά οι άνθρωποι... μα πάρα πολύ μπροστά...).

1. University of Cambridge

2. University of Oxford

3. ETH Zyrich

4. Imperial College London

5. Ecole Polytechnik Federale de Lausane

6. University of Ediburgh

7. University of Manchester

8. Ecole Normale Superieure Paris

9. University of Amsterdam

10. Delft Univeristy of Technology

άλλα τρανταχτά ονομάτα πάνω στο Computer Science είναι: KU Leuven, Kings College London, Leiden University, Technische Univeritat Munchen, UCL University of London, Universitat de Barcelona, University College Dublin, University of Briston, Copenhagen, Glasgow, Helsinki, Aalto University Finland, Aarhus Denmark, Eidhoven, Brunel, Frei Universitat Berlin, KTH Royal Institute of Technology, LMU, Rheinish Westfalische Technische Hochschule Aache, Trinity College Dublin, Karlsruhe, Birnigham, Leeds, Vienna, York, Zyrich, Utrecht, κ.α.

Προσοχή, δεν λέω να πάτε γενικά έξω. Γιατί έχει κάτι όμορφα λουλούδια εκεί στο Sunderland που για να σε πάρουν πρέπει να είσαι άνω των 18 και ζωντανός -- κοινός δεν έχεις κύρος.

Για να συνοψίσω λοιπόν....

Αν θέλετε γνώση: google it.

Αν θέλετε δουλειά: εξωτερικό.

Αν θέλετε PRO, μπάφους κ φραπέδες, τάβλι κ μπύρες: δώστε Πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION]

Έχεις κάποιο λινκ για αυτά που έγραψες? Δεν το λέω με κακή διάθεση, για να ψάξω αυτό που πάω και αυτό που ήμουν ρωτάω :)

Δικιά μου γνώμη, αν δεν περισσευουν χρήματα για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, καλό είναι τα παιδιά να μείνουν Ελλάδα. Για μεταπτυχιακά και δουλειά ας κάνουν ότι θέλουν.

Η σχολή που ήμουν (Καλώς ήλθατε στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών | Αρχική σελίδα | Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών) γενικά θεωρείται καλή σχολή, ΑΛΛΑ προϋποθέτει φυσικά να ασχοληθείς με το άθλημα και να "αρπάξεις" τις ευκαιρείες. Αν πας μόνο για να πάρεις ένα χαρτί και περιμένεις να βρεις όλες τις πόρτες ανοιχτές μετά, είσαι χαμένος από χέρι. Το σύστημα της σχολής, με προαπαιτούμενα και αλυσίδες μαθημάτων είναι χάλια, το ίδιο και οι τωρινές εγκαταστάσεις, προκάτ κτήρια και αρχαία PC, λένε βέβαια ότι θα πάνε στα καινούργια κτήρια από Σεπτέμβρη.. Δεδομένου ότι το έχω ακούσει άπειρες φορές, θα αμφιβάλλω μέχει να μου πουν γνωστοί ότι κάνουν μάθημα στα καινούργια κτήρια. Τέλος, δεν είναι πολυτεχνέιο, είναι 4 χρόνια, με ότι σημαίνει αυτό...

Γιατί όμως το θεωρώ ακόμα "καλή σχολή"?

1) Γιατί μαθαίνουμε κάτι από όλα, παίρνοντας βάσεις, χωρίς να εξειδικευόμαστε αν δεν το θέλουμε. Για εξειδίκευση, μπορούν/συνίσταται να παίρνουν τα αντίστοιχα μαθήματα επιλογής.

2) Σημαντικότερο από το 1ο είναι ότι δίπλα έχουμε το Ι.Τ.Ε. στο οποίο δουλευουν οι περισσότεροι καθηγητές μας. Εκεί έχουν και εγκαταστάσεις και κάνουν καλή έρευνα, αλλά όπως είπα, πρέπει να ασχοληθείς λίγο για να πας εκεί.

Για το VU που με ρώτησες και δεν απάντησα, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά. Καλά λόγια ακούω και από εδώ και γενικά, αλλά δεν το πολυξέρουν. Στα θετικά ότι εκεί ήταν ο Tanenbaum σίγουρα, οι Ολλανδοί οι ίδιοι δεν το εκτιμούν τρελά, γιατί είναι το δευτερο πανεπιστήμιο του Αμστερνταμ και το "Vrije" στα Ολλανδέζικα σημαίνει "Ελευθερο". Από όσο το είχα ψάξει πριν 2 μήνες, καλό μου φαίνεται. Δεν μπορούσα όμως να έχω και απαιτήσεις με τους βαθμούς που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.