Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], Αν κάποιος περάσει σε άλλη περιοχή μακριά από την κατοικία του μέσα στην Ελλάδα το κόστος είναι πάλι μεγάλο άρα τι να κάτσει Ελλάδα τι να πάει Ευρώπη (άμα είσαι Ευρωπαίος έχω την εντύπωση πως στα περισσότερα πανεπιστήμια εντός ΕU δεν πληρώνεις κάτι)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], Αν κάποιος περάσει σε άλλη περιοχή μακριά από την κατοικία του μέσα στην Ελλάδα το κόστος είναι πάλι μεγάλο άρα τι να κάτσει Ελλάδα τι να πάει Ευρώπη (άμα είσαι Ευρωπαίος έχω την εντύπωση πως στα περισσότερα πανεπιστήμια εντός ΕU δεν πληρώνεις κάτι)

Δίκιο έχεις, απλά το κόστος ζωής στις Ελληνικές πόλεις μπορεί να κατέβει σημαντικά λίγο αργότερα, (συγκατοικήσεις κτλ), βέβαια και στο εξωτερικό το κάνεις αυτό, απλά στο εξωτερικό, πρέπει να το κάνεις, σχεδόν από την αρχή.

Τα σπίτια γενικά στο εξωτερικό είναι πολύ ακριβότερα.

Επίσης στην Ελλάδα, η σχολές είναι 4 χρόνων, αλλά οι μισές δεν βγαίνουν στα 4 χρόνια, +1 χρόνος είναι + πολλά χρήματα, κάτι που δεν πολυσυμβαίνει στο εξωτερικό. Ακόμα στο εξωτερικό πληρώνεις και πολύ περισσότερο τα .. μεταφορικά, από και προς Ελλάδα, και αυξάνει το κόστος. Τελος αρκετά παιδάκια, δεν είναι 100% σίγουρα για αυτό που θέλουν όταν είναι 18 χρονών. Άσχετα από το τι λένε... Εχω δει αρκετά παιδιά να μπαίνουν σε σχολές και να τις παρατάνε, το θεωρώ κακή επένδυση, και καλύτερα να μην συμβεί στο εξωτερικό.

Α! και να μην ξεχνάμε τον παράγοντα ψυχολογία/αισθήματα/συναισθήματα, και για γονείς και για φοιτητές. Όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι και για την μητέρα, να έχει τον κανακάρη της 200 χμ μακριά, και να του στέλνει γεμιστά, άλλο είναι να τον έχει στην Αγγλία.

Ένας από τους λόγους που το αδερφάκι μου παράτησε το ΤΕΙ στην Κρήτη ήταν αυτός. Δεν άντεχε μακριά από την μαμά του.. :hang3:

:laughing:

Το ότι δεν του συμπαραστάθηκα σχεδόν καθόλου δεν έχει καμία σημασία, αφού αποφάσισε να έρθει Κρήτη κόντρα σε αυτά που του έλεγα και την.. δυσκολότερη επιλογή του να ξαναδώσει πανελλήνιες καλά να πάθει!:rant:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην Ελλάδα' date=' η σχολές είναι 4 χρόνων, αλλά οι μισές δεν βγαίνουν στα 4 χρόνια, +1 χρόνος είναι + πολλά χρήματα, κάτι που δεν πολυσυμβαίνει στο εξωτερικό. Ακόμα στο εξωτερικό πληρώνεις και πολύ περισσότερο τα .. μεταφορικά, από και προς Ελλάδα, και αυξάνει το κόστος.

[/quote']

Correct me if I am wrong αλλά ειδικά από Αγγλία το κόστος είναι πολύ μικρο (easy jet κτλ)

Τελος αρκετά παιδάκια' date=' δεν είναι 100% σίγουρα για αυτό που θέλουν όταν είναι 18 χρονών. Άσχετα από το τι λένε... Εχω δει αρκετά παιδιά να μπαίνουν σε σχολές και να τις παρατάνε, το θεωρώ κακή επένδυση, και καλύτερα να μην συμβεί στο εξωτερικό.

[/quote']

Στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι πιο εύκολο να αλλάξεις τομέα άμα σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, στην Ελλάδα πρέπει να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Επίσης έχω την εντύπωση πως αν τα παρατήσουν έξω θα βρουν καλύτερη δουλειά ως ανειδίκευτοι σε σχέση με το να έμεναν στην Ελλάδα :p

Α! και να μην ξεχνάμε τον παράγοντα ψυχολογία/αισθήματα/συναισθήματα' date=' και για γονείς και για φοιτητές. Όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι και για την μητέρα, να έχει τον κανακάρη της 200 χμ μακριά, και να του στέλνει γεμιστά, άλλο είναι να τον έχει στην Αγγλία.

[/quote']

Αυτός είναι σοβαρός λόγος για να διαλέξεις το πανεπιστήμιο που θα σπουδάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Correct me if I am wrong αλλά ειδικά από Αγγλία το κόστος είναι πολύ μικρο (easy jet κτλ)

Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλα εξωτερικό δεν είναι μόνο η Αγγλία, και όσο και να είναι το κόστος, είναι πολύ μεγαλύτερο από τα 100 ευρώ? που ειναι το Κρήτη-Θεσσαλονίκη, πήγαινε-έλα.

Στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι πιο εύκολο να αλλάξεις τομέα άμα σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, στην Ελλάδα πρέπει να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Επίσης έχω την εντύπωση πως αν τα παρατήσουν έξω θα βρουν καλύτερη δουλειά ως ανειδίκευτοι σε σχέση με το να έμεναν στην Ελλάδα :p

Δεν ξέρω κάτι πάνω στο πρώτο, το δευτερο μου φαίνοντε απλά θεωρίες... Δεν νομίζω να είναι τόσο ευκολη η Αγγλία..

Αυτός είναι σοβαρός λόγος για να διαλέξεις το πανεπιστήμιο που θα σπουδάσεις?

Για πολλούς ναι είναι, μην κοιτάς τον εαυτό σου. Και εγώ δεν το πιστευα, μέχρι που το είδα, όχι απλά δίπλα μου, αλλά στον αδερφό μου. Έκανε εμετούς κάθε μέρα επειδή απλά δεν άντεχε μακριά από το σπίτι του.. Και φυσικά έχω ακούσει ιστορίες και για Ελλάδα, και για εξωτερικό, όπου περάσανε κάπου, και .. γύρισαν πίσω για να μείνουν με το αίσθημα..

Μην ψάχνεις την λογική εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Αγγλία, αλλα εξωτερικό δεν είναι μόνο η Αγγλία, και όσο και να είναι το κόστος, είναι πολύ μεγαλύτερο από τα 100 ευρώ? που ειναι το Κρήτη-Θεσσαλονίκη, πήγαινε-έλα.

Όντως δεν είναι μόνο η Αγγλία εξωτερικό αλλά πολλοί Έλληνες πάνε εκεί και την ανέφερα. Κοίταξα στα γρήγορα easy jet και το ταξίδι βγαίνει κάπου στα 80-90euro πήγαινε-έλα. Βέβαια αυτό προϋποθέτει να είσαι οργανωμένος και να τα κλείνεις κάνα μήνα πριν.

Δεν ξέρω κάτι πάνω στο πρώτο' date=' το δευτερο μου φαίνοντε απλά θεωρίες... Δεν νομίζω να είναι τόσο ευκολη η Αγγλία..

[/quote']

Ναι για το δεύτερο μια εικασία έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό προϋποθέτει να είσαι οργανωμένος και να τα κλείνεις κάνα μήνα πριν.

Άμα ξέρεις τις περιόδους των εξεταστικών για τα επόμενα 5 χρόνια δεν είναι και μεγάλο θέμα αυτό. :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] είναι στοιχεία που είχα συλλέξει μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορες λίστες αξιολόγισεις πανεπιστημίων. Αυτό που κοιτάω είναι να πρώτα να έχει καλό όνομα στον τομέα που με ενδιαφέρει (Computer Science) και μετά να έχει και κάποιο διεθνές κύρος.

Γενικά ένα καλό site για να πάρεις μία πρώτη γεύση τι παίζει γενικά στον κόσμο:

QS World University Rankings - Topuniversities

Μία ακόμα καλή επιλογή είναι το Top Universities by Reputation 2012 όπου μπορείς να βρει πληροφορίες ανα region, subject κλπ. Ωστόσο το classification που κάνει στα subject δεν μου αρέσει, πχ άλλο το Computer Science και άλλο το κάθε μορφής Engineering, τα οποία τα συγχέει.

Ένα τρίτο, που δεν μου γεμίζεις το μάτι είναι το 4icu.org

Για κάθε χώρα, καλό είναι να κοιτάξεις την τοπική αξιολόγηση. Δηλαδή αν σε ενδιαφέρουν τα Αγγλικά πανεπιστήμια, να κοιτάξεις στις λίστες αξιολόγησης της Guardian και των London Times όπου εδώ για να διαβάσεις τα άρθρα πρέπει να κάνεις subscribe με πληρωμή (~1 λίρα την εβδομάδα).

Για Γερμανία, μπορείς να δεις το κλασσικό της DAAD και της Deutche Zeit

όπου έχει τα CHE Rankings. Νομίζω παλαιότερα δεν χρειαζόταν register για να δεις τα αποτλέσματα. Για περισσότερο ψάξιμο σε Γερμανία, είναι αυτό το site.

ήξερα κι άλλα sites, αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι. Αν μου έρθει κάτι θα το προσθέσω. Γενικότερα όμως είμαι κ εγώ σε φάση που ψάχνω, και το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να ακολουθήσω ακαδημαική καριέρα, MSc, PhD κλπ αλλά αυτή την στιγμή είμαι στο ΤΕΙ Αυτοματισμού, με βαθμό κάπου κοντά στο 7.5 με 8, πτυχιακή στο Face Detection με support vector machines που θέλω να κάνω και μία δημοσίευση. Απο και κ πέρα δεν ξέρω τι παίζει...

πχ αν πάω Αγγλία, (σκέφτομαι το Πανεπιστήμιο του York) έχει δύο εκδοχές: Master in Computer Science (taught) και το ίδιο (by Research). Αν επιλέξω πχ το by Research και σκάσω 5200 Ευρώ για έναν χρόνο, στην συνέχεια αν θελήσω να κάνω διδακτορικό τι παίζει; Εννοώ θα πρέπει πάλι να πληρώσω; γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει, δηλαδή για 4 χρόνια να στέλνουν οι γονείς λεφτά που δεν υπάρχουν, κι εγώ να το παίζω scientist.

Στην Γερμανία και Ελβετία απο όσο ξέρω, τα PhD είναι έμμισθα, δηλαδή σε πληρώνουν αντί να πληρώνεις. Στην Αγγλία ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το 2011 νομίζω έγινε εξωτερική αξιολόγηση σε όλα τα Πανεπιστήμιά μας;

Είχα διαβάσει, πριν καν ξεκινήσω, όλη την αξιολόγηση του τμήματός μας. Διάβασα πολλά καλά, όταν ρώτησα παιδιά στις αρχές, μου είπαν ότι θα διάβαζα πολύ περισσότερα αλλά θα ήταν ψέματα. Ζήτησαν από τους καθηγητές και τον πρόεδρο του τμήματος να γίνει η αξιολόγηση χωρίς να κρύψουμε τίποτα, αφού το Υπουργείο Παιδείας ξεχνάει πώς υπάρχουμε μάλλον ακόμη! Οπότε, υπήρχαν και αρκετά μείον, όμως το τέλος τα λέει όλα:

The Department has established an outstanding record of success in research and has the potential to become an international center in the History and Philosophy of Science.

[...]

The Committee’s overall assessment of the Department is very positive. It is something of which the University of Athens and the Ministry of Education should be proud.

Και αυτά τη στιγμή που μεγάλες σχολές (ΑΕΙ) φάνηκαν χείριστες στην αξιολόγηση. Σημειωτέον, ότι φέτος απ' τη Βουλή ζήτησαν οι ίδιοι φοιτητές μας , λόγω προηγουμένων καλών εντυπώσεων. Τώρα δουλεύουν πάνω στο πρόγραμμα HELIOS με τους βουλευτές.

Νομίζω έχει να κάνει με τους καθηγητές, που είναι σχετικά νέοι και καλοί, τους φοιτητές, που ενώνουν τις δυνάμεις τους για το τμήμα και όχι για τις παρατάξεις και τον πανεπιστημιακό χαρακτήρα του τμήματος.

Προς όσους δίνουν πανελλήνιες φέτος, αν δεν έχετε κατασταλάξει τί θέλετε σίγουρα, ελάτε.

Όσοι άλλοι το βρουν ενδιαφέρον, επίσης. Είναι κρίμα σε αυτή τη χώρα να έχουν λόγο τα μόρια και η κρίση των ημιμαθών καθηγητών. (κανείς δεν ήξερε το τμήμα μου)

Καταλήγοντας, στην Ελλάδα τα Πανεπιστήμια είναι πολύ κατωτέρου επιπέδου, κάτι που δεν κατάλαβα ακόμη σε εμάς και που παρατήρησα (γιατί δεν έχω σπουδάσει εκεί, ώστε να ξέρω σίγουρα) σε μεγάλες σχολές, όπως Νομική, Φιλολογία, Πολυτεχνειακές, ΑΣΟΕΕ, Πάντειο. (λιγότερο στην Πάντειο)

Ένα είναι το συμπέρασμα λοιπόν! Ψαχτείτε, όσοι δίνετε και ρωτήστε και φοιτητές, δεν είναι κακό. Εγώ είχα ψάξει τα group στο facebook και ρώτησα άτομα, με είχαν πάει στη σχολή πριν καν τη δηλώσω στο μηχανογραφικό.

Για το μέλλον μας μιλάμε... ειδικά αν δεν περάσεις και στην πόλη σου. :T:

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Εμάς, μας δίνουν κάθε χρόνο κάτι χαρτιά για να συμπληρώσουμε την αξιολόγηση μας προς τον καθηγητή (αν ήταν εντάξει στις υποχρεώσεις του, αν έκανε καλό μάθημα, αν ήταν προσιτός, τυπικός, μεταδοτικός κλπ κλπ).

Δυστυχώς όμως, αυτές οι γνώμες δεν μετράνε και δεν λαμβάνονται υπόψιν από κανέναν. Γίνονται απλά για να λέμε ότι γίνονται -- για τα μάτια του κόσμου εντελώς τυπικά και ουσία μηδέν.

Συγκεκριμένα ο ίδιος ο καθηγητής μας είπε: Βάλτε όσα μείον θέλετε, δεν με επηρεάζουν καθόλου στο αν θα μείνω ή θα φύγω από το ίδρυμα. Η δική μου αξιολόγηση γίνεται με βάση την έρευνα που κάνω στο τμήμα. Αν κάνω καλή δουλειά στην έρευνα, το σύστημα θεωρεί ότι είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. Το αν είμαι καλός ή κακός δάσκαλος, δεν παίζει κανέναν ρόλο. Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις, τότε ναι ίσως παίξει, αλλά γενικά να ξέρετε ότι αυτά που συμπληρώνετε δεν έχουν καμία πρακτική αξία - απλά μπαίνουν στο αρχείο, και διαβάζονται (αν διαβάζονται) μετά από 4 χρόνια. Η αξιολόγηση μου, γίνεται ανά 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Στην Γερμανία και Ελβετία απο όσο ξέρω, τα PhD είναι έμμισθα, δηλαδή σε πληρώνουν αντί να πληρώνεις. Στην Αγγλία ξέρει κανείς τι παίζει;

Νομίζω πως όταν κάνεις διδακτορικό πάντα πληρώνεσαι (ή τουλάχιστον δεν δίνεις κάτι) εφόσον παράλληλα διδάσκεις (ή είσαι βοηθός καθηγητή κλτ)

Όσο για τα ranking καλά τα είπες απλά να προσθέσω ένα ακόμα, το arwu(το οποίο έχει πανεπιστήμια από όλο τον κόσμο αλλα οπως και του Reuters έχει λίγο περίεργα classifications) και τα ranking των US news για αμερικανικά.

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

πανέα, στο διδακτορικό ή σε πληρώνουν ή δεν σε πληρώνουν, να πληρώσεις εσύ δεν έχω ακούσει ποτέ. Σε αρκετά στο εξωτερικό σε πληρώνουν (όχι πολλά λεφτά βέβαια), στην ελλάδα φυσικά δεν πληρώνει κανείς. Οπότε, διδακτορικό μόνο στο εξωτερικό. Είναι επίπονη διαδικασία βέβαια γιατί θες μ.ο. 4 χρόνια και πρέπει να ζήσεις με τα λίγα που θα σου δίνουν, αφού δεν θα υπάρχει χρόνος για άλλη δουλειά. Εκτος άμα έχεις και λεφτά στην άκρη.

Και εγώ το σκέφτομαι για ακαδημαική καριέρα, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω ούτε τους βαθμούς ούτε τη θέληση. Σε κανα χρόνο που το βλέπω να τελειώνω το ψήνω για μεταπτυχιακό εξωτερικό με πρώτες επιλογές Ολλανδία, Αγγλία, Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic, ίσως και όχι, αλλά νομίζω ότι πλέον έτσι όπως έχουν τα πράγματα μια αποκατάσταση (αν μπορείς να το πεις έτσι, καλύτερα επιτυχία μετά από αίμα και ιδρώτα) είναι η Ακαδημαϊκή καριέρα. Εσείς τί λέτε; Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα φας 10 χρόνια σε σπουδές και χωρίς δουλειά ίσως.

Ειδικά τώρα παρατηρώ ότι στη χώρα φεύγουν τα γηρατειά απ' τις θέσεις καθηγητών. Τα ξένα πανεπιστήμια δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, αν δείτε πόσοι Έλληνες νέοι διδάσκουν στα ξένα...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic, ίσως και όχι, αλλά νομίζω ότι πλέον έτσι όπως έχουν τα πράγματα μια αποκατάσταση (αν μπορείς να το πεις έτσι, καλύτερα επιτυχία μετά από αίμα και ιδρώτα) είναι η Ακαδημαϊκή καριέρα. Εσείς τί λέτε; Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα φας 10 χρόνια σε σπουδές και χωρίς δουλειά ίσως.

Ειδικά τώρα παρατηρώ ότι στη χώρα φεύγουν τα γηρατειά απ' τις θέσεις καθηγητών. Τα ξένα πανεπιστήμια δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, αν δείτε πόσοι Έλληνες νέοι διδάσκουν στα ξένα...

Δεν είναι μόνο τα 10 χρόνια σπουδών (και ανάλογα με τον τομέα παραπάνω), πρέπει να είσαι καλός στο να διδάσκεις και στο να κάνεις έρευνα στον τομέα σου, άμα έχεις θέμα σε ένα από τα δυο είναι δύσκολο να κάνεις τέτοια καριέρα γιατί και διδακτορικό να πάρεις δεν θα μπορείς να γίνεις καθηγητής κάπου (στο εξωτερικό κάνουν ετήσια αξιολόγηση που μετράει και ρωτάνε όλους τους φοιτητές).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα 10 χρόνια σπουδών (και ανάλογα με τον τομέα παραπάνω), πρέπει να είσαι καλός στο να διδάσκεις και στο να κάνεις έρευνα στον τομέα σου, άμα έχεις θέμα σε ένα από τα δυο είναι δύσκολο να κάνεις τέτοια καριέρα γιατί και διδακτορικό να πάρεις δεν θα μπορείς να γίνεις καθηγητής κάπου (στο εξωτερικό κάνουν ετήσια αξιολόγηση που μετράει και ρωτάνε όλους τους φοιτητές).

Αυτά είναι αυτονόητα ρε συ, πρέπει να είσαι καλός επιστήμονας και δάσκαλος μαζί. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε ένα απ' τα δύο, αλλά έχω δει καθηγητές άριστους και στα δυο.

Αυτά που λες και άλλα πολλά... πρέπει να είναι αυστηρά τα κριτήρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα ο ίδιος ο καθηγητής μας είπε: Βάλτε όσα μείον θέλετε, δεν με επηρεάζουν καθόλου στο αν θα μείνω ή θα φύγω από το ίδρυμα. Η δική μου αξιολόγηση γίνεται με βάση την έρευνα που κάνω στο τμήμα. Αν κάνω καλή δουλειά στην έρευνα, το σύστημα θεωρεί ότι είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. Το αν είμαι καλός ή κακός δάσκαλος, δεν παίζει κανέναν ρόλο. Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις, τότε ναι ίσως παίξει, αλλά γενικά να ξέρετε ότι αυτά που συμπληρώνετε δεν έχουν καμία πρακτική αξία - απλά μπαίνουν στο αρχείο, και διαβάζονται (αν διαβάζονται) μετά από 4 χρόνια. Η αξιολόγηση μου, γίνεται ανά 4 χρόνια.

Είναι συζητήσιμο κατά πόσο τα κριτήρια της αξιολόγησης είναι επαρκή και αξιοκρατικά.

Link to comment
Share on other sites

Guys τώρα που κοιτάζω σε διάφορα Universities στο UK, σε όλα θέλει να πληρώσεις fees για να κάνεις PhD. Μέχρι στιγμής είδα στα Imperial και York.

Υπάρχει μία μερική υποτροφία ~13.000 λίρες τον χρόνο, αλλά εκτός του ότι είναι ψίχουλα και δεν φτάνουν με τίποτα, δεν τα παίρνουν όλοι, αλλά μόνο όσοι πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guys τώρα που κοιτάζω σε διάφορα Universities στο UK, σε όλα θέλει να πληρώσεις fees για να κάνεις PhD. Μέχρι στιγμής είδα στα Imperial και York.

Υπάρχει μία μερική υποτροφία ~13.000 λίρες τον χρόνο, αλλά εκτός του ότι είναι ψίχουλα και δεν φτάνουν με τίποτα, δεν τα παίρνουν όλοι, αλλά μόνο όσοι πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

PhD Opportunities

Δεν είναι για τον τομέα σου αλλά εικάζω πως είναι το ίδιο αφου μιλάμε για το ίδιο πανεπιστήμιο. Επίσης γνωρίζω έναν καθηγητή που έχει σπουδάσει comp sci στο imperial (BS & PhD) και δουλεύει εκεί τώρα άρα θα τον ρωτήσω κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.