Jump to content



Αναβαθμιση,αποριες και προβληματα


oWs

Recommended Posts

Γεια σας,καλως σας βρηκα και συγχαρητηρια για την ωραια κοινοτητα που εχετε φτιαξει.

Το συστημα μου ειναι αυτο

intel quad 6600 3.00 mhz socket 775

motherboard asus p5e x38

ram DDR2 4gb team group xtreem dark 1066

Ati radeon 3870 εχω δυο σε crossfire

θελω να κανω αναβαθμιση στην καρτα γραφικων γιατι ο υπολογιστης ζοριζεται με τα νεα παιχνιδια,

θα ηθελα να ρωτησω εαν θα εχω bottleneck καπως ετσι νομιζω λεγεται επειδη εχω παλιο επεξεργαστη.

σκεφτομαι να αγορασω την ατι 6970 η την 6950 λετε να υπαρχει προβλημα?θα δω διαφορα στην αποδοση?

επισης η μητρικη καρτα μου παιρνει pci express 2.0 ενω οι καρτες που αναφερω γραφουν 2.1 θα μπορω να τις χρησιμοποιησω και εαν ναι θα εχουν λιγοτερη αποδοση?

στο συγκεκριμενο συστημα θελω να παρω και εναν σκληρο sata 3 ειναι συμβατος με την motherboard?

και κατι τελευταιο τον επεξεργαστη τον εχω παει στα 3.0 χωρις να πειραξω καθολου το voltage,για να τον παω παραπανω πρπεει να το ανεβασω και εαν ναι ποσο?(ειμαι ασχετος σε θεμετα Overclocking,θυμαμαι οτι οι συγκεκριμενοι επεξεργαστες μπορουν να ανεβουν αρκετα ψηλοτερα)

ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες...

Σε τι ανάλυση παίζεις;

Το CPU που έχεις στα 3+ GHz μια χαρά κρατά ακόμα...

Θέμα συμβατότητας στα sata 3 και pci express δεν θα έχεις, απλά δεν θα πιάνεις τις θεωρητικά μέγιστες ταχύτητες τους, στις κάρτες δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά στον σκληρό δεν αξίζει να πληρώσεις τα παραπάνω χρήματα.

Θα ήταν καλύτερα να πάρεις έναν μικρό SSD (60-80 GB) και μία κάρτα σαν την ΑΤΙ 6870/6950 ή αντίστοιχη της nVidia.

Ναι, με τις παραπάνω προσθήκες θα δεις αρκετή διαφορά σε σχέση με τώρα, και μην ξεχνάς ότι με την προσθήκη ακόμα 4GB μνήμης είναι η τελευταία αναβάθμιση που μπορείς/αξίζει να κάνεις στο socket που είσαι...

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας, καλως ηλθες!

δεν αναφερεις σε τι οθονη παιζεις και ποσα εισαι διατεθειμενος να ριξεις σε καρτα!

η 6950 ειναι η φθηνοτερη που σε καλυπτει σε ολα! απο εκει και πανω εξαρταται απο σενα!!

ουτε με το Pci, ουτε με τις SATA θα εχεις προβλημα γιατι ειναι συμβατα προς τα πισω, και οι καρτες και οι δισκοι!

τον επεξεργαστη σου καλο ειναι να δοκιμασεις να τον πας οσο πιο ψηλα παει χωρις αυξηση του voltage. για αρχη!! και μετα βλεπουμε!! τον εχεις παει παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου

η οθονη μου ειναι 24 θα ηθελα να παιζω σε αναλυση 1900 x 1080 αλλα δεν με χαλαει και πιο κατω αρκει να τρεχει το παιχνιδι ικανοποιητικα.

εχω ενα σκληρο δισκο σαμσουνγκ και θα ηθελα να τον αντικαταστησω γιατι μου φαινεται αργος,σκεφτομουν να αγορασω αυτον εδω Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata III) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr

δεν αξιζει λες?

επισης για μνημες εχεις να προτεινεις καμια καλη στο σοκετ που ειμαι γιατι εψαξα και δεν βρηκα κατι καλο σε σχεση τιμη αποδοσης.

Η 6970 ειναι καλυτερη απο την 6950 αξιζει τα παραπανω χρηματα?

οχι μετα απο 3080+ καπου εκει εαν θυμαμαι καλα εχω μπλε οθονες.

για καρτα μπορω να δωσω μεχρι και 350 ευρω,θελω να μου κρατησει το πι σι για 2-3 χρονια ακομα και μετα να αγορασω καινουργιο,εαν δεν εχουμε το ΔΝΤ ακομα φυσικα :D

Link to comment
Share on other sites

εγω παιζω με την 5850 σε 1080p και τρεχουν ολα τα παιχνιδια πολυ καλα! η σειρα 6900 εχει καλυτερη αποδοση μεν αλλα και καλυτερο tesselation. οποτε εκει θα δεις τις μεγαλυτερες διαφορες! πιστευω οτι με μια 6950 2gb θα περασει πολυς καιρος μεχρι να χρειαστει να ξαναλλαξεις καρτα! αν αξιζει η διαφορα με την 6970? να σου απαντησουν οσοι εχουν, δεν μπορω να σου πω..!!! εγω παντως θα εβαζα 1 6950 + 1 SSD..!

για να περασουμε ετσι, και στο θεμα "δισκος"! εξαρταται απο ποιον samsung εχεις? αν εχεις τον spinpoint F1, που ειναι ο ποιο γρηγορος SATA II δισκος, δεν θα δεις διαφορες, γιατι πολυ απλα, ο WD sata III πρεπει να συνδεθει και σε θυρα Sata III στη μητρικη σου! εχεις μητρικη με sata III?

μνημες, αστες οπως εισαι, δεν αξιζει να ασχολεισαι και πολυ με τετοιες πλατφορμες πλεον....!

αν μετα τα 3,080 εχεις μπλε οθονες, σημαινει οτι κατι βρισκει ταβανι εκει. η ο επεξεργαστης ή μπορει και οι μνημες! βαλε ενα κλικ ρευμα παραπανω και ξαναπροσπαθησε.

παντως, καλυτερα να σε καθοδηγησουν οσοι εχουν παρομοιο set up με το δικο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Με τους ssd δεν εχω ασχοληθει,αν μπορεις και εχεις χρονο μπορεις να μου πεις εαν υπαρχουν πιο φτηνοι απο 200 ευρω γιατι ειδα τιμη και τρελαθηκα :).σε αυτον το δισκο περνας λειτουργικο και παιχνιδια?εχει πολλη μεγαλη διαφορα?

αυτος ειναι ο σκληρος που εχω 500GB 3.5" HDD Spinpoint T166 SATA - HD501LJ - 3.5 SATA HDD - Hard Disk Drive | SAMSUNG

ειμαστε σιγουροι οτι ο επεξεργαστης που εχω δεν θα κρατησει πισω την καρτα γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

SSD Εσωτερικοί Σκληροί Δίσκοι (Τεχνολογία: SSD) | Skroutz.gr

ειναι οτι πιο γρηγορο σε δισκους! αλλα επειδη το κοστος ειναι ακομα αρκετα υψηλο, χρησιμοποιουνται κυριως για λειτουργικο και καποια σοβαρα προγραμματα που χρειαζονται ταχυτητα. τα παιχνιδια επειδη πιανουν αρκετο χωρο πλεον..., καλυτερα να μπαινουν σε κλασσικο σκληρο δισκο!

ο δικος σου εχει σχεδον τη μιση ταχυτητα ενος Spinpoint F3...! παιζει απο 45-83mb/s εναντι 80-140mb/s........, καταλαβαινεις τη διαφορα? φαντασου εναν SSD των 200-250mb/s, συν του οτι οι SSD εχουν σχεδον μηδενικο access time! τεσπα, αν θελεις να μαθεις περι SSD μπορεις να διαβασεις wikipedia.

οσο για τον επεξεργαστη, αν μπορουσες να τον πας στα 3,5-3,6ghz θα ηταν μεγαλη ανασα για την καρτα και για τα παιχνιδια που ως γνωστον ειναι ghzοφαγα!!! αλλα κι ενας πιο γρηγορος δισκος θα βοηθουσε στα φορτωματα του παιχνιδιου!

τι ψυκτρα εχεις επανω? την εργοστασιακη? γιατι δεν πας μακρια με αυτην!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια scythe αλλα δεν θυμαμαι ποια ειναι την ειχα παρει πριν 4 χρονια γυρω στα 33 ευρω.θα δοκιμασω αυριο τον τον παω παραπανω εχει μαζεψει και σκονη μεσα ο υπολογιστης ισως να φταιει και αυτο.

Θα διαβασω για ssd,μου φαινονται πολυ καλη λυση αν και κοστιζουν.

μια τελευταια ερωτηση η 6950 2gb οποια εταιρια και αν διαλεξεις ειναι ιδια? πχ ασους saphire κτλ?

συγνωμη εαν σε κουρασα με ολες αυτες τις ερωτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι με το μαμα συστημα ψυξης της ATI-AMD, ναι ειναι ιδιες. απο εκει και περα υπαρχουν εκδοσεις που ειναι overclocked απο διαφορες εταιριες, με αλλα υλικα καλυτερα συνηθως.., αλλα κοστιζουν και ακριβοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μπορει να μου πει καποιος εαν αυτοi οι σκληροι δισκοι ειναι καλοι?

OCZ Vertex 2 Series MLC - Σκληρός δίσκος SSD - 40 GB - SATA | Multirama

Corsair Force Series 60GB SSD w/Bracket (2.5", Sata II, CSSD-F60GB2-BRKT-A) - Solid State Drives - plaisio.gr

ειναι οι πιο φτηνοι που βρηκα,με εναν απο τους δυο και μια νεα καρτα γραφικων θα δω διαφορα?

επισης τι διαφορα εχει αυτη Sapphire Radeon HD 6970 Full - Κάρτα γραφικών - ATI Radeon HD 6970 - 2 GB | Multirama

με την απλη 6970,γιατι απο το site ιδιες μοιαζουν

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αυτη η 6970 που δειχνεις ειναι αυτη που λεμε "reference", δλδ η εργοστασιακη ψυκτρα της AMD-ATI.

VGA :: ATI Radeon HD6970 OC 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Gigabyte) - Visionstudio.gr

αυτη ειναι με "aftermarket" ψυκτρα, η συγκεκριμενη της Gigabyte, και overclocked!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.