Jump to content



Αγορά macbook απο Αμερική και Δασμοί


apostglen46

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω μια φίλη στην αμερική η οποία προτίθεται να μου αγοράσει απο το αμερικάνικο apple store ένα macbook pro.

Το concept είναι να το παραλάβει και να το στείλει (με κάποιο τρόπο) Ελλάδα.

κανονικά θα το έφερνε αυτή αλλα κάτι προέκυψε και δεν μπορεί (#@$%@#%@# - σνιφ κλαψ λυγμ κτλπ..)

Το ποσό αγοράς είναι γύρω στα 2500 $..

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι μια υποψήφια λύση..

Μπα δεν το λέω σιγουρα μια σκέψη ήταν, αλλα και πάλι τι θα σου πουν? Πες ότι το ξέχασες σε ένα επιχειρηματικό ταξίδι και στο έστειλαν (βάλε μέσα και διάφορα έγγραφα)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με τις ισοτιμίες 2.500$ είναι περίπου 1700-1800 ευρώ.

Αν βάλεις και τα μεταφορικά μήπως συμφέρει καλύτερα να το πάρεις από εδώ ;;;;

(ανάλογα με το μοντέλο βέβαια, μια σκέψη κάνω... :getlost: )

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με τις ισοτιμίες 2.500$ είναι περίπου 1700-1800 ευρώ.

Αν βάλεις και τα μεταφορικά μήπως συμφέρει καλύτερα να το πάρεις από εδώ ;;;;

(ανάλογα με το μοντέλο βέβαια, μια σκέψη κάνω... :getlost: )

το μοντελο που λεει ο φιλος (αν ειναι το 15αρι) ειναι από τα top of the line αρα στο ελλαντα δεν νομίζω να ειναι κοντα στα 2000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με τις ισοτιμίες 2.500$ είναι περίπου 1700-1800 ευρώ.

Αν βάλεις και τα μεταφορικά μήπως συμφέρει καλύτερα να το πάρεις από εδώ ;;;;

(ανάλογα με το μοντέλο βέβαια, μια σκέψη κάνω... :getlost: )

Με την καμια. Τα mac εδω εχουν πιο πολλα ευρω απ' οτι εχουν στην αμερικη δολλαρια. Δλδ δεν ισχυει ουτε καν το $=€, ισχυει $>€ !

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μιλάμε για διαφορά 850 ευρώ χωρίς δασμούς για να το φέρεις στην χώρα.Εκεί έχει 1750 ευρώ εδω 2.339,00 + high resolution ματ display 2600 Δηλαδή εάν είναι να πληρώσω 150 ευρώ μεταφορικά δεν με πειράζει, αλλά αν περάσει τελωνείο την κάτσαμε την βάρκα

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να περιμένεις να έρθει?

το κόλπο "gift" νομίζω πως έχει λήξει απο καιρό.

αν το φέρεις με FEDEX UPS το τελωνείο είναι δεδομένο με το airmail ίσως να την γλυτώσεις.

καλή τύχη πάντως

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πατέντα αλλά άμα το στείλει με DHL next day delivery (πανάκριβο I know) και το έχει μέσα σε μια καλή τσάντα για λαπτοπ με διάφορα έγραφα που θα φαίνεται ότι είναι απο επιχείρηση (+ άμα μπορεί η φίλη του να το ανοίξει να βάλει και κάνα κωδικό για την είσοδο, αρχεία, πρόγραμματα της πλάκας) θα τους πει, παιδιά δείτε και μόνοι σας δικό μου είναι και ξέχασα το χαρτοφύλακα μου σε μια συνάντηση και μου το έστειλαν. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μιλάμε για διαφορά 850 ευρώ χωρίς δασμούς για να το φέρεις στην χώρα.Εκεί έχει 1750 ευρώ εδω 2.339,00 + high resolution ματ display 2600 Δηλαδή εάν είναι να πληρώσω 150 ευρώ μεταφορικά δεν με πειράζει, αλλά αν περάσει τελωνείο την κάτσαμε την βάρκα

Αν λες το 15άρι MBP του 2011 (με i7 2GHz) με την extra matte οθόνη από Γερμανία βγαίνει ~1900€.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με το συμπαθειο,ειστε με τα καλα σας?

Βλεπετε που η νομοθεσια για την φοροδιαφυγη γινεται ολο κι αυστηροτερη,ανοιγετε τετοια κουβεντα και πετατε τετοιες ιδεες εδΩ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με το συμπαθειο,ειστε με τα καλα σας?

Βλεπετε που η νομοθεσια για την φοροδιαφυγη γινεται ολο κι αυστηροτερη,ανοιγετε τετοια κουβεντα και πετατε τετοιες ιδεες εδΩ?

Τσάκονα , συγνώμη και έχεις δίκιο , αλλα δεν καταδέχομαι να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου σε αυτό το κράτος , οπότε ψάχνω να βρω την βολικότερη λύση .. εάν πιστεύεις οτι το θέμα είναι ακατάλληλο τότε σε παρακαλώ να το κλειδώσεις , δεν θέλω να γίνω βάρος στο forum.. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πατέντα αλλά άμα το στείλει με DHL next day delivery (πανάκριβο I know) και το έχει μέσα σε μια καλή τσάντα για λαπτοπ με διάφορα έγραφα που θα φαίνεται ότι είναι απο επιχείρηση (+ άμα μπορεί η φίλη του να το ανοίξει να βάλει και κάνα κωδικό για την είσοδο, αρχεία, πρόγραμματα της πλάκας) θα τους πει, παιδιά δείτε και μόνοι σας δικό μου είναι και ξέχασα το χαρτοφύλακα μου σε μια συνάντηση και μου το έστειλαν. :hehe:

Περικλή εάν ήμουν στην θέση της θα το έκανα , αλλα δεν νομίζω πως το μυαλό της φτάνει εκεί.. Θα φάει ενα segmentation fault / bus error και στο τέλος θα αρνηθεί κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Θα προσφερόμουν εγώ να το φορτώσω στον πάτερα μου που θα έρθει μαζί μου τον Αύγουστο αλλά θα γυρίσει φορτωμένος με iPad και διάφορα άλλα κοκοψονια :p

(εκτός και αν έχεις υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

χαχα ευχαριστώ Περικλή , να είσαι καλά αλλα είναι κάτι που θα πρέπει να λυθεί σύντομα..

[MENTION=2414]gaig[/MENTION] αυτό ηταν το αρχικό σχέδιο αλλά ναυάγησε

βέβαια μου είπε η θεία μου οτι κάτι μια φίλη της που είναι στο Αμέρικα θα γυρίσει όπου να 'ναι , οπότε είδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.