Jump to content



Windows σε γραφείο και license


kazabubu

Recommended Posts

Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορώ να περάσω σε υπολογιστή που βρίσκεται σε δικηγορικό γραφείο τα windows που δικαιούμαι απο το πανεπιστήμιο σαν φοιτητής? Η σε κάποιο πιθανό έλεγχο θα υπάρχει πρόβλημα? Δηλαδή υπάρχουν διαφορές στις licenses και που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτές ή μόνο αν είναι αυθεντικά έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς.

Αφού έχεις το δικαίωμα (ως φοιτητής) να τα κατεβάσεις δεν παίζει κανένα ρόλο το που θα είναι εγκατεστημένος ο υπολογιστής (σε γραφείο ή στο σπίτι σου).

Link to comment
Share on other sites

Η ανησυχία μου είναι μήπως υπάρχει πρόβλημα για το γραφείο. Κάπου είχα ακούσει (αλλά δεν ξέρω ούτε αν ισχύει ούτε αν όντως ελεγχεται) ότι αν έχεις πειρατικό λογισμικό σε γραφείο μπορεί με ελεγχο να σε βάλουν να πληρωσεις πρόστιμο.

Οπότε τι παίζει με αυτόν το υποτιθέμενο ελεγχο ρωτάω και αν υπάρχει συγκεκριμένο ειδος license που μπορεί να έχουν τα pc για επαγγελματική χρηση. Οχι για εμενα.

(Τσάμπα τα σκέφτομαι και αγχώνομαι?)

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι μπορείς (Κανονικά..)

reference1

reference2

reference3,

γιατί στο γραφείο, θεωρείται commercial use.. τώρα το αν θα σε ελέγξουν.. και το κυριότερο αν τους πείσεις ότι είναι γνήσιο(που και πάλι είναι παράνομη η χρήση τους σε τέτοιο περιβάλλον..) "είναι άλλου παπά ευαγγέλιο"..

Link to comment
Share on other sites

Η ανησυχία μου είναι μήπως υπάρχει πρόβλημα για το γραφείο. Κάπου είχα ακούσει (αλλά δεν ξέρω ούτε αν ισχύει ούτε αν όντως ελεγχεται) ότι αν έχεις πειρατικό λογισμικό σε γραφείο μπορεί με ελεγχο να σε βάλουν να πληρωσεις πρόστιμο.

Οπότε τι παίζει με αυτόν το υποτιθέμενο ελεγχο ρωτάω και αν υπάρχει συγκεκριμένο ειδος license που μπορεί να έχουν τα pc για επαγγελματική χρηση. Οχι για εμενα.

(Τσάμπα τα σκέφτομαι και αγχώνομαι?)

Κάτσε να τα πάρουμε ένα-ένα.

1) Στο πρώτο post κάνεις λόγο για windows που δικαιούσαι ως φοιτητής....

Αν πράγματι δικαιούσαι τέτοια windows και έχεις την δυνατότητα να τα κατεβάσεις (δωρεάν πάντα) τότε δεν πρόκειται για πειρατικό λογισμικό. Πρόκειται για γνήσια Windows. Εξυπακούεται βέβαια ότι μπορείς να τα ενεργοποιήσεις και να τα έχεις ενημερωμένα πάντα με τις τελευταίες ενημερώσεις (windows update).

2) Την MS την ενδιαφέρει η ιδιότητά σου ως φοιτητής (για να σου δώσει το product key που δικαιούσαι).

Με ποιό τρόπο θα καταλάβει αν εσύ τα έχεις στο σπίτι σου ή στο γραφείο ή στο internet cafe σου;

ΥΓ. Δεν τα έχω ψάξει αυτά τα Windows (τα free μέσω MSDN) γιατί δεν είμαι φοιτητής αλλά οπωσδήποτε θα έχουν κάποιους περιορισμούς που θα αποκλείουν την επαγγελματική χρήση. Οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Για αυθεντικά windows μιλάω αλλά το ενδεχόμενο να με ελέγξει η microsoft δεν το πολύφαντάζομαι..

Απλά είχα ακούσει για πρόβλημα με τα πειράτικα και το μυαλό μου πήγαινε στο license γι'αυτο το εθεσα έτσι και σας μπέρδεψα.Αυτό που λέει ο alexkhr όμως παιζει σαν έλεγχος σε γραφείο και είναι και πολύ πιο λογικο! άρα δεν μπορώ να τα βάλω

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα σε ελέγξει η Microsoft... αλλά το ΣΔΟΕ με τα εργαλεια που του έχει δώσει η BSA.

Στην εποχή που ζούμε δεν είναι και τόσο δύσκολο να έρθει έλεγχος. Για παράδειγμα ακόμα και περαίωση να μην δέχτηκες να πληρώσεις φέτος, αλλά να πας με τα βιβλία, πιθανότατα θα εμφανιστούν ένα πρωί...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

O papatsonis παρέθεσε τα πλέον σωστά link, τα οποία αρκούν για να πάρεις την απάντησή σου. Το MSDNAA license δεν μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση σε δικηγορικό γραφείο ούτε και οπουδήποτε αλλού, με λίγα λόγια απαγορεύεται ακόμη και να το δωρίσεις σε ένα φίλο σου για να το κάνει εγκατάσταση σπίτι του.

Όταν κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό, πατάς και Accept στους όρους της άδειας χρήσης μέσα στου οποίους συμφωνείς μεταξύ άλλων ότι:

1. Restrictions. You may not use the software:

for commercial purposes;

2. By using the software, you accept these terms. If you do not accept them, do not use the software

"you" means EITHER

a department of an educational institution offering courses in Science, Technology, Engineering and Math ("STEM"), OR

an organization that shares students, faculty, or facilities with such departments or is operated for the purpose of helping such departments train students

Και με κοινή λογική να το πάρεις: Σου λέει η MS, είσαι φοιτητόνι πάρτα τζάμπα να κάνεις τη δουλειά σου, εργασίες κτλ. Είσαι επιχείρηση θα τα πλερώκεις, γιατί είναι commercial use κοινώς βγάζεις φράγκα και το λογισμικό μου σε βοηθάει να τα βγάλεις τα φράγκα. Οπότε είναι λογικό ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις MSDNAA άδεια οπουδήποτε αλλού εκτός από φοιτητική χρήση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.