Jump to content



Case για 24 δίσκους


unstoppable

Recommended Posts

Αυτή την στιγμή έχω έναν fileserver με 13 δίσκους 1ΤΒ σε ένα CoolerMaster ATCS 840. Σκέφτομαι την αγορά ενός Intel RES2SV240 expander για να δώσει την δυνατότητα στον Adaptec 5805 μου να πάρει άλλους 16 δίσκους. Το πρόβλημα είναι στο κουτί, δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάπου φτηνά το Norco RPC-4224 στην Ευρώπη οπότε γνωρίζετε κάποιο που να παίρνει 24 δίσκους σε λογική τιμή(max 300€)? Αλλιώς ίσως θα πρέπει να σκεφτώ την λύση της κατασκευής ενός custom από το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Nτινο εγω θα σου προτεινα ειτε να χτυπησεις αλλο ενα 840

να το βαλεις διπλα κολλητα βιδωμενα και τα δυο πανω σε μια ενιαια τροχηλατη βαση

(το δευτερο φυσικα θα αποχωριστει το mb tray του ωστε να εχεις προσβαση απο το δεξι του panel

και θα αποκτησει δυο μεγαλα 3,5 φατνια εσωτερικα για τους δισκους

εναλλακτικα κοιτας και κατι τετοιο εαν τα θελεις ολα σε ενα

με μερικα spare hdd brackets φυσικα

(σιγουρα συμφερει περισοτερο απο το να το φτιαξεις μονο σου, εαν συνυπολογισεις κοψιματα, υλικο, βιδες, διακοπτες, mb tray, ροδακια κτλ)

εναλλακτικα πας σε λυση stretched 840 ειτε βασισμενος σε ενα ακομα 840 ειτε from scratch

εναλλακτικα πας σε 12x2tb οποτε τα χωρας και σε πιο mainstream cases..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διευκολύνεις τον εαυτό σου, εν πρώτοις, αντικαθιστώντας τους δίσκους 1ΤΒ με άλλους χωρητικότητας 2ΤΒ; Έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τους αφενός, θα έχεις δράσει προληπτικά αφετέρου, καθώς αυτή η διαδικασία προσθήκης νέων δίσκων ενόσω αυξάνονται οι ανάγκες αποθήκευσης αναγκαστικά θα βρει κάπου "πάτο"...

Μπορεί να χρειαστείς και άλλο τροφοδοτικό, ενδεχομένως, αν αυξήσεις τόσο δραστικά τους δίσκους στο σύστημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δεν είναι εύκολο να πουλήσω 12 δίσκους η λύση για την αλλαγή όλων σε 2ΤΒ δεν είναι η καλύτερη οικονομικά, αλλά πράγματι είναι η πιο εύκολα υλοποιήσιμη.

Για την κατασκευή δεν με ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα αφού το σύστημα είναι στο πατάρι. Δεν έχω υπολογίσει το κόστος(μιας και δεν έχω σκεφτεί καν την κατασκευή στο μυαλό μου) αλλά δεν πιστεύω να είναι υψηλό. M/b tray έχω ήδη, μόνο το κόστος των υλικών θα έχω πρακτικά, κοψίματα θα γίνουν όλα από μένα και βάψιμο δεν θα γίνει.

Το UFO θέλει δουλίτσα και αυτό για να έρθει εκεί που το θέλω και δεν είναι και φτηνό.

Το stretched 840 δεν δείχνει άσχημη επιλογή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την τελευταια προταση...

Νομιζω η καλυτερη λυση ειναι διαρκης ανανεωση των δισκων με μεγαλυτερους καθε ~1-1.5 χρονο. Ετσι δεν στερυεις ποτε απο χωρο, ουτε χρειαζεσαι expanders/εξωτικα κουτια/τρελα power supplies κλπ, και μενεις και στην αιχμη της τεχνολογιας, κατι που μπορει αν μη σε ενδιαφερει για τη χρηση σου απο πλευρας επιδοσεων (δε σε χαλαει ομως...) αλλα ταυτοχρονα συνεπαγεται ανανεωση της 3ετους εγγυησης, και ευκολια αντικαταστασης οποιου δισκου χαλασει με ομοιου. Και τα 2 αυτα τα θεωρω πολυ σημαντικα για τη χρηση σου...

Οποτε διαλεγεις καθε φορα το 3ο μοντελο που κατα κανονα εχει τον καλυτερη λογο σε χωριτηκοτητα/ευρω και αναβαθμιζεις σε αυτο. Δηλαδη σημερα τους 2tb, σε 1.5 χρονο πιθανοτατα τους αλλαζεις με 3tb... δεν ειανι κακη 50% αυξηση καθε 1.5 χρονο πχ...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειδα το τελευταιο σου μυνημα, αν δε σε ενδιαφερει η εμφανηση και ειανι στο παταρι οπως λες κλπ, τοτε μια απλη και οικονομικη λυση ειναι να παιρνεις καθε 4 δισκους και ενα τετοιο :

CoolerMaster HDD Module STB-3T4-E3-GP - Case Accessories - plaisio.gr

και να τα stack-αρεις οπως θες ή να ειναι χυμα...λιγοτερο απο 5 ευρω ανα δισκο σου βγαινει, και εχουν και μια υποτιπωδη ψυξη αν θες να δωσεις ρευμα και στο ανεμιστηρακι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω έναν fileserver με 13 δίσκους 1ΤΒ σε ένα CoolerMaster ATCS 840. Σκέφτομαι την αγορά ενός Intel RES2SV240 expander για να δώσει την δυνατότητα στον Adaptec 5805 μου να πάρει άλλους 16 δίσκους. Το πρόβλημα είναι στο κουτί, δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάπου φτηνά το Norco RPC-4224 στην Ευρώπη οπότε γνωρίζετε κάποιο που να παίρνει 24 δίσκους σε λογική τιμή(max 300€)? Αλλιώς ίσως θα πρέπει να σκεφτώ την λύση της κατασκευής ενός custom από το μηδέν.

μην το ψαχνεις.. εδω εισαι! case

μερακι να εχεις και αρκετο.. σαρακοτερμιτοκτονο!

Link to comment
Share on other sites

Για την κατασκευή δεν με ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα αφού το σύστημα είναι στο πατάρι.

Ιδιοκατασκευή με ένα τελάρο (λαϊκής) όπου φτιάχνεις χωρίσματα στα οποία οι δίσκοι θα μπαίνουν κάθετα, βάζεις πολλούς ανεμιστήρες στα πλάγια (push/pull) να το φυσάνε και είσαι οκ... (δεν κάνω πλάκα)

Κάτι τέτοιο 0133.jpg

Το υλικό είναι μαλακό και εύκολο σε μόντες, τo μετακινείς εύκολα και εξίσου εύκολα αλλάζεις τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι? Οι δίσκοι είναι σε κάποιο RAID?

8 σε hardware raid5 στον adaptec και 4 σε software raid5 με mdadm. Με την αγορά του expander θα πάνε όλοι στον adaptec που προσφέρει καλύτερες επιδόσεις, διαχείριση και αξιόπιστο spindown όταν είναι idle.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλαβαίνω γιατί θες να αποφύγεις την λύση της αλλαγής των δίσκων...

Θα δυσκολευτείς πάντως να βρεις κάποιο έτοιμο κουτί για 24 δίσκους, γιατί κακά τα ψέματα κυρίως είναι κουτιά για rack και στις περισσότερες των περιπτώσεων τα πουλάνε πανάκριβα ή/και με controllers μέσα.

Μάλλον σε ιδιο-κατασκευή θα πας, καθώς ακόμα και cages να πάρεις, για έτοιμο κουτί, 24 δίσκους σίγουρα δεν θα βάλεις...

(και αν υποφέρεις όπως εγώ και από θέματα και θες να είναι σε τάξη και εναρμονισμένα όλα, τότε σίγουρα πρέπει να φτιάξεις κάτι δικό σου :p)

(Προσωπικά βέβαια θα προσπαθούσα να κάνω αλλαγή σε δίσκους 2ΤΒ -> ~σύνολο 14ΤΒ με τον υπάρχον εξοπλισμό, και θα άφηνα για αργότερα τον expander ή ίσως και να αγόραζα απ'ευθείας δεύτερο controller για 2ο μηχάνημα. Μάλλον δεν μου αρέσει η ιδέα 24 δίσκων σε 2-3 RAID πάνω σε ένα controller - προσωπικά γούστα όμως).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.