Jump to content



πωληση λαπτοπ για ανταλλακτικα


unknown

Recommended Posts

καλησπερα,

εχω αυτο το λαπτοπ HP Pavilion dv6397ea Notebook PC - Αντιμετώπιση προβλημάτων & λογισμικό (Ελλάδα - Ελληνικά)

και στα 4 χρονια που το εχω το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα...

ο λογος ειναι οτι υπερθερμανεται και κανει τετοιο θορυβο που ΔΕΝ μπορεις να δουλεψεις..

το εκανα βιδες , το ξεσκονισα (ειχε ελαχιστη σκονη) εβαλα καινουργια παστα στο συστημα ψυξης τα ιδια...

τοτε το ειχα αγορασει 1400 ευρω (μαζι με επεκταση εγγυησης)

θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο μαγαζι που να αγοραζει ανταλλακτικα λαπτοπ ετσι ωστε να μαζεψω 200-300 ευρω .. να βαλω αλλα 100-200 και να παρω ενα καινουργιο να κανω την δουλεια μου..

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λειτουργικό μπορείς να το δώσεις σε κάποιο κατάστημα στο κέντρο ως πλήρες laptop. Πάντως λόγω παλαιότητας και λόγω του ότι τα συγκεκριμένα καταστήματα είναι χειρότερα και από τοκογλύφους, μην περιμένεις πάνω από €100-200 για το μηχάνημά σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

το εκανα βιδες , το ξεσκονισα (ειχε ελαχιστη σκονη) εβαλα καινουργια παστα στο συστημα ψυξης τα ιδια...

Δοκιμασε να βαλεις λιγο λαδακι στο ανεμιστηρα

Link to comment
Share on other sites

πριν κανεις το λαθος και πας να το σκοτωσεις,αν οντως το εχεις καθαρισει και πατανε ολα σωστα,κανε μια και το τελευταιο bios update.Αν συνεχιζει κανε ενα κοπο δες αν απλα ο θορυβος προερχετε απο απο υψηλες στροφες του cooler ή κανει θορυβο εντονο σαν να σκαλωνει καπου

Link to comment
Share on other sites

σήμερα του πέρασα windows 7 (vista είχε πριν) ...

καινούργοι drivers περάστηκαν..

τελευταία έκδοση bios.

ο ανεμιστήρας δεν βρίσκει πουθενά..

αυτό με το λαδάκι δεν το σκέφτηκα αλλά έτσι θα κολλάει η σκόνη πιο εύκολα πάνω του.. οπότε νομίζω θα δουλέψει θετικά(?) προσωρινά.

με ένα απλό browsing (όπως τώρα που γράφω σε chrome) η cpu βαράει 70αρια.. και στα δύσκολα 90+

με κλιματιστικό πάνω από το λαπτοπ όλα αυτά.

όπως το βλέπω υπάρχουν 4 λύσεις.

1) αλλαγή cpu με πιο "αργή" ώστε να ζεσταίνεται λιγότερο

2) εύρεση προγράμματος για underclocking (δεν έχω βρει κανένα που να δουλεύει σε λαπτοπ)

3) εύρεση προγράμματος για ρύθμιση στροφών ανεμιστήρα (το speedfan δεν δουλεύει και δεν έχω βρει κανένα άλλο)

4) hardcore -> εγκατάσταση ποτενσιόμετρου στον ανεμιστήρα, χειροκίνητη ρύθμιση στροφών, όταν βράζει η cpu θα κάνει underclocking μόνη της και θα τελειώνει η υπόθεση.

να σημειώσω οτι το λαπτοπ δεν κολλάει καθόλου, παρόλο που βράζει, η gpu η οποία ψύχεται ΜΑΖΙ με την cpu ΚΑΙ το chipset έχει 45 βάθμους idle.

υπάρχει περίπτωση να έχω ελλατωματική cpu? είναι centrino duo 2.0 ghz.

// επίσης διαπίστωσα τεράστιες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία της cpu .. δηλαδή είναι 60 βαθμοί , ανοιγώ chrome και μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα έχει πάει 70!!!

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται τραγικό αυτός ο επεξεργαστής μετά από αλλαγή πάστας/καθάρισμα και με κλιματιστικό αναμμένο να ζεσταίνεται τόσο πολύ (και με τελείως light χρήση).

Θα σου πρότεινα να ψάξεις να δεις που είναι πο αισθητήρες που διαβάζουν την θερμοκρασία και να τους ρίξεις ένα καθάρισμα γιατί δεν αποκλείεται να έχουν πιάσει τη βρώμα όλου του κόσμου και να δείχουν ό,τι να 'ναι

Link to comment
Share on other sites

Ρε βαλτου λιγο ελαιολαδο και θα δεις,στο δικο μου που ειχε το ιδιο προβλημα του εβαλα λιγο και εστρωσε αμεσως.Για την σκονη που λες δεν παιζει,3 χρονια το εχω ετσι και δεν εχει μαζεψει σχεδον τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.