Jump to content



Πρόβλημα με laser εκτυπωτή..


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Εδώ και αρκετά χρόνια (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι γύρο στα 5) χρησιμοποιώ στη δουλειά μου έναν εκτυπωτή ACU Laser C-900. Πρόκειται για έγχρωμο εκτυπωτή ο οποίος χρησιμοποιείται για την εκτύπωση καταλόγων και τιμοκαταλόγων των προϊόντων της εταιρίας καθώς επίσης και πολλών ετικετών. Αρχικά ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ετικέτες του πλαισίου, τις Q-Connect. Μετά από καιρό διαπίστωσα ότι η ποιότητά τους μειώθηκε κατά πολύ και τις αντικατέστησα με αυτές της εταιρίας Rayfilm τις οποίες και μπορούσα να βρω σε πάρα πολύ καλή τιμή από κάποιο κοντινό μου κατάστημα. Παράλληλα χρησιμοποιούσα και κάποιες αδιάβροχες μεγάλης αντοχής της Avery. Προφανώς και η ποιότητα των τελευταίων δε συγκρίνεται με καμία από τις άλλες που χρησιμοποιούσα, αλλά το κόστος τους ήταν πολύ μεγάλο προκειμένου να τις αντικαταστήσω όλες καθώς χρησιμοποιώ και καταναλώνω πολύ μεγάλο αριθμό σε ετικέτες. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν λίγο καιρό ήταν ότι κάποιες από τις Rayfilm κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης ξεκολλούσαν πάνω από τη σελίδα και κολλούσαν είτε στο τύμπανο του εκτυπωτή είτε σε άλλα μέρη μέσα σε αυτόν.. Η διαδικασία της αποκατάστασής του από μένα ήταν κάθε φορά πολύ επίπονη και πολύ κουραστική.. Το πρόβλημα ήταν σπάνιο οπότε δεν μ είχε ενοχλήσει ιδιαίτερα. Μετά από λίγο καιρό έγινε αρκετά πιο έντονο και αποφάσισα να δοκιμάσω και άλλες μάρκες ετικετών προκειμένου να διαπιστώσω μήπως και έφταιγαν οι ετικέτες ή ο εκτυπωτής. Δοκίμασα τις xerox και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.. Τις δύο τελευταίες μέρες όμως το πρόβλημα του να ξεκολλούν ετικέτες το αντιμετώπισα και με τις Avery και εκεί ήταν που απογοητεύτηκα εντελώς.. Τον καθάρισα, έβαλα νέα σελίδα και πέρα από τ ότι ξεκόλλησαν ξανά κάποιες, υπήρξαν κάποιες άλλες που σκίστηκαν κιόλας.. Προφανώς φταίει ο εκτυπωτής μου.. Έχει αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα στο παρελθόν; Αξίζει ν απευθυνθώ στην Epson για να του κάνουν κάποιο έλεγχο και service ή το κόστος θα είναι τέτοιο όπου θα μπορούσα ν αγοράσω κάποιο νέο laser εκτυπωτή; Αν είναι να πάω σε νέο ποιόν αξιόπιστο και σχετικά οικονομικό προτείνεται; Τέλος τι ετικέτες θα προτείνατε για καθημερινή χρήση; Περιμένω τις απαντήσεις σας το συντομότερο καθώς το ζήτημα είναι φλέγον..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλες τις απαντήσεις και με συγχωρείτε αν κούρασα με το μεγάλο κείμενο.

Φιλικά,

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Θυμασε μηπως σε πιο σημειο ηταν κολημενες οι ετικετες?Ειχαν κολησει δηλαδη σε καποιο ρολλερ η στον φουρνο κλπ?

Οταν σου βγαζει την σελιδα με τις ετικετες ειναι καθολου τσαλακωμενη?Το θεμα με τις ετικετες ειναι οτι αν δεν αποθηκευτουν σωστα για αρκετο καιρο(π.χ. υγρασια,ηλιος κλπ κλπ)χαλαει η ποιοτητα της κολας και λογω της ζεστης που βγαζει το fuser ξεκολανε απο το χαρτι.Επισης οταν ξεκολανε οι ετικετες απο το χαρτι ξεκολανε παντα στο ιδιο σημειο? Π.χ. καπου στην μεση του φυλλου?Δοκιμασε να κανεις εναν πολυ καλο καθαρισμο στο fuser(αν μπορεις και ξερεις να το βγαλεις θα καθαριστει πιο καλα) και δες αν εχει μεινει καποιο υπολειμα απο αλλη ετικετα μεσα στον εκτυπωτη.

Link to comment
Share on other sites

Θυμασε μηπως σε πιο σημειο ηταν κολημενες οι ετικετες?Ειχαν κολησει δηλαδη σε καποιο ρολλερ η στον φουρνο κλπ?

Οταν σου βγαζει την σελιδα με τις ετικετες ειναι καθολου τσαλακωμενη?Το θεμα με τις ετικετες ειναι οτι αν δεν αποθηκευτουν σωστα για αρκετο καιρο(π.χ. υγρασια,ηλιος κλπ κλπ)χαλαει η ποιοτητα της κολας και λογω της ζεστης που βγαζει το fuser ξεκολανε απο το χαρτι.Επισης οταν ξεκολανε οι ετικετες απο το χαρτι ξεκολανε παντα στο ιδιο σημειο? Π.χ. καπου στην μεση του φυλλου?Δοκιμασε να κανεις εναν πολυ καλο καθαρισμο στο fuser(αν μπορεις και ξερεις να το βγαλεις θα καθαριστει πιο καλα) και δες αν εχει μεινει καποιο υπολειμα απο αλλη ετικετα μεσα στον εκτυπωτη.

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ετικέτες κολλάνε στα αρχικά roller τα οποία μπορώ να προσεγγίσω ανοίγοντας το πίσω καπάκι του εκτυπωτή. Στο φούρνο δε μου έχουν κολλήσει ποτέ. Επίσης η σελίδα πολλές φορές μου βγαίνει τσαλακωμένη και όπως λες οι ετικέτες όντως ξεκολλάνε κάπου στη μέση του χαρτιού.. Θα κάνω μια προσπάθεια να τον ξανανοίξω και να τον καθαρίσω μήπως και εντοπίσω κάποιο κομμάτι τ οποίο δεν το χω δει και θα σας πω.. Πάντως το κακό είναι ότι τα αρχικά roller τα οποία αναφέρω είναι πολύ χαμηλά, σχεδόν στη βάση του εκτυπωτή, και δεν γνωρίζω πως ακριβώς θα πρέπει να τ αφαιρέσω προκειμένου να είμαι σίγουρος ότι είναι εντελώς καθαρά. Οπτικά τουλάχιστον έτσι μου δείχνουν.. Όσον αφορά τις ετικέτες τις αποθηκεύω πολύ καλά και συνεπώς δεν τίθεται θέμα για υγρασία ή ήλιο κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω επίσης ότι ένα άλλο σημείο στο οποίο κολλάνε πολλές φορές είναι το Transfer Belt Unit το οποίο φαίνεται και στο link το οποίο παραθέτω..

Epson Aculaser C900/1900 Printer Spares, includes fuser unit, transfer belt

Link to comment
Share on other sites

Το Fuser(που βγαζει τσαλακωμενες τισ σελιδες) οπως και το transfer belt ειναι θεωριτικα "αναλωσιμα",που σημαινει οτι τα αλλαζουμε αν ο εκτυπωτης εχει βγαλει κανα γκαζιλιον εκτυπωσεις.Τα τονερ ειναι αυθεντικα:hmm:?Ρωταω γιατι αν ειναι ξαναγεμισμενα συνηθως αφηνουν τονερ στο Fuser και αυτο ξεραινεται μεσα μπλοκαρωντας το χαρτι.Εξου και το τσαλακωμα μαλλον.Παντως αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να βγαλω το Fuser να το καθαρισω εσωτερικα με ενα spray πιεσμενου αερα(οχι υγρα πανω στο fuser),οπως και τον υπολοιπο εκτυπωτη για να μειωσω τις πιθανοτητες να ειναι εκει το προβλημα.Βασικα αν δεν ξερεις καλο ειναι να μην το κανεις μονος σου γιατι μπορει να προκαλεσεις βλαβη στον εκτυπωτη η ακομα χειροτερα να μην μπορεις να τον ξαναδεσεις:slap:.Ελπιζω να βοηθησα

Φιλικα Χρηστος:)

Link to comment
Share on other sites

Το Fuser(που βγαζει τσαλακωμενες τισ σελιδες) οπως και το transfer belt ειναι θεωριτικα "αναλωσιμα",που σημαινει οτι τα αλλαζουμε αν ο εκτυπωτης εχει βγαλει κανα γκαζιλιον εκτυπωσεις.Τα τονερ ειναι αυθεντικα:hmm:?Ρωταω γιατι αν ειναι ξαναγεμισμενα συνηθως αφηνουν τονερ στο Fuser και αυτο ξεραινεται μεσα μπλοκαρωντας το χαρτι.Εξου και το τσαλακωμα μαλλον.Παντως αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να βγαλω το Fuser να το καθαρισω εσωτερικα με ενα spray πιεσμενου αερα(οχι υγρα πανω στο fuser),οπως και τον υπολοιπο εκτυπωτη για να μειωσω τις πιθανοτητες να ειναι εκει το προβλημα.Βασικα αν δεν ξερεις καλο ειναι να μην το κανεις μονος σου γιατι μπορει να προκαλεσεις βλαβη στον εκτυπωτη η ακομα χειροτερα να μην μπορεις να τον ξαναδεσεις:slap:.Ελπιζω να βοηθησα

Φιλικα Χρηστος:)

Οι εκτυπώσεις που έχει κάνει είναι πάρα πολλές.. Απ ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να λυθεί σε μεγάλο βαθμό και κακά τα ψέματα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω αυτό.. Και αν το κάνω ή απευθυνθώ σε κάποιο ειδικό να το κάνει, θα αξίζει τα λεφτά; ή μου εγγυάται κανείς ότι δε θα αντιμετωπίσω εκ νέου το ίδιο πρόβλημα; Τα τόνερ είναι αυθεντικά.. Τον τελευταίο μήνα αναγόμωσα τα δύο εκ των τριών έγχρωμων καθώς δεν ήξερα αν άξιζε να αγοράσω εκ νέου αυθεντικά και να σκάσω 300€... Μήπως λοιπόν είναι προτιμότερο ν αγοράσω κάποιο καινούργιο; Κι αν ναι, τι προτείνεται ως καλή και αξιόπιστη λύση μέχρι 300 €;

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτυπώσεις που έχει κάνει είναι πάρα πολλές.. Απ ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να λυθεί σε μεγάλο βαθμό και κακά τα ψέματα δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το κάνω αυτό.. Και αν το κάνω ή απευθυνθώ σε κάποιο ειδικό να το κάνει, θα αξίζει τα λεφτά; ή μου εγγυάται κανείς ότι δε θα αντιμετωπίσω εκ νέου το ίδιο πρόβλημα; Τα τόνερ είναι αυθεντικά.. Τον τελευταίο μήνα αναγόμωσα τα δύο εκ των τριών έγχρωμων καθώς δεν ήξερα αν άξιζε να αγοράσω εκ νέου αυθεντικά και να σκάσω 300€... Μήπως λοιπόν είναι προτιμότερο ν αγοράσω κάποιο καινούργιο; Κι αν ναι, τι προτείνεται ως καλή και αξιόπιστη λύση μέχρι 300 €;

Δεν νομιζω να μπορει καποιος να ειναι σιγουρος για την επισκευη περαν του σερβις της εταιριας.Απο θεμα χρηματων η επισκευη λογικα αμα γινει απο το επισημο σερβις φανταζομαι θα στοιχισει αρκετα και αν χρειαστει κατι αλλαγη ακομα περισσοτερο,ενδεικτικα η τιμη του φουρνου σε αντιπροσωπεια ειναι περιπου τα μισα λεφτα του κοστους του εκτυπωτη.Εχεις δει καθολου να εχει τονερ μεσα στα tray του εκτυπωτη?Δοκιμασε να τον καθαρισεις εσωτερικα με λιγο χαρτι και τελος δοκιμασε να εκτυπωσεις μια Α4 κανονικη και οχι με ετικετες για να δεις αμα την τσαλακωνει και αυτη.Το να παρεις καινουριο ειναι παντα η πιο ευκολη και γρηγορη λυση,αμα το εχεις πληρωσει "χρυσο" ομως το μηχανημα πιστευω αξιζει να δοκιμασεις μπας και το φτιαξεις

Φιλικά Χρήστος :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.