Jump to content



Nα αγοράσω την Sony Cyber shot DSC-F717 5MPIXELS?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Σκέφτομαι να αγοράσω την Sony Cyber shot DSC-F717 5MPIXELS.

Την βρήκα 530Ευρο εδώ στο Βόλο. Θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει αυτή η αγορά.? Μήπως έχει βγάλει νέο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά η ερώτηση είναι πολύ σχετική...

Εξαρτάται γιατί πράγμα την θέλεις...

Πάντως τώρα έχει βγεί και η DSC-F828.

Είναι σαφώς καλύτερη από την 717.

Έχεις άλλη μηχανή?

Εγώ όταν πήγα να αγοράσω πριν από 4 μήνες ψηφιακή, μου είχε πάρει τα μυαλά η 828...

(Τελικά πήρα την P10.)

Επειδή γενικότερα μου αρέσει και θέλω να ασχοληθώ με τη φωτογραφία (όχι επαγγελματικά) στην αρχή είπα να πάρω την 828 (λεφτά υπήρχαν παρά το γεγονώς οτι άγγιζε τα 1000 )

Τελικά είπα οτι την ψηφιακή, αφού δεν έχω άλλη, την θέλω να είναι μικρή για να είναι εύχρηση, εύκολη στη μεταφορά και διακριτική (για μερικούς που βουτάνε).

Έτσι θυσίασα τα 8Mpixels της 828 και τα χιλιάδες άλλα καλούδια της (συμπεριλαμβανομένου του Carl Zeiss φακού και του εκπληκτικού της zoom) για τα 5 της P10 της πιο περιoρισμένες της δυνατότητες και το 12x zoom (3X οπτικό και 4Χ ψηφιακό Smart Zoom)

Τελικά αυτή τη στιγμή έχω μια μηχανή που μπορώ να την κουβαλάω μαζί μου όπου και να πάω, (χωράει και στην τσέπη μου) και να βγάλω πολύ πολύ καλές φωτογραφίες. Γενικά είναι μια φωτογραφική μηχανή που συνδυάζει υψηλές επιδόσεις με το πολύ μικρό της μέγεθος.

Βέβαια αν θές κάτι πιο εξεζητημένο πήγαινε για μια εκ των δυο μεγάλων και πιο "επαγγελματικών". 'Ομως αν είναι έτσι τότε μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξεις μια αναλογική...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι στην ίδια κατηγορία με αυτές που προτείνεις αλλα έχω δει φωτογραφίες νυχτερινές και έπαθα πλάκα!!!! τραβάει τέλεια?

Ποια?

Miholta Z1 3Mpixel με 10χ Οπτικό 4χ digital 300eouros απο nomatica

η αν θες παραπανω Μινολτα Ζ2 4Mpixel 12x Οπτικο 385eouros

είναι γαμάτες εγω μια τέτοια κηνυγάω

το αποτέλεσμα σε εκτύπωση που δίνει μια 3άρα (μέχρι 20χ30=Α4) με καλύπτει θα έλεγα.

καλά τα Μpixel αλλα νομίζω τα υπόλοιπα στοιχεία ισορροπία χρώματος στον αισθητήρα

θόρυβοσ σε χαμηλό φωτισμό κλπ κλπ είναι εξίσου σημαντικό

θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε δείγματα κατι σαν βάση απο δύσκολες φωτο που έχετε τραβήξει με τις μηχανές σας

post-130-1416071034,5684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.