Jump to content



προβλημα με dreamweaver


vellamos

Recommended Posts

καλημερα παιδες.... εδω και καποιο καιρο ασχολουμε με το ενλογω προγραμμα.εχω μαθει τα βασικα αλλα εχω ακομα προβλημα στο register form.δεν μπορω με τιποτα να συνδεσω την βαση δεδωμενων μου με το register form ωστε να αποθηκευτουν τα στοιχεια.ενω το λογιν form δουλευει κανονικα οτα βαζω απο την βαση μου τα στοιχεια. χρησημοποιω το xampp σαν server.μολις παταω insert>insert record με πεταει σφαλμα javascript.ξερει κανεις τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να είναι τα προβλήματά σου... από την στιγμή που έχεις σύνδεση με την βάση, αφού δουλεύει το login, τότε δεν είναι πρόβλημα συνδεσιμότητας... Όσων αφορά την εγγραφή στην βάση πρέπει να δεις τι error σου βγάζει... Αν μπορείς δες με κάποιο http sniffer τι στέλνεις στην βάση, ώστε να σιγουρευτείς ότι το sql query είναι σωστό... Επίσης στην βάση σου όταν κάνεις insert/update ένα record θα πρέπει να ακολουθείς τους κανόνες που έχεις δηλώσει στα fields, πχ αν έχεις δηλώσει ότι ένα field είναι mandatory και δεν του περνάς μια τιμή, τότε η sql χτυπάει... αν έχεις δηλώσει ότι το field μπορεί να είναι null, τότε η βάση αυτόματα θα το βάλει null αν δεν το έχεις δηλώσει στο query...

Επίσης στο wamp έχει προεγκατεστημένο το myphpadmin... τρέξε χειροκίνητα στο table που θες, ένα sql query παρόμοιο με αυτό που νομίζεις ότι στέλνει η ajax... αν χτυπάει, τότε δες τι σφάλμα σου βγάζει και επανέλαβε διορθώνοντάς το, μέχρι να τρέξει σωστά.. μετά πρέπει να δεις τι πρέπει να αλλάξεις στην πλευρά της ajax (dreamweaver) ώστε να είναι σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.