Jump to content



Repeater


smartakis

Recommended Posts

Δεν σου λέει αν έχει κάνει link...? Πως σε ειδοποιεί αν πέτυχε ή όχι η διαδικασία...?

Βγάλε τελείως την ασφάλεια και άσ' το ξεκλείδωτο να δεις αν θα δουλέψει...

Επίσης πως ελέγχεις εσύ αν δούλεψε ή όχι...?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να είναι "χαζός" repeater, δηλαδή να κάνει mirroring τα δεδομένα, χωρίς να τα ελέγχει... αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε δεν θα σε αφήνει να ρυθμίσεις ούτε SSID, ούτε τίποτα, απλά θα συνδέεσαι στο δίκτυο σου με το ίδιο ssid...

Βάλε τον repeater σε μια απόσταση που να "βλέπει" τον router, βάλτον να κάνει ζευγαράκι μαζί του και απομακρύνσου σε μια απόσταση που πριν δεν έπιανες τον κανονικό router... Αν βλέπεις το ssid με καλό σήμα με το laptop σου, τότε δουλεύει...

Επίσης από τον repeater κλείσε ότι έχει να κάνει με την λειτουργία ενός router, δηλαδή firewall, nat, dhcp κλπ, γιατί αν κάνει απλά mirroring χωρίς ξεφλούδισμα των δεδομένω, τα αναλαμβάνει αυτά ο router... Πάντως δεν έχω πετύχει παρόμοια περίπτωση και δεν ξέρω που ωφελεί η συγκεκριμένη λειτουργία, καθώς με τον κλασσικό τρόπο έχεις περισσότερες δυνατότηες, καθώς μπορείς να έχεις πολλαπλό setup...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγες μέρες είχα πάρει αυτό το router για να κάνω αυτό το πράγμα και σε έναν φίλο.

και εμένα δεν μ έπαιξε κατευθείαν. Για απλό repeater πρέπει να το εγκρίνεις από το βασικό ap όπου αν δεν το υποστηρίζει το παίζεις σαν universal repeater.

όπως αναφέρει και πιο πάνω ο jaco για την μεθοδολογία ότι έτσι πας

και εγώ έτσι είχα πάει και ανακάλυψα ότι πιο έξω από το σπίτι του έπιανε και έπαιζε σωστά ενώ μέσα δεν έπαιζε έχανε το σήμα οπότε του άλλαξα την κεραία και έπαιξε gg.

επειδή βιαζόταν και δεν πρόλαβα να ελέγξω όλα τα πιθανά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.