Jump to content



maxtor plus 9 80gb dead?????????


overclocked

Recommended Posts

λοιπον ο καινουριος μου ide maxtor plus 9 που μου ειχαν φερει σφραγισμενο απο RMA ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ καψει τους αλλους 2 απο βραχυκυκλωμα κατι τρελο επαθε!!!!!

δοκιμαζω να βαλω τους σατα 3112(δεν ειχα δει οτι εγω εχω 3114) και απλα τα windows δεν τους εβαλαν ολα οκ.......

περνανε καμια 4ωρες....και κλεινω κατι ανεμιστηρακια στο pc ανεβηκε η τεμπ cpu 50

και μετα απο λιγο παγωσαν τα windows!παταω restart kai.......

primary disk failure..........

επισης στο bios τωρα τον βρισκει MAXTOR CALYPSO!!!! πριν ειμαι 100% σιγουρος δεν ειχε αυτο το ονομα!!!

οταν τον εχω πανω φυσικα το συστημα δε μπουταρει...ο δισκοσ δε κουνιετε ουτε κανει θορυβο,,, τι μπορει να εγινε??????εχασα μεσα σε ενα μηνα αλλα 80γιγα :(

στο διαγνωστικο της maxtor απο dos εβγαλε...

bios extension support failes

partition information read failed

smart enable function failed!

εγω ενα restart εκανα μονο!!εβαλα ξανα τους σατα 3114 μπας και...αλλαξα και bios στο mobo αλλα τιποτε.....πως αλλαξε ονομα ο δισκος??μηπως επαθε κατι το bios toy?

επισης ειδα στη maxtor oti οι diamondmax plus 9 λεγονται και calypso!

αποκατω η πλακετα γραφει calypso 3!!

ti μπορω να κανω?βοηθηστε με!!:(((

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω εδω υπαρχουν πολοι που το εχουν παθει!αλλαζει το firmare code kai h ονομασια!!

και ισως υπαρχει λυση!

http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?t=25359&postdays=0&postorder=asc&&start=0&sid=61606273caa62d95369b12044417be49

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χαλάσει 2 φορές τον ίδιο δίσκο με εσένα (αλλά σε atapi interface) τελικά ο 3ος βγήκε ΟΚ. Σημειωτέον οτι ο άλλος που έχω (raid-0) απο την αρχή ήταν ΟΚ και ακόμα έτσι είναι (φτου φτου). Αβυσσος η ψυχή των Maxtor

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.