Jump to content



Αξίζει η αναβάθμιση 5850 σε 6950


Pasatempios

Recommended Posts

Αρχικά να πω πως είμαι gamer και παίζω στα 1080p.Έχω το σύστημα της υπογραφής μου από ρον Δεκέμβριο του 2009 και το μικρόβιο της αναβάθμισης συνεχώς με βασανίζει.Βλέποντας πως ο i5 καλά κρατεί,δεν βλέπω λόγο να πάω σύντομα σε Ivy Bridge ή μπουλντόζες,αφού κανένα game μέχρι στιγμής δεν μου παρουσιάζει κολλήματα εξαιτίας του cpu.Αντίθετα,έχουν αρχίσει να εμφανίζονται games που κάνουν την ηλικία της 5850 μου να φαίνεται(βλ.Crysis 2 DX11,Witcher 2 με Ubersampling και BF3 σύντομα) οπότε η αγορά μίας gpu φαίνεται πιο λογική.

Η πιο ελκυστική κάρτα που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι η 6950 2gb η οποία είναι αρκετά καλύτερη σε games με tesselation και έχει λογική τιμή,εντός του budget των 250 ευρώ.Ωστόσο αναρωτιέμαι αν αξίζει μία τέτοια αγορά,εξαιτίας 2 πραγμάτων:

1)Μέσα στους 4 επόμενους μήνες υποτίθεται οτι θα βγουν τα Southern Islands που όπως διάβασα στο thread,φημολογείται πως θα έχουν τις επιδόσεις των διπήρυνων καρτών της τωρινής σειράς.

2)O cpu μου,ίσως bottleneckαρει αυτές τις κάρτες στο μέλλον,οπότε ίσως μία νέα πλατφόρμα να είναι πιο έξυπνη επιλογή.

Ωστόσο υπάρχει και το ενδεχόμενο οι διαφορές σε επιδόσεις μεταξύ Southern Islands και Cayman να είναι μικρές( της τάξεως του 10-20%),οπότε δεν θα είναι τόσο κακή επένδυση η 6950.Επίσης ίσως το BF3 να βγει πατάτα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αξιόλογο game που να χρειάζεται κάτι παραπάνω από την 6950.

Με βάση αυτές και τις δικές σας σκέψεις λοιπόν,νομίζετε πως είναι καλή επιλογή η αγορά μιας 6950 αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

ολα κρινονται απο το ποσο θα κοστισει η αναβαθμιση, δηλαδη ποσο θα πουλησεις την 5850 και ποσο θα αγορασεις την 6950.

Με λιγα λογια, πες μου τη ποσα λεφτα θα βγουν απο την τσεπη σου στο τελος, να σου πω αν αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Οχι....Όταν βγει το BF3 και όλα αυτά τα άλλα που λες.....η κάρτα θα κάνει πολύ λιγότερα. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να την πάρεις τώρα. Εκτός αν θες την "δόση" σου, οπότε δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Η πλατφορμα σου ειναι μια χαρα και δεν πιστευω οτι στα παιχνιδια που αναφερεις θα εχεις bottleneck με τις νεες καρτες γραφικων.

Τωρα αν συμφερει η αλλαγη της 5850 με μια 6950 πραγματικα μονο εσυ το ξερεις.

Αν μπορεις να παρεις παραταση μειωνοντας το tesselation level απο το ccc εχει καλως αλλιως ......

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει η αλλαγή, μείνε όπως είσαι!!!

Οσο για το the Witcher 2 με το ubersampling ουτε με 2χ580gtx στα 900mhz δεν εισαι smooth...

Aνεβασε την καρτουλα σου στα 850-900mhz και μεινε εκει, ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ 6950!!!!

Πας για τα νεα....

Οσο για το Crysis 2 παρε μονο 580gtx για να το παιξεις, το τρεχει νερο....

Link to comment
Share on other sites

κρατα τα λεφτακια σου φιλε μου μια χαρα εισαι και ετσι

γνωμη μου ειναι να αλλαξεις καρτα οταν δεν θα μπορει να παιξει ενα παιχνιδι που να σε ενδιαφερει στις απαιτησεις σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρώτον πως η κάρτα είναι στα 950mhz στα games αν και μισο-stable γιατί δεν θέλω να ξεπεράσω τα 1.25v.Η 2η 5850 αποκλείεται έτσι και αλλιώς επειδή η pci-e η 2η είναι με 4 lanes.Το ζήτημα είναι όμως πως με τις καθυστερήσεις λόγω fukoshima,οι καινούργιες high end κάρτες μπορει να βγουν στα μέσα του 2012 και αυτό είναι ΠΟΛΥΣ καιρός και όταν βγουν ,η 5850 δεν θα πουλιέται για πάνω από 50€ αν η 6950 φτάσει τα 100€.Τέλος σκεφτόμουν να πάρω μία μεταχειρισμένη 6950(που να ξεκλειδώνει) κοντά στα 200€,πουλώντας την 5850 ~90 ευρώ,οπότε 100€ ευρώ δεν θα ήταν τρομερό κόστος.Μάλλον θα περιμένω για το επίσημο release date,πριν πάρω την απόφαση μου όμως.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να πουλήσεις την 5850.

Αυτή τη στιγμή πιάνει πολύ καλή τιμή (minimum 120 αν έχει εγγύηση).

Μετά πήγαινε για μεταχειρισμένη 6950 (αν είναι δυνατόν να ξεκλειδώνει).

Έτσι με περίπου 100-130 ευρώ θα πάρεις μια κάρτα που είναι πολύ καλύτερη σε dx11.

θα δεις σημαντική διαφορά σε dx11 αλλά και με υψηλό ΑΑ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 λογοι για να μην κανεις αυτην την κινηση και ειναι οι εξης:

1) Η 5850 με 900 πυρηνα παιζει ανετα σε 1080 αναλυση (ενταξει θα κανεις καποια υποχωρησεις σε συγκεκριμενα παιχνιδια, αλλα that's life! εφοσον δεν τρωγεσαι να ξοδεψεις)

2) 120€ για μια καρτα που τα παιζει ολα σχεδον ανετα και μπορει να χρησιμοποιηθει σε 2ο PC;

3) Δεν υπαρχει η ΤΟΣΗ μεγαλη διαφορα στην αποδοση για να μπεις στο κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 λογοι για να μην κανεις αυτην την κινηση και ειναι οι εξης:

1) Η 5850 με 900 πυρηνα παιζει ανετα σε 1080 αναλυση (ενταξει θα κανεις καποια υποχωρησεις σε συγκεκριμενα παιχνιδια, αλλα that's life! εφοσον δεν τρωγεσαι να ξοδεψεις)

2) 120€ για μια καρτα που τα παιζει ολα σχεδον ανετα και μπορει να χρησιμοποιηθει σε 2ο PC;

3) Δεν υπαρχει η ΤΟΣΗ μεγαλη διαφορα στην αποδοση για να μπεις στο κοπο.

Στο 2ο pc με τον conroe e6300,την μητρική που δεν επιτρέπει oc και το 250w psu που έχω για 2ο πάντως δε θα πάει.Και από την άλλη,η 6950 ίσως πουίέται και αυτή στο μέλλον 120 ευρώ ενώ η 5850 θα κάνει 50αρια και τότε είναι που δε θα αξίζει η πώληση της με τίποτα.Ίσως όμως αλλάξω σε bulldozer για να έχω μητρική της προκοπής για μελλοντικό sli ή crossfire και για sata 3/usb 3 οπότε μέχρι τουλάχιστον την κυκλοφορία τους,επιβάλλεται να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

ακου τον the balde να πας μπροστα.....:slap:

για παιχνιδια με tesslation ΜΟΝΟ nvidia 580gtx.

οπως τα λεει ο sebastian ειναι τα πραγματα!

Διαφωνώ καθετα, η 6950 απλά είναι 20-25% πιο κάτω σε στοκ ρολόγια, και εάν ξεκλειδώσει σε 6970 10-15% πιο κάτω.

σε λιγότερο από τα μισά χρήματα.

και εάν βάλει και δεύτερη, η 580 δεν θα ξέρει που να κρυφτεί από την ντροπή.... :o

Link to comment
Share on other sites

να βαλει καμια τετραδα 6950 λεω εγω μπας και το πιασει το tesselation της nvidia....

εγω δεχομαι την προκληση. ας ποσταρουμε ολοι εδω αποτελεσματα απο tessmark ο καθενας με την καρτα του, δεχομαστε και 2χ6950 vs 1x580gtx.παμε?αποδειξε οτι εχεις δικιο μαρα μου....ποσταρε! zpaf που εισαι και πιο αντικειμενικος σε αυτα...εχω δικιο?

Link to comment
Share on other sites

τι 80-905?κουκια?ευρω?τσιχλες? βαλε μοναδες σε παρακαλω...

να και το λινκ αφου βαριεσαι να ψαξεις (Download) TessMark 0.3.0 Released - 3D Tech News, Pixel Hacking, Data Visualization and 3D Programming - Geeks3D.com

εγω μιλαω μονο για αποδοση σε games με tesselation.

υ.γ. 2χ6950 ξεσκιζουν σε αποδοση μια 580gtx, το ιδιο και 2χ570gtx. ας μια συγκρινουμε 2 καρτες εναντι μιας ειναι αδικο, αλλα στο tesslation τον πινουν οι καρτουλες σου...εμπρος λοιπον ποσταρετε! αν μας επιτρεπουν εδω οι admin εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

λολ φυσικά και βαριέμαι να ψάξω...

σε βλέπω τσιτωμένο... :p 80-90% τους ρίχνω άντε σε καμιά δύσκολη περίπτωση (the way its ment to be Payed) 70 (%)

λογικό είναι να το υποθέσεις ότι μιλάμε για ποσοστά , έτσι??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

σωστα! η πολυ πινα κολαδα που ηπια με εχει ζαλισει....αντε ποσταρε, αν και θα τα δω αυριο γιατι πρεπει να φυγω...καλημερες,,,

υ.γ. αν και μια 580gtx στα 900mhz αντιστεκεται ηρωικα...

Link to comment
Share on other sites

με 2 καρτες? δοκιμασε ολα τα modes 4-5 ποσα εχει.στο νορμαλ ας πουμε...αντε και κανενας nvidiaκιας παρακαλω....

υ.γ. κατι μου λεει οτι ειτε με μια ειτε με 3 την 580 δεν την πιανεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.