Jump to content



Αξίζει η αναβάθμιση 5850 σε 6950


Pasatempios

Recommended Posts

η 6950 εχει 250 ευρω και η 580gtx 500 ευρω,τι συγκρινετε?

Οσο για τον φιλο,εγω ειχα την 5850 και πηγα στην 6950 που ξεκλειδωσε σε 6970.Η καρτουλα τα σπαει επειδη γενικα βλεπεις το smothing στην κινηση και την ευκολια που χειριζεται στις ιδιες λεπτομεριες και στην ιδια αναλυση τα αντικειμενα.Απο εκει και περα αν καποιος θελει τρελες αναλυσεις ,dx11,tess,και της παναγιας τα ματια ο,τι και να αγορασει παντα θα του φαινεται λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Η αναβάθμιση δεν αξίζει γιατί απλά δεν προσφέρει αυτό που ζητάνε τα "πληρωμένα" dx 11 games της nvidia, αλλά και τα προχειροφτιαγμένα amdοπαίχνιδα(π.χ. dragon age 2).

@Τζώρτζη

Δεν χρειάζονται τα tess benchmark. Το δήλωσε ξεκάθαρα η AMD πως δεν την ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στο tesselation κάτω από ένα όριο π.χ. 4 πίξελ ανά πολύγωνο(αν θυμάμαι καλά) γιατί μετά δεν υπάρχει ωφέλεια.

Η Nvidia ξέροντάς το πλήρωσε την crytek(και όχι μόνο) να φλομώσει το crysis 2 σε τες ακόμα και για επίπεδες επιφάνειες. χωρίς κλιμακούμενο LOD. Ξεκινάει από το λιμάνι της Νέας Υόρκης και φτάνει μέχρι τον Πειραιά όπου το κόβει η απεργία των λιμενεργατών.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση δεν αξίζει γιατί απλά δεν προσφέρει αυτό που ζητάνε τα "πληρωμένα" dx 11 games της nvidia, αλλά και τα προχειροφτιαγμένα amdοπαίχνιδα(π.χ. dragon age 2).

Ουσιαστικά όμως,όταν θες gtx 580 για να έχεις 35 frames στο directx 11 στο Crysis 2,καμία κάρτα δεν προσφέρει αυτό που ζητάνε τα games...Από την άλλη λίγα παιχνίδια προσφέρουν αυτό που θέλει ο παίκτης,οπότε μέχρι τις southern islands ή τις 8xxx,η 5850 καλά κρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με οσους ειπαν να κρατησεις τα λευτα σου. Σε λιγο βγαινουν καινουργειες σειρες στα 28nm. Πολυ πιο δυνατες και πιο δροσερες. Απο την αλλη καταλαβαινω πως εχει μπει το μικροβιο την αναβαθμισης μεσα σου. Θα σου πω τι κανω εγω σε τετοιες περιπτωσεις. Βρισκω μια καλη ψυκτρουλα, 30 με 50 ευρω στοιχιζει, και κανω κανω overclocking. Στη Στουρναρα παιζει στα 50 ευρω (ισως και πιο λιγο) η zalman VF-3000, που εχω και εγω. Η συγκεκριμενη ψυκτρα ειναι ειδικα για 5850/5870 και θα σου πω πως στα 1040 Mhz εχω 52 max temp. Οι επιδοσεις ειναι απο οτι εχω δει καλητερες απο 6950 stock. Προσωπικα την εχω αφησει στα 925 με μαμα ταση. Μονο προσοχη γιατι αν περασεις το max overclock οι καρτες αυτες δεν κολανε, απλα επιβραδυνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με οσους ειπαν να κρατησεις τα λευτα σου. Σε λιγο βγαινουν καινουργειες σειρες στα 28nm. Πολυ πιο δυνατες και πιο δροσερες. Απο την αλλη καταλαβαινω πως εχει μπει το μικροβιο την αναβαθμισης μεσα σου. Θα σου πω τι κανω εγω σε τετοιες περιπτωσεις. Βρισκω μια καλη ψυκτρουλα, 30 με 50 ευρω στοιχιζει, και κανω κανω overclocking. Στη Στουρναρα παιζει στα 50 ευρω (ισως και πιο λιγο) η zalman VF-3000, που εχω και εγω. Η συγκεκριμενη ψυκτρα ειναι ειδικα για 5850/5870 και θα σου πω πως στα 1040 Mhz εχω 52 max temp. Οι επιδοσεις ειναι απο οτι εχω δει καλητερες απο 6950 stock. Προσωπικα την εχω αφησει στα 925 με μαμα ταση. Μονο προσοχη γιατι αν περασεις το max overclock οι καρτες αυτες δεν κολανε, απλα επιβραδυνουν.

Θα το έκανα αλλά επειδή θέλω την κάρτα μου και για 2ο pc μελλοντικά,ή έστω να μπορώ να την πουλήσω,έχω βάλει μέγιστο όριο τα 1.25v τάση.Με αυτήν φτάνει το πολύ 900mhz stable και οι θερμοκρασίες(εκτός καλοκαιριού που πάνε 75+) μένουν κάτω των 65(και core και vrms).Πάντως εμένα όποτε περνάω το μέγιστο όριο oc,ούτε κολλάει ούτε επιβραδύνει...Πετάει Catalyst has recovered,κόβεται συνέχεια το output και τέλος ....GSOD ή BSOD,ανάλογα με το τι έκανα.

Πάντως,το μικρόβιο αντιμετωπίστηκε με την αγορά μίας ωραίας τιμονιέρας :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση δεν αξίζει γιατί απλά δεν προσφέρει αυτό που ζητάνε τα "πληρωμένα" dx 11 games της nvidia, αλλά και τα προχειροφτιαγμένα amdοπαίχνιδα(π.χ. dragon age 2).

Ουσιαστικά όμως,όταν θες gtx 580 για να έχεις 35 frames στο directx 11 στο Crysis 2,καμία κάρτα δεν προσφέρει αυτό που ζητάνε τα games...Από την άλλη λίγα παιχνίδια προσφέρουν αυτό που θέλει ο παίκτης,οπότε μέχρι τις southern islands ή τις 8xxx,η 5850 καλά κρατεί.

Το crysis 2 σε DX11 με μια 580 gtx στα 900/1800/4300 ειναι κατα 99% στα 60 fps....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο οσο αφορα το core, ξεχασα να το πω. Στις μνημες ομως επιβραδυνουν ( AMD Radeon HD 5870 1 GB GDDR5 Review - Page 33/34 | techPowerUp ). Παντως να επαναλαβω οτι η 5870 παει 900 και κατι ψηλα με ΜΑΜΑ ταση, δεν νομιζω η 5850 να εχει τοση διαφορα. Επειδη ειχα 5850 στο παρελθον, σου λεω πως στις επιδοσεις δε εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την 5870. Με ενα κουλερακι και στα 900 Mhz, σου βγαζει κανα 6μηνο. Σε αυτο το διαστημα ATI και Nvidia θα εχουν βγαλει τις καινουργιες τους σειρες και οι τιμες θα εχουν πεσει, οποτε θα μπορεις να κανεις το ντου......

ΥΓ. Μου θυμιζεις εναν φιλο που βιαζοταν με την 4890, την πηρε και μετα απο 2 μηνες βγηκαν οι 5αρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο οσο αφορα το core, ξεχασα να το πω. Στις μνημες ομως επιβραδυνουν ( AMD Radeon HD 5870 1 GB GDDR5 Review - Page 33/34 | techPowerUp ). Παντως να επαναλαβω οτι η 5870 παει 900 και κατι ψηλα με ΜΑΜΑ ταση, δεν νομιζω η 5850 να εχει τοση διαφορα. Επειδη ειχα 5850 στο παρελθον, σου λεω πως στις επιδοσεις δε εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την 5870. Με ενα κουλερακι και στα 900 Mhz, σου βγαζει κανα 6μηνο. Σε αυτο το διαστημα ATI και Nvidia θα εχουν βγαλει τις καινουργιες τους σειρες και οι τιμες θα εχουν πεσει, οποτε θα μπορεις να κανεις το ντου......

ΥΓ. Μου θυμιζεις εναν φιλο που βιαζοταν με την 4890, την πηρε και μετα απο 2 μηνες βγηκαν οι 5αρες.

Με μνήμες τρώω άμεσα BSOD δυστυχώς και επίσης μην ξεχνάς ότι η κάθε κάρτα κλοκάρει διαφορετικά.Η 5850 γενικά πάντα ήταν ψιλοχάλια κομμάτι γιατί με στοκ τάση πήγαινε το πολύ 800mhz και από εκεί και μετά την κράσαραν κάτι metro 2033 και 3d mark 11.Επίσης όπως σου είπα δεν έχω θέμα με temps και την τρέχω συνήθως στα 950mhz core και 1200 μνήμες,αλλά θέλει υψηλή τάση για να κρατηθεί stable(1300mV).Το πρόβλημα με την τάση για μένα είναι πως φοβάμαι μην τα φτύσει πρόωρα και μείνω χωρίς gpu κανένα τρίμηνο.Επίσης η VF3000 κάνει όσο ένας hdd του 1.5tb.Για 100mhz δε λέει.Το μόνο που θα έβαζα θα ήταν υδρόψυξη,έτσι για την εμπειρία,εάν άλλαζα gpu cooler.

Πάντως μιας και λέμε για το overclocking στις 5xxx,έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο παράξενο.Μερικές φορές όταν είναι η gpu κοντά στο max oc της,δεν γίνεται εντελώς πιο αργή,αλλά hangαρει κάποιες στιγμές και τα fps γίνονται μονοψήφια.Τα max fps όμως είναι πάντα υψηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υστερα απο πολλες μετρησεις ειδα πως αν περασω καποια mhz η αποδοση πεφτει και για αυτο τον λογο εχω αφησει τις μνημες στα 1225. Δεν λεω 100-200 λεω λιγα. Η vf-3000 εχει 50 ευρω και στα 1000+ mhz περνεις σεβαστα fps με πολυ καλες θερμοκρασιες εως 50 C. Για τα fps drops που αναφερεις εξαρτατε την περιπτωση, δεν μπορω να απαντησω. Η 5850 μια χαρα ειναι. Καμια ati απο οσες ειχα δεν πηγαινε πανω απο 50 mhz με στοκ ταση εκτος απο 5850 και 5770 αν θυμαμαι καλα. Παντως κρατα τη εχει ζωη ακομα

Link to comment
Share on other sites

τι 80-905?κουκια?ευρω?τσιχλες? βαλε μοναδες σε παρακαλω...

να και το λινκ αφου βαριεσαι να ψαξεις (Download) TessMark 0.3.0 Released - 3D Tech News, Pixel Hacking, Data Visualization and 3D Programming - Geeks3D.com

εγω μιλαω μονο για αποδοση σε games με tesselation.

υ.γ. 2χ6950 ξεσκιζουν σε αποδοση μια 580gtx, το ιδιο και 2χ570gtx. ας μια συγκρινουμε 2 καρτες εναντι μιας ειναι αδικο, αλλα στο tesslation τον πινουν οι καρτουλες σου...εμπρος λοιπον ποσταρετε! αν μας επιτρεπουν εδω οι admin εννοειται...

Γιατί να μην συγκρίνουμε 2 κάρτες με μια; Που το βλέπεις το άδικο εφόσον σαν κόστος ειναι ένα και το αυτο με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα οτι αν πάρεις ξεκλειδωτες τότε απλά δεν υπάρχει η gtx 580.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε αναβάθμιση αξίζει αν την χρειάζεσαι. Σίγουρα θα έχεις καλύτερες επιδόσεις σήμερα αλλά αν χρειάζεσαι τις επιδόσεις αύριο τότε να περιμένεις ν' αγοράσεις τότε. Επίσης, άλλα χρήματα θα πιάσει σε 1 χρόνο η 5850 και άλλα η 6950. Ούτε τα 30 ευρώ για high-end ψύκτρα αξίζουν για να πάρεις 2-3 fps παραπάνω. Μετράς τα υπέρ και τα κατά σε όλα αυτά που σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω και αποφασίζεις.

Είχα 5850 και την θεωρώ καλύτερη κάρτα από την 5870 που έχω τώρα αφού με λιγότερα χρήματα είχα παραπλήσα απόδοση (με overclock).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην συγκρίνουμε 2 κάρτες με μια; Που το βλέπεις το άδικο εφόσον σαν κόστος ειναι ένα και το αυτο με το επιπρόσθετο πλεονέκτημα οτι αν πάρεις ξεκλειδωτες τότε απλά δεν υπάρχει η gtx 580.

Αδικο ρε παιδες δεν υπαρχει σε καμμια υλοποιηση.

Ειτε παρεις 2x560 ειτε 2x6950 η μεγαλη μονοπυρηνη της nvidia 580 μενει πισω στα καρε.

Καποιοι που δεν θελουν να ασχολουνται με application profiles ή εχουν θεμα με microstuttering πανε σε μονοπυρηνη υλοποιηση καποιοι αλλοι που κυνηγανε τα καρε πανε σε cf/sli.

Και οι δυο λυσεις εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν πλεον τα προβληματα με το Microstuttering και με τα AppProfiles ειναι τοσο σημαντικα, ή εστω τοσο εμφανη ωστε να αποτρεψουν καποιον απο τo να προχωρησει σε λυση CF/SLi. Για του λογου το αληθες 6950 CF >> 580 single σε αποδοση και σε τιμη πανω κατω η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ως χρήστης τόσο 5850 (παλιότερα) και 6950 τώρα η αναβάθμιση για εμένα τουλάχιστον αξίζε. Η 6950 είναι απίστευτη κάρτα για τα λεφτά της τόσο από απόδοση όσο και θόρυβο/κατανάλωση. Αν ξεκλειδώνει κιόλας σε 6970 μάλιστα δεν την ζορίζει τίποτε.

Όσο για το Crysis 2 οι παπαριές της NVIDIA να κάνουν super tesselation στα τούβλα και να κάνουν render την θάλασα μέχρι τα βουνά τελικά περισσότερο κακό κάνουν στις ίδιες τις κάρτες της. Αν το ενεργοποιήσεις γονατίζουν και αυτές και μόνο η 580 τα βγάζει πέρα ενώ οι 570 και ειδικά η 560 υποφέρουν και λιώνουν. Και σε αντίθεση με το CCC των AMD δεν μπορείς να κατεβάζεις το tesselation level για να ανασάνουν λίγο οι καρτούλες των κάτω των 500+ Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το x64 είναι το max tesselation level που επιτρέπει το DirectX 11. Το AMD optimised tesselation υποτίθεται ότι σετάρεται με βάση την κάρτα γραφικών και το παιχνίδι από την ίδια την AMD αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει παιχνίδι που να έχουν κάνει profile ακόμη και στους τελευταίους drivers... Πάντως δεν μου αρέσουν ποτέ τα 'default' οπότε δεν τα χρησιμοποιώ για να παρακολουθώ εξελίξεις...

Προσωπικά το σετάρω στο 16x αν και για να δω διαφορά από 64x έπρεπε να zoomαρω τα screenshots στο Crysis. Βασικά ακόμη και στο 4x δεν καταλαβαίνεις διαφορά μέσα στο παιχνίδι (αν και στα screenshots πια φαίνονται διαφορές). Το θέμα είναι ότι με 4x το παιχνίδι είναι playable ακόμη και με 6870 χωρίς μεγάλους συμβιβασμούς στην ποιότητα.

Δες και το AMD Optimized Tesselation Function - Guru3D.com Forums όπου κάνουν μια ανάλυση για το tesselation level σε διάφορα bench και το πως επηρεάζει την απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης τόσο 5850 (παλιότερα) και 6950 τώρα η αναβάθμιση για εμένα τουλάχιστον αξίζε. Η 6950 είναι απίστευτη κάρτα για τα λεφτά της τόσο από απόδοση όσο και θόρυβο/κατανάλωση. Αν ξεκλειδώνει κιόλας σε 6970 μάλιστα δεν την ζορίζει τίποτε.

Όσο για το Crysis 2 οι παπαριές της NVIDIA να κάνουν super tesselation στα τούβλα και να κάνουν render την θάλασα μέχρι τα βουνά τελικά περισσότερο κακό κάνουν στις ίδιες τις κάρτες της. Αν το ενεργοποιήσεις γονατίζουν και αυτές και μόνο η 580 τα βγάζει πέρα ενώ οι 570 και ειδικά η 560 υποφέρουν και λιώνουν. Και σε αντίθεση με το CCC των AMD δεν μπορείς να κατεβάζεις το tesselation level για να ανασάνουν λίγο οι καρτούλες των κάτω των 500+ Ευρώ.

Το AMD optimized tesselation είναι Χ64;

Υπάρχει τρόπος να δω πόσο tesselation level χρησιμοποιεί ο CCC σε κάθε game;

Από λάθος μου (μάλλον) έσβησα την ερώτηση του φίλου denz παραπών οπότε και η απάντηση φαίνεται ξεκάρφωτη...

Sorry γκαϊς...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.