Jump to content



PC με ~700 ευρω


kotel

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..

Θα ηθελα αν καποιος μπορει και εχει χρονο να μου φτιαξει ενα φουλ συστημα με περιπου 700 ευρω..

Ο υπολογιστης δεν προοριζεται για gaming αλλα για δουλειες γραφει κυριως...

Επειδη το budget ειναι περιορισμενο θα ηθελα αν γινεται η μητρικη να εχει μεγαλες δυνατοτητες επεκτασης και οσον αφορα τις Ram και τον επεξεργαστη.Για καρτα γραφικων θα προτιμουσα μια on-board αλλα με δυνατοτητα να βαλω αργοτερα κανονικη.Δεν ξερω αν σας κατατοπισα πανω κατω για το τι χρειαζομαι...

Στην τιμη να μπει και η οθονη..

Οσον αφορα το καταστημα...δεν εχω προβλημα..οποιο νομιζετε οτι ειναι καλυτερο...απλα να μην ειναι σπαστα..να ειναι ολα απο ενα καταστημα...ευχαριστω προκαταβολικα..:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κι είναι overkill για δουλειές γραφείου ....

Dell U2311H Ultrasharp 23¨ Wide (Rev.A02) @170E

+

475Ε (+25Ε περίπου μεταφορικά )

post-12949-1416075423,133_thumb.png

=670Ε

η 8400 μπήκε έως να βάλεις μια άλλη που λες

αν πάρεις και την οθόνη από το visionstudio (που είναι η σύνθεση) πας στα 700Ε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5572]kotel[/MENTION] προσωπικά θα έπαιρνα τον δίσκο και τις ram που προτίνει ο terry308 και θα τις έβαζα στο σύστημα που σου πρότεινα. Έτσι και μεγαλύτερο δίσκο έχεις και γλιτώνεις και 60 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

1) PSU, κουτί, monitor καλά να σου μείνουν

2) SSD, ακόμη κι αν είναι μικρός

3) ψήκτρα καλύτερη από την εργοστασιακή

4) AMD για αυτά τα budget, άσε που με 100 ευρώ αγοράζεις πλήρη μητρική που θα παίρνει bulldozer*

* Όχι ότι θα τον χρειαστείς. Οι μνήμες είναι φθηνές, τα CPU παίζει να φθηνύνουν κι άλλο το φθινόπωρο, κάρτα γραφικών δεν χρειάζεσαι αν δεν παίζεις παιχνίδια. Δώσε το βάρος στο monitor και πάρε κανένα ποντίκι και πληκτρολόγιο της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα ειχα κατι εκρεμοτητες και δεν μπορουσα να μπω.

Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ το συστημα που εφτιαξες....

Συμφωνω απολυτα με την επιλογη για intel και γενικα με καλυψες...

Η μονη αλλαγη που μπορει να κανω ειναι να βγαλω εξω τον σκληρο να χρησιμοποιησω για λιγο καιρο εναν παλιο που εχω 320G και μετα να παρω SSD οταν θα εχω χρηματα....

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη συνθεση...αλλα διαφωνω στις μνημες..9αρια με 1,65 ταση δεν πανε πουθενα.ψαξε να βρεις με χαμηλοτερη ταση, για παραδειγμα αυτες ειναι μανα για sandybridge MEMORY :: Corsair Vengeance 8GB DDR3 Non ECC CL8 1600MHz (CMZ8GX3M2A1600C8) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

8αρια με 1,5 ταση και σε καλη τιμη.

με αυτα που εξοικονομεις απο της μνημες και τον σκληρο(~120)€ που λες οτι δεν θα βαλεις καθολου, δυστυχως δεν φτανουν για καρτα γραφικων αλλα αξιζει να τα ριξεις σε ενα καλο psu. σαν αυτο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007968 και εισαι κατω απο 700...αφου δεν θα βαλεις το μουφα corsair πανω...

εχω ακουσει καλα λογια για τον εν λογο τροφοδοτικο καθως και το ax750...βεβαια αυτο παει 150€ αλλα ειναι γενικως πολυ αξιοπιστα και με μεγαλη εγγυηση τροφοδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις μνημες συμφωνω και θα γινει η αλλαγη....

Το τροφοδοτικο δεν ειναι ομως υπερβολικο να το παρω 650 η 750W?Δεν ξερω κιολας αλλα μου φενεται πολυ...

Καρτα γραφικων ενδεχεται να μπει οταν υπαρξουν και λεφτα...ειναι μεσα στο κολπο γενικα αλλα οχι ακομα...

Και ακομα μια ερωτηση.

Το VISION STUDIO COMPUTERS ειναι εμπιστο; εχετε ψωνισει απ το μαγαζι γιατι εχει αρκετα καλες τιμες..και πρωτη φορα το βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

δεν το βλεπω καθολου υπερβολικο τουλαχιστο για το 650αρι. πουλαει και ο crmaris εδω ενα πλατινουμ sta 500watt 100€.δες αν υπαρχει ακομα ειναι παραπολυ καλο και fanless. το μονο μειονεκτημα οτι δεν εχει varistor... απο vision studio δεν ειχα ποτε προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.