Jump to content



Παει το AN7 μου???


nycos

Recommended Posts

Hello...

Ειχα στημένο το εξής:

Abit AN7

Amd Barton 2500

2 x 256 Mushin BH6

Antec True Control 550watt

Maxtro sata 120gb

Ge Force 2 mx (ντρεπομαι που το γραφω...)

Αντικατέστησα την AΝ7 με μια NF7-S και η AN7 καθόταν στο ραφι.

Μου την ζήτησε ενας φίλος και στήσαμε το μηχάνημα του:

Noname PSU 350watt

Amd 2000

1 x 256 Kingston

Albatron GF4...

κτλ...

Παταω να παρει μπρός! Που? Ουτε μπιπ ουτε τσαφ...

Κατω αριστερα γράφει 00 (το οποιο δεν λεει το manual τι είναι)

Το ξηλώνω, ερχομαι σπιτι και το ξαναστήνω όπως παραπάνω.. τπτ παλι, 00

Ουτε μπιπ ουτε τίποτα...

Εψαξα στο φορουμ της Abit USA, και ενας που είχε αυτο το προβλημα απλά άλλαξε τροφοδοτικό και ολα OK, εννοείται οτι δοκίμασα bios reset κτλ κτλ...

Παει κάηκε?

Το κακό είναι οτι το πήρα μεσω γνωστού απο Πουλιάδη και αυτος ο γνωστός μου έχει εξαφανιστεί! θα δεχτει ο πουλιαδης να το αντικαταστήσει? (ευτυχώς έχω τα τιμολόγια)

Το αλλο κακο είναι οτι ο Πουλιαδης δεν εχει stock τωρα (εχω κωδικό κ κοίταξα.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

μήπως έχεις ξεχάσει το jumber για Clear CMOS στην θέση 2-3?

Δεν γνωρίζω δεν απαντω!!!

χαχα οχι καλε...

Οσο αναφορα το αν ειναι καλύτερη ή όχι, η nfs είναι κορυφέα!!! αν καποια στιγμή γίνει ένα θαυμα και το bios της AN7 δώσει στην μητρική γκάζια, oc, σταθεροτητα και οχι μαυρες οθόνες π κ π τοτε θα βγει απο το ραφι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι ΑΝ7 δεν είναι καλές?

Έτσι λέτε?

Εγώ που κατα λάθος όταν πήγαινα να βγάλω το chipset cooler που είχα βάλει με πατέντα(iceberq 4) έκανα μιά χαραγματιά πάνω σε έναν δίαυλο......δεν έπαθε τίποτα και τώρα από αυτήν γράφω....

ο Κωδικός 00 δεν λέει τίποτα.....άμα το βγάλεις από την μπρίζα και το βάλεις αντί για 99 βγάζει το 00 οπότε δεν λέει κάτι....

Μήπως καθώς την έβαζες στο άλλο PC δεν γειώθηκες σωστά και κάηκε?

Τα καλώδια για το κουμπί τα έχεις βάλει με σωστά τους πόλους?

Link to comment
Share on other sites

Προχτες για σιγουριά, ξήλωσα πάλι απο το κουτί μου το NF7-S, και σύνδεσα το AN7 πριν στο στείλω στον Πουλιάδη (ακομα δεν το εστειλα..). Συνδεσα CPU, VGA, Ram, PSU και μεσα στο κουτί, αλλα τπτ... Παλι 00, ά, οταν συνδεα το psu επερνε ρευμα και εβγαζε το 04 και μετα το 00, αλλα και το 04 δεν υπάρχει στο manual... Εκανα bios reset καμποσες φορες αλλα τπτ αυτο!

Ειχα βάλει το bios του tictac, μήπως κράσαρε? αλλα αφού δούλευε μια χαρα κανα μήνα.

Μπορω να βγάλω το bios chip απο το AN7, να το βαλω στο NF-S και να το flasharw? μπας και? Θα το πάρει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Προχτες για σιγουριά, ξήλωσα πάλι απο το κουτί μου το NF7-S, και σύνδεσα το AN7 πριν στο στείλω στον Πουλιάδη (ακομα δεν το εστειλα..). Συνδεσα CPU, VGA, Ram, PSU και μεσα στο κουτί, αλλα τπτ... Παλι 00, ά, οταν συνδεα το psu επερνε ρευμα και εβγαζε το 04 και μετα το 00, αλλα και το 04 δεν υπάρχει στο manual... Εκανα bios reset καμποσες φορες αλλα τπτ αυτο!

Ειχα βάλει το bios του tictac, μήπως κράσαρε? αλλα αφού δούλευε μια χαρα κανα μήνα.

Μπορω να βγάλω το bios chip απο το AN7, να το βαλω στο NF-S και να το flasharw? μπας και? Θα το πάρει?

Αν φταίει το BIOS που δε bootάρει το AN7 και όχι το hardware δε θα bootάρει, αν το BIOS είναι οκ υπάρχουν πολλές πιθανότητες να POSTάρει αν και αυτό δεν είναι σίγουρο. Καλύτερα να κάνεις hotflash με την NF7 το ROM της AN7...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Ok, το έκανα! Επιτυχία το flash, αλλα θα δοκιμάσω αυριο την μητρικη παλι!

Αυτα τα roms βγαίνουν πανεύκολα!

:T: :clap: Μωρέ πρόσεχε γιατί έτσι έλεγα και γω και όταν παρά πήρα θάρρος το έσπασα το socket του PLCC (σε μια KT400), απλά να θυμάσαι μαλακά μαλακά και από τις δύο μεριές από λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία έχει:

1ον Αναβω την NF7-S, ειμαι στα windows κανονικα...

2ον Βγαζω το rom της ΑΝ7

3ον Βγαζω το rom της NF7-S (ναι ενω είναι αναμμένη..!)

4ον Βαζω το rom της AN7 στο NF7-S

5ον Ανοιγω το Abit Flashmenu και κανω update χρησιμοποιώντας το bin της AN7 που κατέβασα φυσικά

6ον Αφου τελειώσει το flashing, βγάζω το rom της ΑΝ7 και τα βάζω όλα στην θέση τους...

7ον Αυριο, το τεστ της AN7 αν πέτυχε...!

Link to comment
Share on other sites

όχι δε το χρησιμοποιεί καθόλου, για την ακρίβεια χρησιμοποιείται μόνο κατά το Boot, μέχρι εκεί που λέει DMI pool data... Δε ξέρω βέβαια αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Glockgen χωρίς το ROM...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.