Jump to content



8 GB CL9 vs 4GB CL7


The_Blade

Recommended Posts

παίδες έχω αυτές εδώ Kingston 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL7 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr

Βλέπω όμως τουτα εδώ:

Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr

και μπαίνω σε σκέψεις.

έχω δει usage μέχρι 3.2-3.3 gb νομίζω σε βαριά χρήση.

έχω 1090t και έχω ακούσει ότι o cl μετράει στην απόδοση της μνήμης του αρκετά...

αξίζει να πάω στα 8 cl9?

σε gaming παίζει να γεμίσω τα 4?

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω αυτές εδώ Kingston 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL7 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr

Βλέπω όμως τουτα εδώ:

Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr

και μπαίνω σε σκέψεις.

έχω δει usage μέχρι 3.2-3.3 gb νομίζω σε βαριά χρήση.

έχω 1090t και έχω ακούσει ότι o cl μετράει στην απόδοση της μνήμης του αρκετά...

αξίζει να πάω στα 8 cl9?

σε gaming παίζει να γεμίσω τα 4?

τα 8gb παρε χωρις πολυ σκεψη...

....εγω τωρα στο pc μου εχω 16gb :hehe:

Link to comment
Share on other sites

τα 8gb παρε χωρις πολυ σκεψη...

....εγω τωρα στο pc μου εχω 16gb :hehe:

αν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα στάνταρ τα 8, το σκέφτομαι επειδή έχω ήδη τα 4 cl7.

όταν τα πήρα ήταν πολύ ακριβότερες οι 8gb.

Link to comment
Share on other sites

έχω 1090t και έχω ακούσει ότι o cl μετράει στην απόδοση της μνήμης του αρκετά...

Σε τι, σε benchmarks; Αν σε ενδιαφέρει αυτό, οκ, πάρε τες. Αν όμως σε ενδιαφέρει μόνο το gaming, δεν υπάρχει λόγος ακόμα. Προς το παρόν τα περισσότερα παιχνίδια δε χρειάζονται παραπάνω από 4GB και δεν πρόκειται να πάρεις ούτε 1 fps με CL7 σε σχέση με CL9 (κάπου υπάρχει κι ένα άρθρο με σύγκριση μνημών σε καθημερινή χρήση, όπου οι διαφορές από την πιό αργή -800- μέχρι την πιό γρήγορη -1600- είναι της τάξεως του 1%)

Edit: To βρήκα :Dhttp://www.tomshardware.com/reviews/memory-scaling-i7,2325.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παντως τον 955 τον ειχα με: DDR2 800 4-4-4-12, DDR2 1066 5-5-5-15, DDR3 1333 9-9-9-24. ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Εκει που ειδα μια σπιρταδα ηταν οταν επαιζαν με Command Rate 1T. Οταν λεω σπιρταδα μιλαω για αποκριση συστηματος και μονο, μην περιμενεις fps και σκορ διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.