Jump to content



Raid 5 Array - Πρόβλημα (corrupted data)


spc

Recommended Posts

Είχα που λέτε τον perc 5i με 4 δισκάκια των 2Τ σε raid 5 (win 2008 R2) και του προσέθεσα (σταδιακά) άλλα 4 (ίδια δισκάκια).

Όλα καλά (αν εξαιρέσεις ότι έκανε 1 εβδομάδα για το κάθε ʽʼExpansionʼʼ :p) μέχρι που στον τελευταίο δίσκο, κατά την διάρκεια του ʽʼexpandʼʼ πέταξε ένα error (ʽʼhdd missingʼʼ ή κάτι τέτοιο – σαν να έχασε τον δίσκο / τον τελευταίο που προσεθεσα).

Υπο κανονικές συνθήκες θα είχα αλλάξει τον δίσκο αλλά ο συγκεκριμένος έπαιζε κανονικά πολλούς μήνες μόνος του + ήταν τρομερή μανούρα να βγει από το κουτι (ειχε γινει τρελή πατεντα για να χωρεσει / ψυχεται).

Οπότε είπα να το ρισκάρω και να του δώσω μία ακόμη ευκαιρία.

Το Expand τελείωσε επιτυχώς τη 2η φορά αλλά μετά από μερικές ώρες πάλι πέταξε το ίδιο πρόβλημα (τον έχασε). Αφού τον ξανάδε αμέσως του κάνω καπάκι rebuild και τελείωσε κανονικά.

Μέτα όμως το expand του partition από τον disk manager (να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το έκανα κάθε φορά που τελείωνε η προσθήκη δίσκου στο array ή μόνο μια φορά στο τέλος / όταν μπήκε και ο τελευταίος – πάντως νέα data δεν προσέθεσε σε καμία φάση) πήγα να μπω σε κάποια dir στον array και μου πέταξε ʽʼfile not found / corrupted fileʼʼ και κάτι τέτοια.

Τσεκαρω λίγο στο net και προτείνουν restart / check disk. Το κάνω, στο restart τρέχει chkdsk και βρίσκει και διορθώνει κάποια θεματάκια (έκανε μερικά λεπτά).

Μετά μπαίνει στα win και όλα καλά (βλέπω πάλι τα dir - δεν τσεκάρω όμως αν παίζουν τα αρχεία μέσα σε αυτά (ταινίες)).

Από τότε δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα το array.

ΕΛΑ ΌΜΩΣ που πλέον βλέπω ότι πολλά αρχεία που είχα στα array (δεν έχω τσεκάρει ακόμα αν ήταν αυτά που ήταν εκεί προ ή μετά το expansion) ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ!

Άρα κάποια μ@λ@κια πρέπει να έγινε όταν έχασε τον δίσκο. Αν και πάντα έχανε μόνο 1 (τον ίδιο) δίσκο (οπότε λογικά λόγω RAID 5 δεν πρέπει να υφίσταται θέμα data loss).

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι κάνω τώρα; Πως μπορώ να τσεκάρω τι παίζει;

Έτρεξα ένα απλό chkdsk μέσα από τα Win αλλά δεν εβγαλε error.

Το έβαλα να κάνει και ένα ʽʼextendedʼʼ (θέλει καμιά εβδομάδα να τελειώσει).

Έχετε καμιά ιδέα πριν αρχίσω να ξαναμαζεύω καμιά 10αρια TB ταινίες που χα εκεί μέσα (εξ ου και δεν γινόταν προφανώς backup) ;

Μία ταινία (Blu Ray rip) που δοκίμασα πχ να βάλω να κάνει recheck μεσω utorrent μου έβγαλε 0% και άρχισε να την κατεβάζει πάλι όλη από την αρχή (σαν να μην μπορούσε δλδ να δει σωστά κανενα από τα αρχεία).

Ρωτάω λόγω της σχετικά περίεργης φύσης του προβλήματος (προέκυψε από πρόβλημα (προφανώς) στο expand του array.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγινε corrupt την ωρα που εκανε expand....δυσκολα τα πραγματα... Εκανα και εγω το ιδιο προσφατα αλλα με δισκους των 3ΤΒ ( οπου εκανα expand κατευθειαν με μια ακομα 4αδα) και δαγκωνα και εγω τα νυχια μου μεχρι να τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είπα να το ρισκάρω και να του δώσω μία ακόμη ευκαιρία.

Το Expand τελείωσε επιτυχώς τη 2η φορά αλλά μετά από μερικές ώρες πάλι πέταξε το ίδιο πρόβλημα (τον έχασε). Αφού τον ξανάδε αμέσως του κάνω καπάκι rebuild και τελείωσε κανονικά.

Δε θυμάμαι αν ήταν ο [MENTION=5249]Jaco[/MENTION] ή ο [MENTION=51]jax7480[/MENTION] που μου το είχε τονίσει, αλλά μου είχε πει ΠΟΤΕ-ΜΑ-ΠΟΤΕ να μην βάζω πίσω δίσκο που έχει πετάξει το raid και να τον κάνω rebuild γιατί από προκύπτουν πολλά corrupted αρχεία. Η διαδικασία είναι, βγάζεις το δίσκο, τον βάζεις ως καινούριο πάλι και του κάνεις expand.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν ήταν ο [MENTION=5249]Jaco[/MENTION] ή ο [MENTION=51]jax7480[/MENTION] που μου το είχε τονίσει, αλλά μου είχε πει ΠΟΤΕ-ΜΑ-ΠΟΤΕ να μην βάζω πίσω δίσκο που έχει πετάξει το raid και να τον κάνω rebuild γιατί από προκύπτουν πολλά corrupted αρχεία. Η διαδικασία είναι, βγάζεις το δίσκο, τον βάζεις ως καινούριο πάλι και του κάνεις expand.

Τί εννοείς;

Ότι κάνει ''διαφορά'' η ''φυσική'' αφαίρεσή του;

Αν εννοείς ότι απλώς βάζεις αλλον, συμφωνώ. Εξηγησα όμως γιατί, στην προκειμένη περίπτωση και για 1η φορά στη ζωή μου, δεν το έκανα.

Σε κάθε περιπτωση δεν καταλαβα γιατι να δημιουργούνται corrupted data. Υποτιθεται ότι το RAID 5 δεν εχει προβλημα με -1 δισκο. Τί διαφορά έχει δλδ αν απλώς σου χτυπήσει ένας δίσκος;

Εκτός αν τελικα κατα τη διάρκεια του "epxand'' η ''ασφαλεια'' του ''-1 δισκος'' πάρει περίπατο. Προκύπτει αυτό από κάπου τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε βγάλει έναν δίσκο εκτός. Η τακτική που ακολουθούσα πάντα, επειδή τυχαίνει καμιά φορά να τον πετάξει χωρίς να έχει πρόβλημα όπως πιστεύεις κι εσύ, ήταν να κλείνω το error, να του λέω ignore και με κάνω χειροκίνητα το δίσκο online και μετά "check consistency". Ε, αυτό μου είχε πει ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να καταστρέψω τα δεδομένα μου.

Αυτό που είχα καταλάβει ήταν ότι πρέπει να κάνω τον δίσκο offline τελείως, και μετά να τον προσθέτω στο raid σαν καινούριο και να κάνω rebuild/expand, ανάλογα την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ''offline τελείως'' υποθέτω ότι εννοείς να τον κάνεις delete από το array (και όχι να τον αφαιρέσεις ''φυσικά'').

''Πιάνω'' την λογική αλλα, εκτός του ότι τεχνικά δεν θα επρεπε αν είχε νόημα να μπεις σε αυτή τη λογική (τουλάχιστον για σοβαρα / hardware raid - οχι software τύπου South Bridge) στην προκειμένη περίπτωση (RAID 5) ''φοβήθηκα'' να τον αφαιρεσω από το array τελείως γιατί σκέφτηκα ότι δεν ξέρω τι διαολο είχε κάνει τελικά με το epxand και ίσως τελικά η αφαίρεση να οδηγούσε σε corrupted data (γιατι μιλάμε για raid 5 και όχι πχ 1 - που θα ειχε περισσότερο νόημα αυτό που λες).

Παντως ρε γμτ ειναι μ@λ@κια σε τέτοια σοβαρα μηχανάκια να μην μπορείς να εχεις εμπιστοσύνη! Αν δλδ ήταν το array για εταιρική χρηση τι σκ@τ@ θα γινόταν; Δεν πρεπει να εχεις εμπιστοσύνη τελικά ούτε σε ''επαγγελματικά'' εργαλεία;

Anyway, για τον ελεγχο τωρα, παιζει καμια ιδεα (εκτός από ''φουλ'' chkdsk) ;

Link to comment
Share on other sites

Στο διάολο δεν έχεις ποτέ εμπιστοσύνη, για αυτό υπάρχει το backup... Βέβαια όσο περισσότερα δεδομένα, τόσο δυσκολότερο να εφαρμοστεί... :...:

Εγώ πάντως από τη ζημιά που είχα πάθει, με ανάλογο τρόπο, ακόμα ανακαλύπτω corrupted αρχεία... Τις προάλλες αρχειοθετούσε κάποια documentary και βρήκα 5-6 που μετά τη μέση κόλλαγε ο player :weep: Και δυστυχώς δεν τα βρήκα όλα να τα κατεβάσω πάλι

Link to comment
Share on other sites

για να ολοκληρωθεί το raid 5 θέλει κάτι χρόνια (rebuild) το expand είναι τόσο γρήγορο?

δεδομένου οτι έχασε το δίσκο ενώ έκανε πράξεις με τα data σου έπρεπε στα ενδοιάμεσα να στο βγάλει failed(ICH7R) προ καιρού, έτσι κόντεψα να πάθω καρδιά(παλιά)

μετά την έπαθα και με το Raid 1 και ίσιωσα...

τελικά δεν υπάρχει κάτι που να λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε?

αναμένω τα αποτελέσματα της νεκροψίας σου.

Χ και ο perc?

Link to comment
Share on other sites

Τι γρηγορο ρε Λευτερη, 1 εβδομαδα ηθελε λεμε το expand για καθε 1 νεο δισκο (συνολο 4).

@Wiz: Αυτη ειναι η μλκ με τις ταινίες. Ακομα κι αν ξεκινησει να παιζει, δεν ξες ποτε θα κολλήσει....

Δεν μου απαντησες ομως στα παραπανω (περι ''τελειως offline'').

Link to comment
Share on other sites

Με software controler (εναν της Silicon Image pcie x1) εμενα το raid5 με 4 δισκους 3ΤΒ μου το εφτιαξe σε 4 μερες +. Και επειδη απο αποδοση ηταν χειροτερα και απο usb stick sta writes) εβαλα ενα Areca 1202 σε 20 ωριτσες ηταν ετοιμο και turbo.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησες ομως στα παραπανω (περι ''τελειως offline'').

Δεν τον έβγαζα από επάνω. Η διαδικασία ήταν να τον αφαιρώ από τη συστοιχία ή "mark as offline". Δε θυμάμαι ακριβώς τι, γιατί είναι καιρός τώρα που είχε σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.