Jump to content



AMD64 or Intel.... Need Help


ReFuseR

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είναι το πρώτο μου post so be nice with me ! :)

Λοιπόν, μπαίνω στο ψητό:

Χρειάζομαι ένα νέο PC διοτί το παλιό μου τα 'φτησε.

Κυρίως το χρησιμοποιώ για προγραμματισμό, internet και web authoring.

Βασικά θέλω το μηχάνιμα να είναι σταθερό, γρήγορο και κυρίως να μπορεί να ανταπεξέλθει για τουλάχιστον 3 χρόνια

Τι να προτιμήσω?

1) Intel P4 3.2 Northwood και με ποιά μητρική

2) ΑMD 64 3400+ με MSI Platinum (NForce 3 250gb) ή ASUS K8V DLX (Via K8T800)

Μήπως με AMD θα έχω προβλήματα συμβατότητας και σταθερότητας? Με προβληματίζει επίσης ότι δεν υποστηρίζει Dual Channel.

Σκέφτομαι επίσης: WD Raptor 74 GB, Audigy 2 Bulk, Plxetor DVDR.

Κάρτα Γραφικών έχω ήδη μια ΑΤΙ 9600 Προ

Αλλο ένα σημείο που χρειάζομαι βοήθεια είναι στη μνήμη:

Xρειάζομαι να είναι πολύ γρήγορη, 1 GB και να αντέχει στη σκληρή, συνεχή πίεση (οχι κλοκαρισμένη):rolleyes:

Τέλος, τι PSU και τι Case να επιλέψω. Επειδή έχω DSL το PC θα είναι σχεδόν συνέχεια ανοιχτό και συνεπώς θέλει καλή ψύξη.

Το budget φτάνει τα 1600-1700 Ευρά.

Ελπίζω να μη σας ζάλησα τόσο πολύ......:zzz: :zzz:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, καλώς ήλθες.

Μιας και σκοπεύεις να κρατήσεις το pc για τουλάχιστον 3 χρόνια, θα σου πρότεινα να πας σε Α64, ώστε να εκμεταλλευτείς και τα 64bit windows(όταν με το καλό βγουν).

Προβλήματα δεν νομίζω να έχεις, όπως και δεν θα πρέπει να σε απασχολεί η έλλειψη dual channel, μιας και η διαφορά σε πραγματικές εφαρμογές(+ το ότι ο ελεγκτής μνήμης είναι ενσωματωμένος στον επεξεργαστή) σε σχέση με dual channel είναι μικρότερη από αυτή που λένε τα μετροπρογράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως το χρησιμοποιώ για προγραμματισμό, internet και web authoring. .......

.......Μήπως με AMD θα έχω προβλήματα συμβατότητας και σταθερότητας?

Τι applications δουλεύεις / θες να δουλέψεις;Γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα για compatibility και το stability δεν εξαρτάται από τον επεξεργαστή μόνο.

... ΑMD 64 3400+ με MSI Platinum (NForce 3 250gb) ή ASUS K8V DLX (Via K8T800)

Αν καταλήξεις σε αυτή την λύση προτίμησε το ASUS.Σε πρόσφατα test που έκανε ο tomshardware διαπιστώθηκε πως είναι το πιο compatible και σταθερό με διαφόρων ειδών και χρωμάτων μνήμες,

Ο δίσκος που σκέφτεσαι είναι πολύ καλός, αν και μικρός, οπότε φαντάζομαι ότι θα θες και έναν δεύτερο μεγαλύτερο που θα τον έχεις ως αποθήκη.Επίσης, καλό θα ήταν την αποθήκη σου να την έχεις εξασφαλησμένη αφού η δουλειά σου θα βρίσκεται εκεί και δεν θες να την χάσεις, άρα υπολόγισε 2 δίσκους ίδιας χωριτικότητας από 120 Gb και πάνω και ίσως και μία καρτούλα PCI για να κάνεις RAID 1 (mirroring).

.... 1 GB και να αντέχει στη σκληρή, συνεχή πίεση (οχι κλοκαρισμένη)

Εγώ προσωπικά εχώ καλή εμπειρία από Kingston HyperX και αυτές θα σου πρότεινα, συγκεκριμένα τις DDR 533MHz (PC4300) .Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Οσο για Cooling.......είτε το Zalman Reserator που είναι τελείως αθόρυβο είναι αρκετα καλό (και αθόρυβο) και φυσικά υπάρχουν και πιο extreme λύσεις.

Πάντως, αν δουλεύεις κυρίως με κώδικα(programming) , κάνεις αρκετά compilations, χρησιμοποιείς Application ή Database Servers η γνώμη μου είναι να πας σε Athlon.

Hope i helped...:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη ανταπόκριση!!

Κι εγώ έγερνα προς ΑΜD αλλά το μόνο που με προβλημάτιζε είναι το Single Channel....

Λοιπόν, εφυγα για AMD Athlon 64 3400+............

Thanks for all !! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου......

Το ΑSUS είναι πολύ καλό Board μόνο που λόγο VIA KT800 ( ΚΑΙ ΟΧΙ το ΝΕΟ KT800 Pro) chipset που φοράει δεν έχει κλειδωμένα τα PCI/AGP και εαν κάποτε σκεφτείς να κάνεις σοβαρό Overclock θα σου φρενάρει άσχημα την όρεξη.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Γιατί δεν παίρνεις 2 36άρηδες raptor? Τα ίδια λεφτά δεν έχουν? Και θα έχεις και διπλάσιες επιδόσεις...

και διπλάσιο θόρυβο. Εξάλλου το WD Raptor 74 GB είναι ο μόνος που έχει FDB της WD...

αργότερα θα μπορέσει να πάρει ακόμα ένα 74άρι και να κάνει RAID

Link to comment
Share on other sites

O 74άρης Raptor είναι βελτιωμένος σε σχέση με τον 36άρη και είναι και πιο γρήγορος και πιο αθόρυβος. 2 raptor 36άρηδες κάνουν πολύ μα πολύ φασαρία γιατί το έχω δοκιμάσει. Δεν θα στο πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Εγώ πήρα Γενάρη 2 Raptors για Raid 0 και επειδή γινόταν Panic τους πήγα πάλι πίσω στο Πλαίσιο....

Θυμασε τι ημερομηνια εγραφαν?Μαλλον θα ηταν παλιοτεροι γιατι κ τον δικο μου απο κει τον πηρα(Μεταμορφωση) τοτε με σενα περιπου κ ειναι κατασκευης Ιουλιου.Οχι οτι γινετε κ κανενας πανικος με εναν αλλα απλα ακουγετε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει live σε σύστημα ενός κολλητού μου τον 74αρη και δεν κάνει πολύ θόρυβο.....

ΟΜΩΣ, θερμένεται τόσο πολύ που ψήνεις τοστ. Βέβαια, είναι λογικό αν σκεφτείς τις 10000 στροφες..!

Ρε παιδιά και κάτι άλλο, ψάχνω για μνήμη και κατέληξα σε δύο επιλογές για την MSI K8T Neo Platinum (Nforce 250 Gb):

(Δεν βρίσκω ASUS K8V DLX)

1) Corsair TWINX-3200 LL / 2x512 / 2-3-2-6

2) Muskin 2 x 512MB PC3200 222 Special

Ποια είναι καλύτερη για τον AMD? (for my job money is not an issue)

’λλες προτάσεις ....? (PC3200 όμως)

Επειδή μένω επαρχία και θα ανέβω Αθήνα μια και καλή, μήπως ξέρει κανείς που είναι το μαγαζί της checkmate ή από που μπορώ να προμηθευτώ αυτές τις μνήμες??

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη είναι η Muskin Special (χαμηλώτερα timings) οι άλλη πρέπει να φοράει CH-5 οπότε θα έχει την ίδια συμπεριφορά (αν όχι χειρότερη) στα volts. ’ποψη μου είναι να checkάρεις την συμπεριφορά έχουν οι μνήμες αυτές (συνήθως BH-5 χρησιμοποιούν οι reviewers oπότε cheκαρετο). Αν δε κάνεις oc δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με καμία από τις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από packo [Χθες, στις 13:19]

...Εγώ προσωπικά εχώ καλή εμπειρία από Kingston HyperX και αυτές θα σου πρότεινα, συγκεκριμένα τις DDR 533MHz (PC4300) .Περισσότερες πληροφορίες εδώ ...

Στον ίδιο κατάλογο έχει και τις 3200 που σε ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.