Jump to content



Προβλήματα Οθόνης. Λετε να φταιει το UPS?


tasosmos

Recommended Posts

Εχω ενα UPS PowerMust Pro 800 VA πανω στο γραφειο περιπου 40-50 cm απο την οθονη.

Το προβλημα ειναι οτι νομιζω πως η παρουσια του δεν εχει τοσο ... ευεργετικες επιδρασεις στην οθονη μου.Συγκεκριμενα 1-2 μηνες μετα την αγορα του UPS μια 17`` CRT της Sampo που ειχα παρουσιαζε ορισμενες θολες περιοχες.Ετσι εβαλα μια παλια 15`` Compaq που ειχα αποθεμα.Τωρα, μετα απο 1 χρονο περιπου τα παιξε και η Compaq.Κανει συνεχως κατι blinks

σαν να κανεις degauss το περιεργο ειναι οτι αυτη η οθονη δεν εχει καν επιλογη για degauss!

Μαλλον θα την πεταξω κι αυτην αφου το προβλημα δεν διορθωνεται. δοκιμασα να βγαλω την πριζα της απο το UPS και να την βαλω απευθειας, την απομακρυνα αλλα τιποτα. Λετε να προκαλει το UPS ολα αυτα τα προβληματα με το Ηλεκτρομαγν. πεδιο που δημιουργει ή με τον τροπο που διανεμει το ρευμα ;

Το θεμα ειναι να μην παρω καμια καλη οθονη και μετα την κλαιω.

:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

ΥΓ : Την Sampo την ειχα περιπου ενα χρονο ενω την Compaq 3.και οι δυο δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο... Εχω ειχα πολυ κοντα στη δικια μου εναν σταθεροποιητη APC Line-R 1200Va και η οθονη τρεμοπαιζε... Και δεν μπορουσα να καταλαβω τι ηταν, ως που μου ηρθε η επιφωτιση... :innocent::tomato:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα φιλε μου οι παρεμβολες οφοειλονται στο ups ....μετασχηματιζει συνεχως και το πεδιο του ειναι αρκετα επιβλαβες τοσο για την οθονη οσο και για την υγεια σου.....δυστυχως.απομακρυνε το γενικα απο την περιοχη εργασιας σου,βαλτο σε καμια γωνια.... ετσι και αλλιως πιστευω οτι σε home pc τα ups ειναι περιττa δεν εισαι δα και ο μπιλ γκειτς....κρατα και κανα backup που και που και εισαι ωραιος....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω εν μερη με τον Ναζ.τα ups ειναι επιβλαβη και δινουν μπολικη ακτινοβολια αλλα χρειαζονται κατα τη γνωμη μου ακομα και σε home pc's.οποτε παιδια χωστε το σε καμια γωνια.αν μπορει να μπει και σε κανα χαμηλο συρταρι ακομα καλυτερα.εγω το χω πισω απο την πλατη του γραφειου και οσο πιο μακρια φτανει το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

ενας φίλος ειχε μια Packard Bell και μαγνητίστικε.. και του είπαν οτι δεν συμφέρει να την φτιάξει καλυτερα να παρει μια new.

Ο λογος του είπαν οτι πρεπει να ειναι το κινητό,

Link to comment
Share on other sites

καταλαβετε το,αυτη ειναι η εποχη οπου ο ανθρωπος δεχεται την μεγιστη ηλεκρομαγνητικη ακτινοβολια σε ολη την ιστορια του σαν ειδος....κινητα,ρανταρ,δορυφορικες,αποκωδικοποιητες,ασυρματα,οθονες,μετασχηματιστες....και παει λεγοντας...τι μπορεις να κανεις? το μελλον προβλεπεται χλωμο....εως μοβ

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που λέτε οτι τα UPS επηρρεάζουν αρνητικά ηλεκτρονικές συσκευές όπως τις οθόνες καθώς πολλά απο τα UPS είναι σχεδιασμένα ώστε να μπορείς να ακουμπήσεις συσκευές πάνω τους όπως οθόνες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr

μου κάνει εντύπωση που λέτε οτι τα UPS επηρρεάζουν αρνητικά ηλεκτρονικές συσκευές όπως τις οθόνες καθώς πολλά απο τα UPS είναι σχεδιασμένα ώστε να μπορείς να ακουμπήσεις συσκευές πάνω τους όπως οθόνες

μονο αυτα που ειναι magnetically shielded

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.