Jump to content



Πρόβλημα με P4


dimis1712

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω πρόβλημα με έναν Pentium 4.

Το πρόβλημα άρχισε μετά από την εισαγωγή ενός usb stick. Κόλλησε ο υπολογιστής και δεν ξαναμπήκε windows.

Προσπάθησα να του κάνω φορμάτ όμως τώρα κολλάει αμέσως μετά από το post. Γράφει boot from cd και μένει εκεί.

Μερικές φορές κολλάει ακόμα και μέσα στο BIOS.

Αφαίρεσα τον σκληρό για να κάνω φορμάτ σε άλλο pc αλλά ενώ τον βλέπει στο BIOS μέσα στα windows δεν τον βλέπει πουθενά. Οπότε φαντάζομαι ότι ο σκληρός καπούτ.

Το θέμα μου είναι ότι μπορεί να κόλλαγε μετά το post λόγω του σκληρού ή φταίει και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έλεγα εκ της περιγραφής σου ότι η μητρική μαρτυράει τα εσώψυχά της.

Δοκίμασε cmos βγάζοντας τη μπαταρία.

Ο σκληρός δε φαίνεται ούτε στο disk management (windows 7 ακα Create and format hard disk partitions);

Δυνατότητα bios update μέσω floppy αν υπάρχει, ίσως έδινε τη λύση ή φανέρωνε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι πουθενά.

μονο στο bios φαίνεται και αυτό αφού περιμένω 1-2 λεπτά.

δυνατότητα για flasharisma δεν υπάρχει μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία ούτε και floppy disk.

θα δοκιμάσω το cmos και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ξέρω πως, κούμπωσα πάλι τον σκληρό πάνω στο pc και ξεπέρασε το κόλλημα. Βέβαια τώρα κολλάει την ώρα που πάει να μπει στην επιφάνεια εργασίας.

Θα προσπαθήσω ξανά να του κάνω φορμάτ μήπως και είναι κάποιος ιός και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.