Jump to content



200 ΕΥΡΩ CPU - MOBO


MrCrowley83

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Το ερώτημα όπως φαίνεται και στον τίτλο είναι επεξεργαστής και μητρική με 200 ευρώ.

Πάμε τώρα και στις λεπτομέρεις. Το υπόλοιπο σύστημα αποτελέιται από

CASE: Coolermaster Silencio

PSU: Coolermaster Silent 700W

RAM: Corsair 2x2GB 1600Mhz (9-9-9-24)

HDD1: Samsung Spinpoint F3 500GB

HDD:2 WD Green 1.5TB

COOLER: Alpenföhn Matterhorn (775,1156,1366, AM2, AM2(+), AM3)

MONITOR: LG TV-Monitor 23'' (1920x1080)

Μέχρι πρότεινος το σύστημα δούλευε με έναν PhenomII x4 και με μια MSI 880GMA-E45, οπότε όπως καταλαβαίνετε θέλω κάτι ισάξιας ή καλύτερης ισχύος.

Για κάρτα γραφικών βολευόμουν μια χαρά με την onboard της μητρικής (4250 αν θυμάμαι καλά).

Η χρήση του μηχανήματος είναι:

- 24/7

- download

- HD movies

- Ελαφρά παιχνιδάκια

- Αποσυμπιέζει αρχεία (winrar - winzip)

- Διαμοιράζει αρχεία στα υπόλοιπα PC του δικτύου

Με μια πρώτη σκέψη ψηνομαι για τα παρακάτω: (μεγάλο δέλεαρ η ενσωματωμένη VGA)

PROCESSOR :: AMD A8-3850 2.9 GHz Quad Core Socket FM1 100W Box (AD3850WNGXBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM1 A75M-HVS GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Θέλω οπωσδήποτε USB 3.0!

Σίγουρα μας ενδιαφέρει και η κατανάλωση αλλά οτιδήποτε ίσο και του PhenomII x4 σε κατανάλωση με καλύπτει.

Περιμένω λοιπόν προτάσεις σας!!!

(Το ξέρω ότι γενικά τα υπόλοιπα πράγματα είναι "too much" για τη χρήση που θέλω το μηχάνημα αλλα αυτά υπάρχουν και με αυτά θα πορευθούμε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αλλα η asus ειναι μακραν καλυτερη σε ολα μητρική.

Για την asrock διαβασε το feedback στο παρακατω λινκ:

Newegg.com - ASRock A75M-HVS FM1 AMD A75 (Hudson D3) HDMI SATA 6Gb/s USB 3.0 Micro ATX AMD Motherboard with UEFI BIOS

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μας ενδιαφέρει και η κατανάλωση αλλά οτιδήποτε ίσο και του PhenomII x4 σε κατανάλωση με καλύπτει.

Περιμένω λοιπόν προτάσεις σας!!!

(Το ξέρω ότι γενικά τα υπόλοιπα πράγματα είναι "too much" για τη χρήση που θέλω το μηχάνημα αλλα αυτά υπάρχουν και με αυτά θα πορευθούμε!!!)

Δεν νομιζω ο 3850 να ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο Phenom II x4 αλλα σιγουρα σε υπερκαλυπτει για τη χρηση που το θες. Ειδικα με την ενσωματωμενη GPU εχει πολυ καλο value for money.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.