Jump to content



DVDRW OVERCLOCKING GUIDE


Hemispasm

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδια μηπως ειναι double sided SL media και αυτα? saxon_747 εισαι σιγουρος οτι ειναι DL?

EDIT: Προκειται για Double Sided SL media σιγουρα - το τσεκαρα και στο Insomnia // ραδιο αρβυλα

.. λεω και εγω, πρωτοπορια στην Ελλαδα?? Παλι καλα που δεν μου ειπαν να παραγγειλω απο CDF :o

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι καλά... To PO γράφημα δείχνει τα C2 errors. Πολύ περίεργα αποτελέσματα. Σε τι εξοπλισμό το scanarες και το media τι layer είχε?

τώρα είδα ότι είναι σε ΤΥ με SW832S

δε ξέρω αν παίζει ρόλο που χρησιμοποίησες ASPI...

Link to comment
Share on other sites

Τα C2 errors αναφερονται στα CDs - δεν ειναι τα ιδια με τα PO. (PI Errors - Parity Inner Errors / PO Errors - Parity Outer Errors) Ta PO errors ειναι στην ουσια τα PI uncorrectable errors.

Γενικα πρεπει:

PI Errors < 280 (μεγαλυτερα οξυκορυφα δεν λαμβανονται υποψην)

PO Errors < 32 (μεγαλυτερα οξυκορυφα δεν λαμβανονται υποψην)

Δεν πρεπει να ξεγελιεται κανεις απο την αρχικη ειονα που δινει το γραφημα - θα πρεπει παντα να κοιταει την κλιμακα (η οποια ειναι στο autoscale καθε φορα)

Τολη το scan ειναι αν μην τι αλλο περιεργο οπως ειπε και ο unstoppable. Μπορεις να το επαναλαβεις?

Link to comment
Share on other sites

Για να δωσω μια γενικη ιδεα για το τι πρεπει να περιμενει κανεις:

Τελεια ποιοτητα εγγραφης

verbatimDLPx4_mcc002_max_ecc1.png

memorex105_4x%20verbatimTYplus_4x.PNG

Μετρια ποιοτητα εγγραφης

attachment.php?attachmentid=212&stc=1

106VerbatimDVD-R4x4x4x.PNG

Κακη ποιοτητα εγγραφης

attachment.php?attachmentid=657&stc=1

Το γραφω και το πεταω στα σκουπιδια

Philips_CMC.PNG

attachment.php?attachmentid=1828&stc=1

Και παιδια κοιταμε παντα την κλιμακα :)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το διαβαζει σε αλλο drive δεν σημαινει οτι εχει καλη ποιοτητα - και οτι υπερβαινει τα standards για PI/PO δε σημαινει οτι δε διαβαζεται.

Οι παραγοντες αυτοι περισσοτερο επηρεαζουν τη ποιοτητα του DVD με τη παροδο του χρονου - δηλ ενα DVD με αρκετα PI/PO εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μην δiaβαζεται μετα απο καποιο καιρο (βδομαδες-μηνες-χρονος) απο καποιο αλλο που εχει λαθη μεσα στα αποδεκτα πλαισια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Σωστός. Με 6x σε Princo εγώ δεν είχα πρόβλημα πάντως να το διαβάσει σε άλλο DVD drive, φαίνεται στα 8x υπάρχει πρόβλημα... :(

τι ?????? με 8x τα princo δεν παιζουν παντου?????...

εγραψα και καμια 10αρια 8x

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.