Jump to content



Ελληνική διάκριση στο παγκοσμιο διαγωνισμό ''nikon small world


Recommended Posts

Για όσους επιθυμούν να δουν την φωτογραφία μου μπορούν να κάνουν click στο παρακατω link.

Nikon Small World - My Picks - 2011 Popular Vote

H φωτογραφια μου βρισκεται στην 110 θέση στις ψηφους του κοινού και μεσα στο top100 των κριτών.

Οσοι επιθυμούν να ψηφισουν μπορουν να κάνουν click επάνω δεξια στο banner ''start voting'' και εν συνεχεία να κάνουν like σε οτι τους αρέσει. Η διαδιασία ολοκληρώνεται κάνοντας click στο ''Ι'm done'' πάνω από το skip.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Χάρης Αντωνόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

ετδι οπως ειναι γραμμενος ο τιτλος, νομισα οτι οντως εχει ΥΠΑΡΞΕΙ καποια διακριση.. :warning2:

Παρολα αυτα πως γινεται να παω κατευθειαν στη 110? Να τις κανω ολες μια-μια skip δεν παιζει (και ειδικα με αργο ιντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

στήν αρχή δέν ήθελα νά γράψω κάτι περί αυτού,αλλά νομίζω ότι τελικά δέν είναι και καλό νά κρατάμε τήν γνώμη μας όταν πρόκειται για κατι διαφορετικό.

Δέν συμφωνώ καθόλου μέ τόν τρόπο τόν οποίο παρουσιάζεις εδώ,τήν συμετοχή σου σέ αυτόν τόν διαγωνισμό,δέν βρίσκω καθόλου σωστό νά δηλώνουμε συμετοχή,και μετά νά καλούμε κόσμο από φορουμ και τά λοιπά νά ψηφήσει υπέρ μας,δέν τό βρίσκω σωστό ούτε για τούς συναδέλφους εντός εισαγωγικών,ούτε όμως και γιά τόν εαυτό μας.μία συμετοχή σέ διαγωνισμό μπαίνει όχι μόνο γιά τήν διεκδίκηση κάποιου επάθλου χρηματικού ή μή,αλλά και για νά δούμε πού βρισκόμαστε φωτογραφικά κατά π΄ποσο μπορούμε μέ τήν φωτογραφία μας νά συγκινήσουμε κόσμο και νά τού περάσουμε αυτό τό οποίο αισθανόμαστε,εάν μπούμε όλοι τώρα και ψηφίσουμε καί βγείς ας πούμε πρώτος θά χαρείς τόσο πολύ;πιστέυεις ότι τό αξιζες; νομίζεις ότι θά σού κάνει καλό φωτογραφικά;θά έχεις ανέβει ένα σκαλί επάνω;πιστεύεις οτί θά μπορούσες νά ανταπεξέλθεις σέ αυτή την πρωτιά;Τέλος νομίζω ότι πρώτα αφήνουμε να τελειώσει ένας διαγωνισμός και μετά μιλάμε γιά διάκριση....

Αυτά από εμένα σού εύχομε καλή τύχη,νά ξέρεις ότι τά ίδια θά έλεγα στόν αδελφό και τό φίλο μου,και μιλάω καθαρά φωτογραφικά...

Link to comment
Share on other sites

στήν αρχή δέν ήθελα νά γράψω κάτι περί αυτού,αλλά νομίζω ότι τελικά δέν είναι και καλό νά κρατάμε τήν γνώμη μας όταν πρόκειται για κατι διαφορετικό.

Δέν συμφωνώ καθόλου μέ τόν τρόπο τόν οποίο παρουσιάζεις εδώ,τήν συμετοχή σου σέ αυτόν τόν διαγωνισμό,δέν βρίσκω καθόλου σωστό νά δηλώνουμε συμετοχή,και μετά νά καλούμε κόσμο από φορουμ και τά λοιπά νά ψηφήσει υπέρ μας,δέν τό βρίσκω σωστό ούτε για τούς συναδέλφους εντός εισαγωγικών,ούτε όμως και γιά τόν εαυτό μας.μία συμετοχή σέ διαγωνισμό μπαίνει όχι μόνο γιά τήν διεκδίκηση κάποιου επάθλου χρηματικού ή μή,αλλά και για νά δούμε πού βρισκόμαστε φωτογραφικά κατά π΄ποσο μπορούμε μέ τήν φωτογραφία μας νά συγκινήσουμε κόσμο και νά τού περάσουμε αυτό τό οποίο αισθανόμαστε,εάν μπούμε όλοι τώρα και ψηφίσουμε καί βγείς ας πούμε πρώτος θά χαρείς τόσο πολύ;πιστέυεις ότι τό αξιζες; νομίζεις ότι θά σού κάνει καλό φωτογραφικά;θά έχεις ανέβει ένα σκαλί επάνω;πιστεύεις οτί θά μπορούσες νά ανταπεξέλθεις σέ αυτή την πρωτιά;Τέλος νομίζω ότι πρώτα αφήνουμε να τελειώσει ένας διαγωνισμός και μετά μιλάμε γιά διάκριση....

Αυτά από εμένα σού εύχομε καλή τύχη,νά ξέρεις ότι τά ίδια θά έλεγα στόν αδελφό και τό φίλο μου,και μιλάω καθαρά φωτογραφικά...

Μα το παιδί αναφέρεται γενικότερα στο διαγωνισμό και προτρέπει τον οποιοδήποτε να ψηφίσει ότι θέλει...Ο τίτλος του θέματος ίσως δεν είναι ''σωστός''...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο το τίτλο καταλαβαίνω οτι εννοεί το top100 των κριτών και όσον αφορά τους ψήφους σίγουρα προτρέπει το κόσμο να ψηφίσει ότι του αρέσει... ϊσως πάντως ο τίτλος είναι λίγο "παραπλανητικός" ψήφισα και εγώ αυτές που μου άρεσαν πχ 46 μαζί και τη δικιά σου Χάρη..Καλή επιτυχία

Όσον αφορά βέβαια γενικά το θέμα του σωστού συμφωνώ απόλυτα με το Σάκη παραπάνω και αυτό δεν ισχύει για τη φωτογραφία μόνο αλλα παντού (βλέπε greek idol kai lοιπές παπάτζες)

Link to comment
Share on other sites

στήν αρχή δέν ήθελα νά γράψω κάτι περί αυτού,αλλά νομίζω ότι τελικά δέν είναι και καλό νά κρατάμε τήν γνώμη μας όταν πρόκειται για κατι διαφορετικό.

Δέν συμφωνώ καθόλου μέ τόν τρόπο τόν οποίο παρουσιάζεις εδώ,τήν συμετοχή σου σέ αυτόν τόν διαγωνισμό,δέν βρίσκω καθόλου σωστό νά δηλώνουμε συμετοχή,και μετά νά καλούμε κόσμο από φορουμ και τά λοιπά νά ψηφήσει υπέρ μας,δέν τό βρίσκω σωστό ούτε για τούς συναδέλφους εντός εισαγωγικών,ούτε όμως και γιά τόν εαυτό μας.μία συμετοχή σέ διαγωνισμό μπαίνει όχι μόνο γιά τήν διεκδίκηση κάποιου επάθλου χρηματικού ή μή,αλλά και για νά δούμε πού βρισκόμαστε φωτογραφικά κατά π΄ποσο μπορούμε μέ τήν φωτογραφία μας νά συγκινήσουμε κόσμο και νά τού περάσουμε αυτό τό οποίο αισθανόμαστε,εάν μπούμε όλοι τώρα και ψηφίσουμε καί βγείς ας πούμε πρώτος θά χαρείς τόσο πολύ;πιστέυεις ότι τό αξιζες; νομίζεις ότι θά σού κάνει καλό φωτογραφικά;θά έχεις ανέβει ένα σκαλί επάνω;πιστεύεις οτί θά μπορούσες νά ανταπεξέλθεις σέ αυτή την πρωτιά;Τέλος νομίζω ότι πρώτα αφήνουμε να τελειώσει ένας διαγωνισμός και μετά μιλάμε γιά διάκριση....

Αυτά από εμένα σού εύχομε καλή τύχη,νά ξέρεις ότι τά ίδια θά έλεγα στόν αδελφό και τό φίλο μου,και μιλάω καθαρά φωτογραφικά...

Για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

1)Η θέση μου στο διαγωνισμο εχει ηδη κριθεί ανεξαρτητα απο την ψήφο οποιαδήποτε συμφορουμίτη.Οι κριτές του διαγωνισμού εχουν ηδη ψηφισει απλα τα αποτελέσματα δεν εχουν ακομα ανακοινωθει.(εχω ενημερωθει απο την κριτική επιτροπή οτι βρισκομαι στο top 100 χωρις να μου εχει ανακοινωθει η ακριβής θεση).Η ψηφοφορία που συζητάμε αφορα τις ψήφους του κοινου και δεν εχει κάποιο έπαθλο.

2)Δεν ζητάω την ψήφο κανενος, ο σκοπος του thread είναι να ενημερωθει ο κόσμος του forum για το είδος της φωτογραφιας που διαπραγματεύεται ο διαγωνισμός.

3)O τιτλος του thread είναι απόλυτα σωστος.Στα 30 χρονια του διαγωνισμού ειναι η πρωτη φορα που ελληνικη συμμετοχη διακρίνεται η οποία μαλιστα ειναι απο μη ακαδημαικό. Οι περισσοτερες φωτογραφιες ειναι απο πανεπιστήμια του εξωτερικού με εξοπλισμό εκατοντάδων χιλιάδων δολαρίων.Αυτά μιλώντας φωτογραφικά...........

Link to comment
Share on other sites

@ cosmic btw τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς?

Ο διαγωνισμός αφορα φωτογραφία μέσα απο μικροσκοπιο .Η λογικη είναι οτι χρησιμοποιείς τον αντικειμενικό φακό του μικροσκοπίου ως φωτογραφικό φακό και στη συνέχεια "προβαλεις" την εικόνα στο σενσορα της φωτογραφικής μηχανής.Μπορει κανει να χρησιμοποιησει dslr η ακομα και pocket μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη διάκριση, πολύ ωραία ιδέα το αντικείμενο που φωτογράφησες και πολύ καλό το αφηρημένο αποτέλεσμα.

Έχω προσπαθήσει και εγώ με αυτή την τεχνική να φωτογραφήσω νεκρά έντομα, αλλά το βάθος πεδίου ήταν ελάχιστο και το αποτέλεσμα μετριότατο και τα παράτησα.

Link to comment
Share on other sites

στήν αρχή δέν ήθελα νά γράψω κάτι περί αυτού,αλλά νομίζω ότι τελικά δέν είναι και καλό νά κρατάμε τήν γνώμη μας όταν πρόκειται για κατι διαφορετικό.

Δέν συμφωνώ καθόλου μέ τόν τρόπο τόν οποίο παρουσιάζεις εδώ,τήν συμετοχή σου σέ αυτόν τόν διαγωνισμό,δέν βρίσκω καθόλου σωστό νά δηλώνουμε συμετοχή,και μετά νά καλούμε κόσμο από φορουμ και τά λοιπά νά ψηφήσει υπέρ μας,δέν τό βρίσκω σωστό ούτε για τούς συναδέλφους εντός εισαγωγικών,ούτε όμως και γιά τόν εαυτό μας.μία συμετοχή σέ διαγωνισμό μπαίνει όχι μόνο γιά τήν διεκδίκηση κάποιου επάθλου χρηματικού ή μή,αλλά και για νά δούμε πού βρισκόμαστε φωτογραφικά κατά π΄ποσο μπορούμε μέ τήν φωτογραφία μας νά συγκινήσουμε κόσμο και νά τού περάσουμε αυτό τό οποίο αισθανόμαστε,εάν μπούμε όλοι τώρα και ψηφίσουμε καί βγείς ας πούμε πρώτος θά χαρείς τόσο πολύ;πιστέυεις ότι τό αξιζες; νομίζεις ότι θά σού κάνει καλό φωτογραφικά;θά έχεις ανέβει ένα σκαλί επάνω;πιστεύεις οτί θά μπορούσες νά ανταπεξέλθεις σέ αυτή την πρωτιά;Τέλος νομίζω ότι πρώτα αφήνουμε να τελειώσει ένας διαγωνισμός και μετά μιλάμε γιά διάκριση....

Αυτά από εμένα σού εύχομε καλή τύχη,νά ξέρεις ότι τά ίδια θά έλεγα στόν αδελφό και τό φίλο μου,και μιλάω καθαρά φωτογραφικά...

μα δε ζητησε ψηφο ρε Σακη...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη διάκριση, πολύ ωραία ιδέα το αντικείμενο που φωτογράφησες και πολύ καλό το αφηρημένο αποτέλεσμα.

Έχω προσπαθήσει και εγώ με αυτή την τεχνική να φωτογραφήσω νεκρά έντομα, αλλά το βάθος πεδίου ήταν ελάχιστο και το αποτέλεσμα μετριότατο και τα παράτησα.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Πλεον το προβλημα με το βαθος πεδιου λυνεται με την βοηθεια stacking προγραμματων. gouglare combine zp και zerene stacker.Για οτι αλλο θέλεις pm me.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.